O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ke stažení: Vzor poučení o právu na odstoupení od smlouvy - i pro internetové obchody

Nový občanský zákoník ukládá podnikatelům povinnost poskytnout spotřebiteli řadu informací, které jsou uvedeny v jeho § 1811 a v § 1820, mimo jiné podmínky, lhůtu a postupy pro odstoupení od smlouvy. Aby se předešlo možným nesrovnalostem, zveřejnila vláda ČR vzorové poučení o právu na odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem (třeba přes internet) nebo mimo obchodní prostory a vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy. Dokumenty se tedy budou hodit všem, kdo provozují nějaký internetový obchod.

"Připravili jsme takové vzorové poučení a takový vzor formuláře na odstoupení od smlouvy, aby to bylo jednoduché, pochopitelné a snadno použitelné. Doufáme, že to bude pro lidi opravdu užitečné," dodává náměstek ministra pro oblast ochrany spotřebitele Tomáš Hajdušek.

Vzorové poučení o právu na odstoupení od smlouvy se skládá ze dvou částí nazvaných Právo odstoupit od smlouvy a Důsledky odstoupení od smlouvy. V části jedna jsou podnikatelé mimo jiné upozorněni: "Pokud na Vašich internetových stránkách nabízíte spotřebiteli možnost elektronicky vyplnit a odeslat informaci o odstoupení od smlouvy, vložte toto: Na naší webové stránce (vložte internetovou adresu) můžete rovněž elektronicky vyplnit a odeslat formulář pro odstoupení od smlouvy nebo jakékoliv jiné jednoznačné prohlášení. Využijete-li této možnosti, obratem Vám zašleme potvrzení o přijetí tohoto oznámení o odstoupení od smlouvy."

Prostřednictvím uvedených standardizovaných poučení lze snadnou formou předat spotřebiteli povinné údaje o podmínkách, lhůtách a postupech pro uplatnění práva odstoupit od smlouvy, jakož i údaje o souvisejících nákladech apod. Povinné informace však může podnikatel spotřebiteli sdělit i jiným způsobem. Současně ovšem musí poskytnout formulář pro odstoupení, jehož náležitosti stanoví prováděcí předpis. Je na spotřebiteli, zda tento formulář využije, nebo zvolí jinou formu odstoupení od smlouvy.

Formuláře ke stažení: Vzorové poučení o právu na odstoupení od smluv a vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy si můžete stáhnout přímo odtud - ze stránek Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.


(3. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(193)