Nový občanský zákoník podrobněji upravuje mimo jiné i oblast odpovědnosti za škodu. Přináší řadu změn, které posilují právní postavení poškozeného, rozšiřují případy náhrady nemajetkové újmy, rozpracovávají zvláštní případy vzniku škody nebo zrušují paušální limity pro výpočet náhrad za ublížení na zdraví a usmrcení. Tyto změny se tedy bezprostředně týkají i účastníků dopravních nehod. Jak? Na tuto otázku odpovídá nová publikace, kterou si můžete zdarma stáhnout.
Zástupci Českého sdružení obětí dopravních nehod ve spolupráci s BESIPem připravili elektronickou publikaci ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod. Jejím cílem je umožnit lidem lépe se orientovat v příslušných právních záležitostech, předpisech upravujících náhradu škody i v oblasti sociálního zabezpečení.
"Účastníci dopravních nehod často reagují způsobem, který může později komplikovat vyšetřování dopravní nehody a může tak ztěžovat postavení některého z jejích účastníků," uvádí se mimo jiné v příručce. Následuje pak postup, který podle autorů bývá při dopravních nehodách účelný a umožňuje a předejít některým rizikovým nádledným dějům.
Autoři tak mimo jiné upozorňují, že po nehodě je třeba zůstat s vozidlem na místě, kde se nehoda stala, pro účely dalšího vyšetřování nehody je vhodné nevyslovovat přiznání viny nebo že může být praktické vedení vlastní dokumentace o nehodě.
Publikace se věnuje rovněž možnému trestnímu řízení či občanskoprávnímu řízení, a to včetně jednání s pojišťovnami. Nechybějí ani kapitoly věnované souvisejícím sociálním dávkám, ale třeba ani ta, jež rozebírá psychologické aspekty dopravních nehod.
Tuto praktickou publikaci si ve formátu PDF můžete zdarma stáhnout zde ze stránek ibesip.cz.