Od 1. ledna 2014 nemohou akciové společnosti vydávat listinné akcie na majitele, tzv. anonymní akcie. Nyní běží půlroční lhůta, během které mají akcionáři uvést vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Majitelé firem na změnu legislativy prozatím podle poradenské společnost Bisnode reagují zdrženlivě.
Anonymní akcie má v ČR stále 12 542 firem (o 370 méně než v srpnu loňského roku), což je téměř polovina akciových společností. Firem s akciemi na jméno je podle analýzy Bisnode 11 964.
„Zákaz anonymních akcií je jedním z výsledků protikorupčního snažení zákonodárců. Tlak na prolomení anonymity vlastnictví sílí po celém světě, nicméně někteří podnikatelé budou i nadále usilovat o utajení akcionářské struktury. Budou k tomu ale využívat komplikovanější a finančně náročnější nástroje,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Nadační fond proti korupci už dříve upozornil, že v ČR existuje oproti zahraničí enormně velké procento akciových společností s neprůhlednými anonymní listinnými akciemi - a ty jsou podle jeho zástupců podhoubím pro korupční prostředí a praní špinavých peněz. Počet těchto společností porovnává s Rakouskem, jež má podobný počet obyvatel jako České republika. Ke konci roku 2010 bylo v Rakousku podle NFPK 1 650 akciových společností s listinnými akciemi na doručitele, v Česku více než sedmkrát tolik.