O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Konec anonymních akcií v ČR: Ano, ale jen postupně

Od 1. ledna 2014 nemohou akciové společnosti vydávat listinné akcie na majitele, tzv. anonymní akcie. Nyní běží půlroční lhůta, během které mají akcionáři uvést vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Majitelé firem na změnu legislativy prozatím podle poradenské společnost Bisnode reagují zdrženlivě.

Anonymní akcie má v ČR stále 12 542 firem (o 370 méně než v srpnu loňského roku), což je téměř polovina akciových společností. Firem s akciemi na jméno je podle analýzy Bisnode 11 964. 

„Zákaz anonymních akcií je jedním z výsledků protikorupčního snažení zákonodárců. Tlak na prolomení anonymity vlastnictví sílí po celém světě, nicméně někteří podnikatelé budou i nadále usilovat o utajení akcionářské struktury. Budou k tomu ale využívat komplikovanější a finančně náročnější nástroje,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Nadační fond proti korupci už dříve upozornil, že v ČR existuje oproti zahraničí enormně velké procento akciových společností s neprůhlednými anonymní listinnými akciemi - a ty jsou podle jeho zástupců podhoubím pro korupční prostředí a praní špinavých peněz. Počet těchto společností porovnává s Rakouskem, jež má podobný počet obyvatel jako České republika. Ke konci roku 2010 bylo v Rakousku podle NFPK 1 650 akciových společností s listinnými akciemi na doručitele, v Česku více než sedmkrát tolik.


(26. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(879)