O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kolik energie spotřebuje počítač: 5 tipů jak ušetřit

Mezi velké žrouty elektrické energie ve firmách i v domácnostech patří počítače, zejména ty s dřívějším rokem výroby. Snadno se o tom při ročním vyúčtování energie mohou přesvědčit především ti, kdo využívají třeba pět let staré stolní počítače. Starší počítače totiž mají spotřebu jako mrazák či lednička. Naopak nejméně náročné jsou ultrabooky, u nichž roční účet za energii nepřekročí podle údajů výrobců dvě stě korun.


„Zatímco spotřeba ultrabooku, který jeho majitel používá k práci, ročně stojí v závislosti na konkrétním typu a činnostech necelých 200 korun, za pět let starý stolní počítač zaplatí přibližně 2000 Kč, tj. desetkrát tolik,“ říká Martin Vařbuchta, manažer pro maloobchodní prodej společnosti Intel.

Spotřeba jednoho stolního počítače může vystoupat až na 4000 Kč ročně, pokud jeho uživatelé nejsou zvyklí počítač vypínat anebo vypínají jen monitor. Analýza vychází z měření spotřeby elektrické energie, které realizoval - se zaměřením na domácí využívání - odborný server Notebook.cz pro společnost Intel. Promítnuto do financí, stolní počítač, který zapomeneme vypnout, nás bez toho, že bychom na něm cokoli udělali, denně připraví zhruba o 10 Kč.

Pozor na (ne)vypínání PC

Analýza vyvrací mýtus o úsporném chování starších počítačových sestav v případě, že jsou v nečinnosti. „I když se u staršího počítače vypne monitor, jeho spotřeba nijak dramaticky neklesne, protože rozhodující pro spotřebu jsou parametry procesoru, případně externí grafické karty. Každá hodina provozu staršího počítače nás stojí 0,4 Kč, při větší zátěži jako je například hraní her či přehrávání videa z webu to je téměř 1 Kč,“ potvrzuje Jiří Zima z odborného serveru Notebook.cz, který měření provedl.

V celé řadě firem i domácností jsou běžně v provozu i mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší. Svůj podíl viny na tom mají i externí grafické karty staršího data výroby, které jsou velmi energeticky náročné a zbytečně spotřebovávají energii i při běžných činnostech, na které dnes zcela stačí grafika přímo v procesoru.

Měření spotřeby potvrdilo dominanci ultrabooků jako energeticky nejúspornějších zařízení: Za jejich provoz zaplatí majitel ročně mezi 100 až 200 Kč, podle intenzity využívání. „Průměrná spotřeba provozu ultrabooku je desetkrát nižší než u pět let starého PC, ale i v energeticky nejnáročnějším režimu hraní her je ultrabook zhruba sedmkrát úspornější,“ dokládá Jiří Zima. O stupeň horší vlastnosti vykazuje nejrozšířenější kategorie notebooků, kde se i u starších modelů pohybuje roční spotřeba pod hranicí 400 Kč.

Pro úsporný chod PC

A jaké tipy dávají zástupci firmy Intel pro úsporný chod PC? Zde jsou:

  1. Pokud pravidelně využíváte stolní počítač starší pět let, zvažte jeho výměnu za některý z přenosných modelů, jako jsou ultrabooky, notebooky či konvertibilní zařízení „dva v jednom“ kombinující tablet s klávesnicí. Ročně tak můžete ušetřit jeden až dva tisíce korun.
  2. Nejrychleji se elektroměr roztočí při činnostech, které maximálně vytěžují procesor, jako je například hraní některých multimediálních her, využívání náročných grafických programů, editování videa.
  3. Nepoužíváte-li graficky náročné aplikace, spolehněte se na integrovanou grafiku, která ve valné většině případů zajistí hladký chod grafických aplikací. Naproti tomu externí grafická karta u starších stolních počítačů patří mezi řešení, které mají výrazný dopad na spotřebu.
  4. Předcházejte plýtvání a nenechávejte počítač zapnutý déle než je potřebné, zejména přes noc. Pokud se jedná o počítače stolní, i ve stavu nečinnosti spotřebovávají značné množství energie, které nás denně u staršího PC přijde až na 10 Kč.
  5. Vedle vypínání se naučte využívat další módy provozu počítače, jako je spánek či hibernace, minimalizujete tím jejich spotřebu.

(15. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Bludny clanok
Toto pisal clovek co o tom nevie nic.Stare grafiky oproti dnesnym nezrali nic. Pretoze neboli vykonne. Napr. aj stara a jedina gtx260 brala najviac ako teraz je minimalna spotreba. Balamuti s integrov...
nepochopení
Josef zde píše, že stolní počítač za pět let spotřebuje elektřinu za 2000,- Kč :-D Ale správně je, že pět let starý stolní počítač za rok spotřebuje 2000,- Kč za rok. Oproti Notebooku, který spotřebuj...
Když notebuk spotřebuje za rok elektřinu za 200Kč a stolní počítač za 5 let spotřebuje elektřinu za 2000 Kč = 400Kč/rok a to už je snad evidentní že je to jen dvojnásobek a né desetinásobek Jo....
Já si myslím, že počítače jsou v současnosti asi náš nejmenší problém. My teď řešíme spíš jak ušetřit za vytápění. To nás teď "pálí" nejvíc. Nedávno jsem se dočetla, že se prý na vytápění do...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(415)