O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kde se kupují byty: Top 10 největších rezidenčních developerů v Praze

Trh s novým bydlením sice prochází změnami, ale žebříček pražských developerů zůstává stabilní. Za tři čtvrtletí je první s převahou Central Group, druhá Skanska Reality těsně před třetím Finepem. Celkově nízké počty prodaných bytů signalizují, že je na trhu velký nedostatek zejména bytů dostupných pro střední třídu. Podle odhadů Central Group tak počet letos prodaných nových bytů klesne o téměř 20 procent, nicméně developeři za ně celkem utrží přibližně totéž, co loni. Klienti si prostě připlatili.

První tři nejpilnější developeři si z trhu ukrojili dohromady více než 31 procent trhu. S velkým odstupem je lídrem trhu společnost Central Group, které za tři čtvrtletí patřilo téměř 17 procent prodaných bytů. Celkem jich prodala 680. Nikdo z dalších hráčů na trhu se ani nepřiblížil desetiprocentní hranici.

Dvojkou na pražském trhu je nyní Skanska Reality s 307 prodanými byty a se 7,6 procenty trhu. Následuje společnost Finep s 290 byty a podílem 7,2 procenta. Nad 200 prodaných bytů se ještě dostaly společnosti Afi Europe a YIT. První desítka tak ovládá téměř 60 procent pražského trhu s novostavbami. Central Group je dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze i celém Česku. Vloni prodal 1250 bytů za 5,2 miliardy korun.

Žebříček rezidenčních developerů v Praze za 3 čtvrtletí 2017:

Central Group, 16,8 %

Skanska Reality, 7,6 %

Finep, 7,2 %

Afi Europe, 5,6 %

YIT, 5,1 %

Vivus, 3,9 %

Crestyl, 3,4 %

JRD, 3,2 %

M&K Development, 2,9 %

Penta, 2,8 %

Zdrojem informací jsou společné analýzy Trigema, Skanska Reality a Central Group. Počty bytů jsou vykázány na základě úbytku bytů z internetových ceníků developerů mezi 1. 1. 2017 a 30. 9. 2017. U společností podnikajících i mimo Prahu tabulka zahrnuje jen podané byty na území hlavního města. Nejsou zde započítány také blokové prodeje celých projektů jiným subjektům například družstvům, v případě, že jsou nebo byly byty nadále v prodeji u těchto sekundárních prodejců.

„Na pražském rezidenčním trhu se vytvořila obrovská propast mezi nabídkou a poptávkou. Zejména na střední vrstvu dopadá lehkovážný postoj k rozvoji Prahy v minulých letech. Nedostatek vydaných stavebních povolení se nyní naplno projevuje, a pokud se situace rychle nezmění, své zásoby vyčerpají i ti největší developeři, což bude logicky znamenat další růst cen,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

V Praze se za tři čtvrtletí prodalo celkem 4050 bytů. To je meziročně pokles o 750 bytů. Nedostatečná nabídka vede k razantnímu zvýšení cen, a to především u menších bytů, za poslední dva roky podle Central Group o téměř 40 procent. Přitom pokud by byl pražský realitní trh zdravý, odůvodnitelný cenový nárůst by činil asi 15 procent. Kvůli paralyzovanému povolování nových staveb jsou však ceny bytů v Praze o čtvrtinu vyšší, než by mohly být.


(27. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3725)