Více než pětina, konkrétně 84 % studentů technických oborů počítá s nástupním platem do 30 tisíc Kč. Největší platové požadavky mají studenti IT, kde 17 % počítá se mzdou vyšší než 30 tisíc Kč měsíčně a celých 5 % dokonce odpovědělo, že očekává měsíční plat ve výši minimálně 50 tisíc Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost CA Technologie provedla agentura Perfect Crowd.
Představy o výši nástupní mzdy jsou napříč jednotlivými technickými obory poměrně podobné. Nejvíce konzistentní ve své představě o budoucím platu jsou studenti dopravy – téměř dvě třetiny z nich (63 %) počítají s tím, že se jim na výplatní pásce objeví částka mezi 20 až 30 tisíci Kč.
A co je rozhodujícím faktorem při výběru budoucího zaměstnavatele? Pro jednu třetina dotázaných je to právě výše mzdy (33 %). Jako druhý nejdůležitější faktor uvedli dotazovaní příležitost pro profesní růst a jako třetí se umístilo celkové pracovní prostředí. Nejvíce jsou platové podmínky důležité pro studenty dopravních oborů (38 % z nich uvedlo, že je pro ně výše mzdy rozhodujícím faktorem při hledání zaměstnání. Nejméně pak pro studenty architektury (pouze 26 %). Pro ty je spíše zajímavá možnost pracovat na něčem, co může konkrétním lidem změnit život.
Na otázku, zda se budoucí absolventi obávají uplatnění na trhu práce, čtvrtina studentů technických oborů (26 %) uvedla, že nemá vůbec žádné obavy. Nejmenší obavy mají studenti IT (33 % nemají vůbec žádné obavy), naopak nejvíc se obávají studenti dopravy (pouze 16 % z nich nemá žádné obavy).
Pokud by si studenti měli vybrat, zda by raději pracovali v české či zahraniční společnosti, jen mírně převažuje mezinárodní firma (34 % pro zahraniční firmu vs. 26 % pro lokální společnost). U většiny studentů tento fakt nehraje při výběru zaměstnatele větší roli.
„V našem průzkumu zajímavě odpovídali studenti IT oborů, kteří se, ve srovnání se studenty ostatních specializací, při výběru zaměstnavatele daleko více zajímají o nové technologie, s nimiž by také rádi pracovali (14 %). Studenti IT oborů rovněž častěji považují za důležitou práci v týmu (11 %),“ říká Eva Jiruše, HR manažerka společnosti CA Technologies v České republice.
„Z průzkumu jsme se rovněž dozvěděli, že vysokou prioritou pro budoucí absolventy technických oborů je vidět výsledky své práce v reálné praxi. Celých 83 % z dotazovaných studentů to uvedlo jako jeden z klíčových požadavků na svého budoucího zaměstnavatele, s čímž se sami v praxi velmi často setkáváme,“ dodává Jiruše.
Výzkumu se účastnili studenti osmi univerzit a vysokých škol z celé České republiky, mezi nimi VUT v Brně, VŠTE v Českých Budějovicích, VŠCHT v Praze, ČVUT v Praze, VŠBT v Ostravě, TU v Liberci, VŠP v Jihlavě a ZČU v Plzni. Osloveni byli studenti oborů techniky, dopravy, IT, stavebnictví, architektury a chemie.