K 31. březnu 2014 klesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání. Úřad práce ČR jich evidoval celkem 608 315. To je o 17 075 méně než v únoru a o 20 547 více než v břenu 2013. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 592 705 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání). Plyne to z údajů ÚP ČR.
Podíl nezaměstnaných meziměsíčně klesl na 8,3 % (únor 2014 – 8,6 %, březen 2013 – 8 %). Naopak se zvýšil počet volných pracovních míst – meziměsíčně o 2 507, meziročně pak o 1 945. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli 40 808.
Pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 75 okresů. Z toho největší byl v okresech Jindřichův Hradec (o 9,8 %), Domažlice (o 8,4 %), Klatovy (o 8,3 %), Prachatice (o 6,8 %) Chrudim (o 6,7 %) a Rokycany (6,2 %). Za poklesem nezaměstnanosti stojí především sezónní práce, které se rozjely v průměru o měsíc dříve.
Velkou šanci získat zaměstnání měli podle ÚP pracovníci ve stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, v kamenolomech a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví, gastronomii, turistickém ruchu či v oblasti pomocných a úklidových prací. V neposlední řadě je podle ÚP ČR pozitivní vývoj na trhu práce také výsledkem narůstajícího počtu volných pracovních míst, na které finančně přispívá ÚP ČR v rámci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti (APZ). V kurzu jsou prý hlavně veřejně prospěšné práce (VPP) a společensky účelná pracovní místa (SÚPM). Tento trend by měl pokračovat i v dubnu.
V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním vzděláním a vyučení. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety, uchazeči ve věku 30 – 35 let a nezaměstnaní nad 50 roků. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR podle svých zástupců zvýšenou péči.
Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali administrativní pracovníci, manipulační, pomocní, nekvalifikovaní, stavební či montážní dělníci, prodavači, číšníci, servírky, pracovníci ostrahy, opraváři nebo řidiči.
Zaměstnavatelé měli v březnu zájem nejčastěji o pracovníky ve strojírenských oborech, strážné a ostrahu objektů, kovodělné dělníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, v logistice, gastronomii, pomocné síly v lázeňství a ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, operátory, řidiče nákladních nebo dodávkových automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky. Přednost dávali proškoleným specialistům s praxí.