O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Konec falešných varování kvůli povinnému ručení: ČKP bude mít správná data

Nový systém výměny dat mezi Centrálním registrem vozidel (CRV) a Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) připravuje Ministerstvo dopravy. ČKP dostane nově možnost denně porovnávat své údaje o vlastnících vozidel s daty obsaženými v registru vozidel. Cílem je předejít případům, kdy ČKP na základě neaktuálních údajů z CRV osloví s výzvou k úhradě příspěvku nepojištěných i vlastníky, kteří tuto povinnost nemají. Nový systém by mohl být po důkladném otestování spuštěn ve druhé polovině letošního roku.

Ministerstvo dopravy ze zákona zajišťuje výměnu dat mezi Českou kanceláří pojistitelů a Centrálním registrem vozidel pro účely postihu těch provozovatelů vozidel, kteří neplní zákonnou povinnost zajistit pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Ministerstvo dopravy obdrží od ČKP data o pojistných smlouvách a porovnává je s údaji v CRV. Dosud se tak ale nedělo na denní bázi, nýbrž v pravidelných dávkách dat. Vzhledem k průběžným změnám v registru vozidel, pak časové zpoždění ve výměně dat snižovalo přesnost údajů.

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s ČKP nyní dokončuje úpravu, která umožní porovnávat údaje denně. Tato denní výměna dat minimalizuje možnost, že se určitý záznam v CRV kvůli časovému zpoždění nepromítne do dávky poskytnuté ČKP.

Silnější kontrola

Nový způsob výměny dat také podle MD ČR posílí kontrolu toho, zda systém CRV předává informace správně. V období mezi loňským dubnem a prosincem nebyla kvůli technické chybě na straně CRV do ČKP předávána aktualizovaná data, což mohlo způsobit zvýšený počet případů nesprávně oslovených vlastníků vozidel.

Dávky neaktualizovaných dat Ministerstvo dopravy identifikovalo a informovalo ČKP. Ta následně na základě nových informací od CRV zajistila ukončení identifikovaných případů, kde došlo k chybnému oslovení vlastníků vozidel.

Obě instituce chtějí podle svých zástupců do budoucna udělat maximum pro to, aby ČKP mohla pracovat s co nejaktuálnějšími daty CRV, a aby systém lépe ověřoval poskytované údaje. Nový model bude technologicky náročnější, v konečném důsledku by však měl přispět k tomu, aby byl dohled nad placením povinného ručení přesný a nezatěžoval majitele vozidel, kteří mají vše v pořádku.


(9. 4. 2014 | redakce2)


Související články: Povinné ručení zdražilo: Nejvíce v Praze Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(949)