O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Kdo ve vaší firmě investuje do IT? A jak je to jinde?

Byznys oddělení se v současné době podílejí na podnikových výdajích na IT více než jednou polovinou, konkrétně 55 %. Dokládá nejnovější průzkum společnosti IDC. Na konci dubna vyzpovídala společnost IDC v rámci konference CIO Summit 2015 v rakouské metropoli přítomné CIOs z regionu střední a východní Evropy. Z výsledků tohoto průzkumu mimojiné vyplývá, že investice do užší provázanosti IT a byznysu se stává nezbytnou součástí agendy současného CIO ve střední a východní Evropě.

Váha rozhodování o IT výdajích se podle IDC posouvá směrem k byznysu, který nyní prostřednictvím liniových manažerů diktuje rozvoj IT primárně na základě přidané hodnoty pro obchod. Paralelně lze pozorovat, že se CIOs této výzvy chopili a s větší dávkou obchodního povědomí přijímají novou roli strategického partnera a hybatele obchodního rozvoje.

Zodpovědnost byznysu za většinu IT výdajů přináší také nutnost, aby IT lépe kultivovalo vztahy s ostatními odděleními (LOB) a celkově zlepšilo svou reakceschopnost na potřeby byznysu. Znepokojivým faktem zůstává, že zhruba 7 % výdajů připadá na tzv. stínové IT. Ačkoliv může být „stínové IT“ vnímáno jako synonymum volného experimentování s inovativními IT řešeními, ve své podstatě může časem vést k nežádoucí spletitosti, ztrátě kontroly nad IT výdaji a bezpečnostním hrozbám.

Strategické IT priority

Mezi čelními prioritami IT oddělení lze podle IDC najít především cíle vycházející z obchodních potřeb ; 38 % strategií se nyní točí kolem provedení změn a transformačních projektů; zlepšování provázanosti IT a byznysu (36 %), efektivnějšího využití podnikových dat (34 %) a podpory inovací (31 %). Snižování nákladů na IT, zlepšování obchodních procesů a zajišťování provozní plynulosti upozaďují tradičnější úkoly IT oddělení.

„Nadešel čas transformačních projektů a nového rozměru spojenectví IT a byznysu,“ poznamenává Zoltán Komáromi, jeden z vedoucích výzkumu společnosti IDC ve střední a východní Evropě a ředitel její maďarské pobočky. „Hodnota, kterou lze získat z podnikových dat, se stává tvrdou měnou, kterou může IT nabídnout byznysu. To znamená, že IT jednoznačně přebírá roli hybatele v oblasti inovací.“

Pokud přejdeme od strategických cílů ke krátkodobým investičním prioritám, naskytne se nám podle IDC mozaika zastaralých IT systémů a dlouhodobějších transformačních iniciativ. U 34 % společností patří mezi tři klíčové oblasti investic business intelligence, big data a analýza těchto dat. Efektivnější využití podnikových dat představuje klíčový faktor konkurenceschopnosti. Významnou prioritu rozvoje a investic představují také datová centra (31 %), stejně jako vždypřítomná potřeba bezpečnosti (29 %), která zůstává mezi hlavními prioritami investic především kvůli intenzivnější kybernetické zločinnosti a špionáži, hrozbám kybernetických válek a terorismu.

Možnost snížit výdaje v oblastech jako je IT infrastruktura uvolňuje ruce k investicím do IT s větší přidanou hodnotou, například aplikace jako CRM nebo automatizace prodeje či řešení, která umožňují lepší využití dat, zlepšují spolupráci a produktivitu.

Technologie třetí platformy

CIOs ve střední a východní Evropě řeší podle IDC zásadní problémy spojené s digitální transformací svých organizací. Vědí, že technologie tzv. 3. platformy jsou základem zdravého inovativního růstu. Například mobilní aplikace, analýzu velkých dat a soukromý cloud považují za klíčové nástroje pro tento růst. Podobně pozitivně mezi CIOs rezonují také další nové technologie typu internet věcí (IoT), inteligentní provozy či InaaS (industry-as-a-service).

Některé nové technologie spojované s třetí platformou však podle IDC představují pro CIOs spíše výzvu a mnohdy se staví na odpor prodírání se tzv. digitální džunglí. Například k biometrii, umělé inteligenci, softwarově definovanému všemu, podnikovým sociálním technologiím a dokonce i k veřejnému cloudu se zpovídaní CIOs staví rezervovaně a považují je za pouhá marketingová hesla.

IT rozpočet

V letošním roce budou podle IDC IT rozpočty mírně růst. Více jak jedna pětina společností očekává, že na IT letos vydá více prostředků než v roce 2014. Na základě odpovědí v průzkumu lze předpokládat, že navýšení bude nejčastěji využito pro investice do digitální transformace a zlepšování provázanosti IT a byznysu, což odráží posilování postavení IT v organizaci.

Některé organizace však čelí dvojité výzvě: stagnující nebo klesající IT rozpočet spolu s vyšším očekáváním liniového managementu. Nejvyšší management takovýchto společností považuje IT za oblast strategických investic, ale nikoliv za rozhodující pro dosažení obchodních cílů a konkurenčního náskoku. Úkolem CIO v takovýchto organizacích je dokázat, že IT je schopno přinést vyšší obchodní hodnotu.


(2. 6. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1872)