To, co se ještě před pár lety mohlo zdát jako sci-fi, se stává realitou. Takzvaně inteligentní může v současnosti být v podstatě cokoli, od domácích spotřebičů až po kamery s integrovanými pokročilými videoanalytickými funkcemi. Těmi disponují i kamery Mobotix od společnosti Konica Minolta, které nově nacházejí uplatnění v oblasti čerpacích a dobíjecích stanic.
Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech„Poté, co se kamery Mobotix osvědčily například v průmyslu, logistice nebo retailu, pozorujeme rostoucí zájem i v segmentu auto-moto. Provozovatelům čerpacích a dobíjecích stanic pomohou nejen s odhalováním rizik požárů a zajištěním celkové bezpečnosti areálu, ale například také s vyhodnocováním zákaznického chování či optimalizací provozu. Obecně mohou rovněž přispět k rozvoji elektromobility či funkcí bezobslužných stanic,“ řekl Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech. Jak dodal, řešení Konica Minolta využívají jen v sousedním Německu desítky čerpacích stanic a v tomto roce se začaly objevovat první instalace i v České republice.
Riziko požáru je hrozbou nejen pro čerpací stanice, u nichž je standardně zakázaná manipulace s otevřeným ohněm, ale stále akutnější je i v souvislosti s provozem elektromobilů. Chytré kamery vybavené termovizí dokážou rozpoznat rostoucí teplotu akumulátorů vozidel nebo samotných dobíjecích stojanů a upozornit na rizikovou situaci ještě dříve, než samotný požár vypukne. Navazující systémy mohou poslat upozornění obsluze či vybranému operátorovi, automaticky spustit poplach, přivolat složky HZS nebo například poškozenou dobíjecí stanici rovnou odpojit ze sítě. Senzory jsou přitom natolik citlivé, že dokážou odhalit třeba jen hořící zapalovač nebo nárůst teploty sledovaného zařízení již o pouhé dvě desetiny stupně.
Pokročilé videoanalytické systémy umí rovněž vyhodnocovat podezřelé chování jednotlivců nebo skupin a tím předcházet například možnému vandalismu. „Využití chytrých kamer se u našich zákazníků osvědčilo i při monitoringu automyček, jejichž provozovatelé stále častěji řeší se zákazníky údajná poškození vozidel během procesu mytí. Díky našim zařízením se daří odhalovat a prokazovat poškození vozidla ještě před vjezdem do myčky a fakticky tak snižovat počet pojistných událostí, kterým by jinak naši zákazníci museli čelit,“ vysvětlil M. Šotek.
Využívat chytré kamery jen pro zajištění bezpečnosti by však bylo plýtvání jejich potenciálem. Snadno je lze totiž propojit s různými softwarovými nástroji a databázemi. Možnosti jejich využití jsou pak téměř neomezené. Po vzoru využití v retailu se nabízí sledování a analýza zákaznického chování, jež umožní optimalizovat provoz samotné čerpaní stanice. Jednoduše lze například zjistit, jaké typy vozidel a kdy na čerpací stanici nejčastěji přijíždějí nebo o jaký doplňkový sortiment je největší zájem. Na základě takto získaných dat mohou provozovatelé přizpůsobit druhy nabízených paliv, optimalizovat prodejní sortiment a jeho rozmístění uvnitř stanice nebo upravit otevírací dobu či využití personálu.
Další možnosti se pak otevírají u samoobslužných čerpacích nebo dobíjecích stanic s platbou přímo na stojanech. Metadata, jako je rozpoznávání tváří nebo SPZ, lze využít například k evidenci plateb. „Dovedeme si představit, že by v budoucnu mohla být například spárovaná SPZ s platební kartou řidiče. Ten by pak jen natankoval a chytré kamery by na základě rozpoznání SPZ zajistily automatickou platbu z jeho účtu. Obešli bychom se tak bez platebních terminálů, zákaznických karet nebo dobíjecích čipů,“ uzavřel M. Šotek.
(Partnerský příspěvek)