O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kolik vaši klienti zaplatí za vánoční dárky

Tři až sedm tisíc korun. Právě tolik jsou Češi nejčastěji (45 %) ochotni utratit za vánoční dárky. Na dárky si ale půjčují neradi, celkem 78 % dotázaných tvrdí, že by se kvůli Vánocům nikdy nezadlužilo. Vánoční útrata vystačí na dárky pro čtyři až osm lidí, největší část výdajů připadne na hračky pro děti, což potvrzuje 37 % Čechů. Údaje vyplývají z průzkumu agentury NMS Market Research.

Vánoce jsou v Česku nejnákladnějším svátkem, jen za dárky ve 45 % případů pravidelně každý utratíme tři až sedm tisíc korun, téměř čtvrtina Čechů uvádí dokonce částku vyšší. Velké vánoční výdaje jsou typické zejména pro lidi ve věku 35 – 44 let, kde nadpoloviční většina utratí za dárky víc než pět tisíc korun. Není žádným překvapením, že s rostoucím platem roste i útrata za obdarování blízkých. 34 % Čechů s příjmem nad 40 tisíc korun měsíčně utratí za dárky přes sedm tisíc.

Peníze utrácí Češi nejradši za členy rodiny, zejména za dárky pro děti, to tvrdí 37 % respondentů. Dětem dopřávají častěji ženy než muži (45 % x 30 %). Muži zase více než ženy utrácí za své druhé polovičky. Za všechny příbuzné rovnoměrně pak zaplatí asi čtvrtina dotázaných. Ženy zároveň kupují dárky většímu počtu lidí, téměř čtvrtina žen dává „něco“ k Vánocům devíti a více blízkým, naopak téměř čtvrtina mužů kupuje nanejvýš třem.

„Pozitivní zprávou je, že se Češi kvůli nákupu dárků nechtějí zadlužovat. Tento názor sdílí více než dvě třetiny respondentů (78 %),“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager NMS Market Research. Dalších 15 % dotázaných pak uvádí, že si sice ještě nikdy na dárky nepůjčilo, ale do budoucna to nevylučují. Pravděpodobnost zadlužení klesá spolu s věkem i s dosaženým vzděláním, zatímco se základním vzděláním by si nikdy nepůjčilo „jen“ 75 %, s vysokoškolským vzděláním je toto číslo už o 10 % vyšší.

Kolik dárků Češi dostávají

Typický Čech nejčastěji dostane dva až pět dárků (66 %), víc než pět balíčků pak pod stromečkem najde jen 27 % z nás a pouze jeden dárek si rozbalí 7 % obyvatel republiky. Ženy jich pravidelně dostávají více než muži. S věkem pak počet obdržených dárků klesá.

Být z Prahy se vyplatí, právě Pražáci mají totiž nejštědřejší Vánoce. Více než čtyři dárky zde dostanou tři čtvrtiny (75 %) obyvatel, ve zbytku Čech a na Moravě dostává tolik jen 60 % lidí. Cena dárku důležitá není, podstatná je pro nás hlavně radost, kterou přinesou. Tak hodnotí dárky 45 % dotázaných.


(12. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3627)