O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Když máte vlastní datové centrum

Řada malých firem si vystačí s počítači pro zaměstnance a minimální další IT infrastrukturou, která zajistí její připojení k internetu, spolupráci zaměstnanců nebo zálohování dat. Správa takových informačních technologií je relativně snadná. Pro správu IT velkého rozsahu se už ale firma neobejde bez odpovídajících mocných nástrojů.


Mluví-li se o správě datových center, brzy přijde řeč na nástroje DCIM (Data center infrastructure management). Tyto produkty, které zajišťují monitoring a správu infrastruktury datových center, možná nejsou zatím dokonalé, přesto se však stávají užitečnou pomocí při sledování a řízení IT i ne IT prvků datových center.

Na trhu působí řada výrobců DCIM nástrojů a jejich produkty jsou mnohdy poplatné kořenům těchto výrobců - ať už jde o ty, kteří se historicky soustředí spíše na IT, jako třeba IBM nebo CA, nebo na podpůrnou infrastrukturu, jako jsou Rittal nebo Schneider Electric. Na trh ovšem přicházejí i menší hráči, jako třeba Device42 nebo Cormant, někdy specializovaní na jednu oblast DCIM.

Efektivní práce s kapacitou

Do kategorie DCIM lze zahrnou řadu různých nástrojů - od těch pro fyzický monitoring datového centra po nástroje ITSM (IT Service Management). Zdá se, že hlavní motivací k nasazení vyspělých nástrojů je - kromě zajištění spolehlivosti provozu, což lze považovat za samozřejmý základní požadavek - důraz na efektivní správu zdrojů v datovém centru. Ta je bez odpovídajících nástrojů v zásadě nemožná.

„Existuje řada velkých a drahých nástrojů, ale DCIM je podobné ERP v tom, že vyžaduje, aby všichni šli stejným směrem a měli stejnou vizi, což ovšem zpomaluje reálné nasazení,“ hodnotí situaci Jennifer Koppyová z IDC. Zásadním problémem, na který uživatelé narážejí, je podle ní integrace systémů tak, aby byla všechna potřebná data sebrána do jediného systému, který pak usnadní skutečně efektivní správu datového centra.

Do karet výrobcům nehraje ani fakt, že si řada provozovatelů datových centrech v minulých letech vyvinula vlastní nástroje, které jim správu usnadňují. I když šlo mnohdy o časově náročný proces, výhodou je mnohdy efektivní řešení ušité skutečně na míru a nulové dodatečné licenční poplatky.

Důležité požadavky na DCIM

Mezi zásadní požadavky na nástroje pro DCIM patří schopnost integrace s dalšími systémy, podle charakteru daného nástroje typicky s důrazem buď na možnost přijímat nebo předávat data v daných formátech dalším nástrojům. Význačným rysem je rovněž škálovatelnost jednotlivých produktů a také jejich pružnost při přizpůsobování konkrétnímu prostředí.

Analytici IDC rovněž doporučují zvážit investici do pokročilých nástrojů pro prediktivní analýzu a automatizaci řízení. V případě velkého datového centra jejich schopnost analyzovat velké objemy různých dat z provozních systémů a učinit doporučení nebo zrealizovat odpovídající akci může znamenat zásadní rozdíl mezi zaručenou dostupností a nedostupností služeb. Současně tito analytici upozorňují, že nástroje DCIM se musejí přizpůsobovat aktuálním trendům, z nichž mezi ty nejzásadnější patří přechod k softwarově definovatelnému IT prostředí.

„Až dosud patřili mezi nejúspěšnější dodavatele DCIM ti, kteří ve fázi nasazování úzce spolupracovali s koncovými zákazníky, aby zajistili přesný a komplexní sběr dat. S tím, jak vyspívají procesy nasazování DCIM, IDC očekává, že se klíčovým diferenciátorem stane schopnost dodavatelů DCIM automatizovat procesy pro správu a řízení, aby podporovaly vzdálená datová centra,“ říká Koppyová.

„Cílem datových center je poskytovat IT služby koncovým zákazníkům a správci datových center jsou pod rostoucím tlakem, aby tyto služby zajistili rychle, kdekoli a kdykoli jsou třeba, bez ohrožení dostupnosti a spolehlivosti,“ dodává Koppyová. Řešení DCIM jim v tom podle ní mohou zásadním způsobem pomoci. Rovněž se podle ní mohou stát významným diferenciátorem na trhu poskytovatelů kolokačních datových center, tedy datových center určených k umístění zařízení od více různých klientů.


(6. 6. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Data v bezpečí: Jak zajistit správu IT

Pro většinu podnikatelů a byznysmenů jsou počítače - a infrastruktura, která s nimi souvisí - jedním z prostředků jejich práce....


Facebook Twitter

Partneři speciálu:

Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2529)