O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kdo jsou dlužníci? Ve 42 % případů ženy...

Navzdory obecným představám zdaleka neplatí, že ženy jsou uvážlivými správkyněmi domácího rozpočtu, zatímco dluhy jsou spíše doménou mužů. Mezi 56 tisíci osob, jejichž dluh spravuje skupina KRUK, představují ženy 42 %. Největší procento žen dluží telefonním operátorům, bankám a dalším finančním institucím.


Z prezentovaných zjištění skupiny KRUK vyplývá, že 44 % žen řídí domácí rozpočet. Až 63 % žen (v porovnání s 53 % mužů) pak průběžně kontroluje své výdaje.

Hospodářská recese a zvyšování cen podle zástupců KRUK způsobují, že čím dál skromnější domácí rozpočet přestává stačit na různé nezbytné potřeby. Hodně žen se prý v takové situaci rozhodne vzít úvěr na financování Vánoc, vzdělání dětí nebo menší rekonstrukci bytu. Jeho splácení je však po čase odsunováno z důvodu jiných, důležitějších závazků.

„Češky bez ohledu na svou životní situaci musí stále častěji kromě stálých výdajů nalézt prostředky na úhradu řady splátek,“ říká Krzysztof Różycki, generální ředitel společnosti KRUK. „Stává se, že úvěry v jejich případě nejsou plánovanou investicí, ale spíše důsledkem usnadnění každodenního života nebo impulzivního rozhodnutí.“

Moravskoslezský kraj vede v žebříčku zadlužených

Největší počet zadlužených žen - téměř tři a půl tisíce - bydlí v Moravskoslezském kraji, a celková částka jejich závazků činí podle údajů KRUK 138 milionů korun. Zajímavostí pak je, že nejzadluženější osobou z klientů KRUKu je obyvatelka Moravskoslezského kraje, která má prý vrátit 1 652 384 Kč.

Druhý v pořadí je Středočeský kraj, odkud pochází tři tisíce žen zadlužených celkovou částkou 145 milionů korun. Problémy s pravidelnou úhradou závazků mají také ženy žijící v Ústeckém kraji, kde celkovou částku 144 milionů korun dluží více než 2 500 klientek.

„Největší procento žen dluží telefonním operátorům, bankám a jiným finančním institucím, často také pojišťovnám, dodavatelům vody, tepla a elektřiny, a bytovým družstvům,“ rekapituluje Krzysztof Różycki. „Ženy, které spravují domácí rozpočet, staví pravděpodobně na první místo potřeby spojené s jídlem pro své nejbližší a uspokojení jejich základních potřeb. Teprve pak se zabývají složenkami,“ dodává.

„Bez ohledu na důvod dluhu, ať už je jím špatná materiální situace nebo nadměrná rozhazovačnost, ženy často odkládají důležitá finanční rozhodnutí a propadají do nečinnosti,“ varuje Różycki. „Odsouvají problém i tím, že se vyhýbají kontaktům s firmou spravující dluh. Důsledkem jsou pak další důvody k obavám – narůstající úroky a v krajním případně soudní a exekuční řízení. Nahromadění problémů způsobuje, že máme co do činění s tzv. efektem válení sněhové koule, který má velmi negativní důsledky jak psychického, tak finančního charakteru," dodává.


(30. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(323)