O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kde koupit očkování proti koronaviru: Na internetu je vakcína za 500 dolarů

Očkovací programy proti novému koronaviru se rozbíhají ve většině zemí jen velmi pomalu a na neschopnost většiny vlád světa zajistit rychlou ochranu obyvatel reagují internetoví prodejci. Jejich nabídka se přitom rozšiřuje: Společnost Check Point upozorňuje, že při hledání koronavirových vakcín na takzvaném dark netu se objeví více než 340 nabídek, což představuje nárůst o 400 % oproti začátku prosince.

Právě na začátku prosince informovala kyberbezpečnostní společnost Check Point o prodeji koronavirových vakcín a léků na dark netu poprvé. Cena za vakcínu se pohybovala kolem 250 dolarů. Prodejci požadovali platby v bitcoinech, což minimalizuje šanci na dohledání transakce a zpochybňuje to autentičnost prodávaných léků.

Se spuštěním vakcinačních programů po celém světě došlo i k zásadnímu nárůstu nabídek a cen na dark netu. Pravděpodobně to souvisí s rostoucí poptávkou od lidí, kteří jsou zklamaní z dlouhých termínů a nechtějí čekat týdny nebo měsíce na očkování v rámci oficiálních vládních programů.

Vakcíny na internetu nemusejí být pravé

Vakcíny nabízené na internetu nemusejí být pravé, nelze ovšem ani vyloučit, že jde o vakcíny získané z oficiálních očkovacích programů. I z tuzemska jsou známy případy, kdy jsou očkováni lidé na základě protekce, nikoli podle oficiálně proklamovaných pravidel. Pokud si tedy mohou - v ČR, ale i jinde na světě - pokoutně očkování zařídit nejrůznější úředníci a celebrity, nelze vyloučit ani to, že si očkovací látku pro prodej obstarají i internetoví prodejci na dark netu (část internetu proslulá především nelegálními obchody).

Rozhodně je ale třeba před nákupem vakcín na dark netu varovat. I kdyby šlo o skutečné vakcíny, nelze u nich zaručit správné skladování, a tedy bezpečnost. O rizicích spojených s možností, že jde o "vakcíny" falešné, raději ani nemluvě.

Check Point upozorňuje. že na začátku roku prudce vzrostly ceny vakcín na dark netu. Na začátku prosince se průměrná cena pohybovala kolem 250 dolarů. Nyní jsou ceny dva až čtyřikrát vyšší a prodejci požadují 500 až 1 000 dolarů za nespecifikovanou dávku.

Než se začaly distribuovat po celém světě schválené vakcíny, v nabídkách byly „neznačkové“ vakcíny „vyrobené v Číně“. Jakmile začala distribuce schválených vakcín, většina prodejců nyní nabízí konkrétní „značkové“ vakcíny.

Falešné vakcíny proti Covidu

Check Point podle svých zástupců zkoušel otestovat důvěryhodnost prodejců na dark netu a objednal vakcínu od jednoho dodavatele. Kontaktní údaje a telefonní číslo výzkumníci získali z dark net fóra a kontaktovali ho pomocí komunikační aplikace Telegram. Nabídnuta byla čínská vakcína za 750 dolarů.

Platba proběhla v bitcoinech a výzkumníci poslali prodejci doručovací adresu a požádali o podrobnosti o zásilce. Po několika dnech bez odpovědi prodejce poslal zprávu, že vakcína byla odeslána na uvedenou adresu. O několik dní později byl účet dodavatele, nijak překvapivě, smazán a zásilka nedorazila. Je to samozřejmě jen jeden příklad, ale ilustruje, jak spolehlivé budou transakce na dark netu.

Několik prodejců nabízí kromě jednotlivých dávek i hromadné zásilky. Snahou je přilákat zájemce, kteří mají finance a chtějí naočkovat své rodiny a přátele, aniž by museli čekat na oficiální očkovací programy. Strach a obavy mohou vést k obcházení předpisů a prodeji na paralelním trhu.

10 000 dávek vakcíny proti Covidu na dark netu

Jeden z prodejců, se kterým Check Point komunikoval, tvrdil, že je schopen dodat 10 000 dávek, což by stačilo pro 5 000 lidí (každá vakcína musí být aplikována ve dvou dávkách s odstupem 21 dnů). Vzhledem k velikosti zásilky prodejce doporučil odeslání ve 3 – 4 různých zásilkách za celkovou cenu 30 000 dolarů. Na základě předchozích zkušeností Check Pointu s nákupem vakcíny na dark netu si lze udělat obrázek, jak pravděpodobné je, že kupující dostane vůbec něco, natož pravé schválené vakcíny.

Zástupci společnosti Check Point varují, že s největší pravděpodobností bude výsledkem "nákupu" vakcíny jen ztráta financí.


(26. 1. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5783)