O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Konec roamingových poplatků v EU: Možná už v roce 2016

Podle aktuálního průzkumu, kterého se zúčastnilo 28 000 občanů EU, omezuje 94 % Evropanů při cestách do zahraničí kvůli poplatkům za mobilní roaming využívání služeb. Evropská komise odhaduje, že telekomunikační společnosti tak v důsledku současných cenových strategií přicházejí o trh s přibližně 300 miliony uživatelů telefonů, což má negativní dopad na ostatní podnikatelské činnosti, třeba na výrobce aplikací. Zvláště zasaženy jsou aplikace nabízející turistické průvodce, fotografie a mapy.

Foto: Samsung
Foto: Samsung
Zatímco doma jsou mobilní služby hojně využívány, poplatky za roaming mají své dopady: Tak třeba 47 % lidí by nikdy nepoužilo v jiné zemi EU mobilní internet. Pouze každý desátý by používal e-mail stejně jako doma. Více než čtvrtina lidí při cestách po EU prostě své mobily vypne a miliony raději posílají sms zprávy, než by platily za hovory.

Lidé, kteří cestují často a kteří tvoří nejlukrativnější podíl potenciálního trhu, vypínají datový roaming na svém mobilním telefonu spíše než ti, kdo cestují jen občas. Podle Komise je tomu tak proto, že lidé, kteří do zahraničí jezdí často, jsou lépe informováni o skutečných cenách za datový roaming v Evropě než ti, kteří vyjíždějí méně často.

„Jsem těmito čísly skutečně šokována. Je jasné, že musíme dovést své úsilí do konce a roamingové poplatky zrušit. Lidé využívají své telefony výrazně omezeným způsobem a společnostem to také nepřináší nic dobrého,“ uvedla místopředsedkyně Komise Neelie Kroesová a dodala: „Není to jen boj mezi turisty a telekomunikačními společnostmi. Milionům podniků vznikají kvůli roamingu dodatečné náklady a rovněž společnosti jako výrobci aplikací přicházejí o zisk. Existence roamingu na jednotném trhu je nelogická – je to projev ekonomického nerozumu.“

A spotřebitelé se v používání mobilních telefonů neomezují jen v zahraničí. Celých 70 % lidí, kteří volají do jiných zemí Unie, telefonuje podle průzkumu méně právě kvůli cenám.

Volání v EU a další detaily o využívání roamingu

A detailnější výsledky studie, kterou zadala Komise? Ukazuje se třeba, že 28 % cestujících v EU své mobilní telefony v zahraničí vypíná. Pouze 8 % cestujících používá své mobily k volání v cizí zemi stejně jako doma. 3 z 10 respondentů při pobytu v jiné zemi z telefonu nevolají nikdy.

O něco více lidí při pobytu v jiné zemi spíše posílá textové zprávy, než volá: 2 z 10 dotázaných by v zahraničí posílali zprávy stejným způsobem jako ve své domovské zemi. Průzkum ukazuje, že čtvrtina lidí při cestách do jiné země EU textové zprávy nepíše nikdy.

Údaje o používání mobilního internetu v zahraničí jsou ještě horší. Většina respondentů (47 %) by v jiné zemi EU nikdy internet v mobilu nepoužila. Pouze desetina by použila e-mail stejným způsobem jako doma a jen 1 z 20 by stejně využíval sociální média.

Zároveň díky stávající regulaci roamingu, a proto i nižším cenám došlo k tomu, že se využívání datového roamingu v EU od roku 2008 zvýšilo o neuvěřitelných 1 500 %. Uvážíme-li, že také doma se všeobecné využívání mobilních datových služeb zvyšuje, je skutečnost, že mnoho uživatelů se v tomto směru omezuje, příznakem znepokojivého trendu, kdy rozvíjející se ekonomika aplikací a mobilních operátorů nemůže dosáhnout plného růstu.

Konec roamingu v EU

Legislativní návrh Komise Propojený kontinent (MEMO/13/779) žádá zákonodárce EU (Evropský parlament a Radu), aby umožnili vytvoření jednotného trhu v oblasti poskytování a využívání telefonních a internetových služeb. Cílem je dosáhnout kombinace regulačních povinností a tržních pobídek, která přiměje mobilní operátory rozšířit své domácí tarify a možnosti přístupu tak, aby nejpozději v roce 2016 zákazníci v Unii mohli používat své mobilní a chytré telefony za vnitrostátní tarify po celé Unii („jako doma“).

Podle pravidel, která byla přijata v roce 2012, budou mít spotřebitelé od července 2014 rovněž právo opustit na cestách svého tuzemského operátora a využít levnějších roamingových služeb místního operátora v cizí zemi nebo konkurenčního poskytovatele roamingu ve své zemi, aniž by museli měnit svou SIM kartu.

Cílem je vytvořit skutečný jednotný evropský komunikační prostor postupným potlačováním a odstraněním rozdílů v poplatcích za domácí volání, roaming a volání uvnitř EU.

Dodejme, že problém roamingu byl ještě větší před několika lety, dokud EU v roce 2008 nezavedla cenové stropy. Od té doby spotřebitelé zaznamenali 80% snížení maloobchodních cen volání a SMS i zlevnění datového roamingu až o 91 %.


(23. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(733)