O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Konec tajností: ČTÚ příkladně zveřejní svá data

I v tuzemsku se zřejmě začíná blýskat na lepší časy, když i tak významný úřad, jakým je ČTÚ (Český telekomunikační úřad), nabídne již v příštím roce svá data komukoli - a v otevřených formátech. Bude tak nejen pod lepší kontrolou veřejnosti, ale sučasně umožní nad daty vytvářet nové zajímavé aplikace. Nezbývá než doufat, že se brzy přidají i další úřady.

Český telekomunikační úřad se totiž rozhodl připojit k projektu Open Data. Ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy v první fázi definoval datové množiny k otevření a data pak v několika etapách volně zpřístupní ve strojově čitelném formátu.

„Nad takto otevřenými daty budou moci vznikat aplikace, které je zpracují do podoby užitečných nebo zajímavých informací pro koncové uživatele,“ vysvětluje Ondřej Filip, člen Rady ČTÚ, který dlouhodobě myšlenku svobodného a otevřeného internetu prosazuje.

Jaká data budou dostupná

V prvním čtvrtletí 2014 bude ve formátu otevřených dat přístupná například Evidence podnikatelů v elektronických komunikacích a poštovních službách, statistiky kontrol a udělených pokut, podkladová data k Cenovému barometru nebo k jednotlivým ukazatelům o trhu elektronických komunikací v ČR či mezinárodnímu roamingu.

V dalších měsících roku 2014 se počítá s publikováním dalších tří desítek datových množin jako například údaje o rozpočtu ČTÚ, databáze přídělů, přehled rozhlasových a televizních vysílačů, pokrytí zemským digitálním signálem apod.

„Posílení transparentnosti a veřejné kontroly služeb státní správy je naším cílem a projekt Open Data nás k tomuto cíli významně přibližuje,“ konstatuje předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. ČTÚ také bude prvním úřadem, který představí úplný katalog dat opatřený metadaty u publikovaných údajů. Uživatelům to umožní vyhledávat otevřené datové množiny podle klíčových slov i podle jejich kategorií.

Ke zveřejněným typům dat patří mimo ta výše uvedená například i Statistika stížností na činnost Úřadu dle zák. č. 500/2004 Sb., Statistika stížností dle § 175 zákona č. 500/2004 Sb., úřadem vydaná opatření obecné povahy (OOP) - jejich evidence a text vydaných rozhodnutí, veřejné zakázky dle ZoVZ, Veřejné zakázky malého rozsahu, rozpočet ČTÚ, smlouvy a objednávky, databáze přidělených kmitočtů, seznam antén pevné služby nebo projekty z fondů EU a jejich výstupy.


(6. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(201)