O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Klesá počet uchazečů o práci, přibývají volná pracovní místa

K 31. březnu 2014 klesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Úřad práce ČR jich evidoval celkem 608 315. To je o 17 075 méně než v únoru a o 20 547 více než v břenu 2013. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 592 705 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání). Plyne to z údajů ÚP ČR.

Podíl nezaměstnaných meziměsíčně klesl na 8,3 % (únor 2014 – 8,6 %, březen 2013 – 8 %). Naopak se zvýšil počet volných pracovních míst – meziměsíčně o 2 507, meziročně pak o 1 945. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli 40 808.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 75 okresů. Z toho největší byl v okresech Jindřichův Hradec (o 9,8 %), Domažlice (o 8,4 %), Klatovy (o 8,3 %), Prachatice (o 6,8 %) Chrudim (o 6,7 %) a Rokycany (6,2 %). Za poklesem nezaměstnanosti stojí především sezónní práce, které se rozjely v průměru o měsíc dříve.

Velkou šanci získat zaměstnání měli podle ÚP pracovníci ve stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, v kamenolomech a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví, gastronomii, turistickém ruchu či v oblasti pomocných a úklidových prací. V neposlední řadě je podle ÚP ČR pozitivní vývoj na trhu práce také výsledkem narůstajícího počtu volných pracovních míst, na které finančně přispívá ÚP ČR v rámci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti (APZ). V kurzu jsou prý hlavně veřejně prospěšné práce (VPP) a společensky účelná pracovní místa (SÚPM). Tento trend by měl pokračovat i v dubnu.

Kdo má největší a kdo nejmenší šanci získat práci

V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním vzděláním a vyučení. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety, uchazeči ve věku 30 – 35 let a nezaměstnaní nad 50 roků. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR podle svých zástupců zvýšenou péči.

Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali administrativní pracovníci, manipulační, pomocní, nekvalifikovaní, stavební či montážní dělníci, prodavači, číšníci, servírky, pracovníci ostrahy, opraváři nebo řidiči.

Zaměstnavatelé měli v březnu zájem nejčastěji o pracovníky ve strojírenských oborech, strážné a ostrahu objektů, kovodělné dělníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, v logistice, gastronomii, pomocné síly v lázeňství a ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, operátory, řidiče nákladních nebo dodávkových automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky. Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí.


(11. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(967)