O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Kde koupit byt v Praze? Developerských projektů je řada...

Prodeje nových bytů v Praze neklesají, developerům se dlouhodobě daří. Úrokové sazby hypoték už sice přestaly klesat, to ale nic nemění na velkém zájmu veřejnosti o nové byty - ať už pro vlastní bydlení nebo jako investici. V jakých developerských projektech jsou nyní byty k mání? A jak tento trh vypadá celkově?


Podle před několika dny zveřejněných dat ČSÚ za druhé čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná realizovaná cena nových bytů v Praze meziročně o 5,5 %. To představuje zdaleka nejvyšší meziroční nárůst za posledních 6 let, upozorňuje společnost Central Group.

Data ČSÚ jsou podle zástupců zmíněného developera zcela věrohodná, protože vycházejí ze skutečných prodejních cen skutečně zkolaudovaných nemovitostí. Znemožňují tak účelovou interpretaci dat a kouzlení s čísly. "Některé jiné dostupné statistiky od jiných zdrojů totiž například počítají jako prodané i takové byty, které zatím existují jen na papíře a ještě několik dalších let se vůbec nebudou stavět," upozorňuje materiál společnosti Central Group.

Plošný růst cen nových bytů v Praze má podle Central Group hned několik příčin. Tou první a již mnohokráte zmíněnou jsou stabilně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů, jejichž růst pozorujeme zhruba od druhé poloviny roku 2013. Druhou příčinou pak je dlouhodobě rostoucí poptávka po novém bydlení doprovázená historicky nejnižšími úroky hypoték. Právě hypotéky v kombinaci s příznivými cenami činí nové bydlení v dnešní době nejdostupnějším v novodobé české historii.

"Od loňského podzimu navíc zaznamenáváme ještě další příčinu nárůstu průměrné ceny, a tou je stále větší zájem o nové byty v lokalitách blíže centru Prahy. Díky levným hypotékám si totiž lidé v rámci svých předem stanovených měsíčních nákladů nyní mohou dovolit nejen cenově dostupné bydlení na okraji metropole, ale také v nových projektech v širším centru Prahy," upozorňuje materiál Central Group.

Byty ve výstavbě a vzdušné zámky

Dalším trendem, který podle Central Group lze mezi kupujícími nových bytů očekávat, je rostoucí preference projektů ve výstavbě na úkor těch, které zatím existují pouze na papíře. Lidé si podle developera uvědomují, že nynější extrémně výhodná doba na koupi bytu nepotrvá věčně. A pouze u projektů, které se v okamžiku zahájení prodeje již stavějí, mají kupující jistotu jejich včasného dokončení a předání.

"Naopak od tzv. vzdušných zámků, tedy ještě ani neschválených projektů s nejasným termínem zahájení stavby, budou lidé postupně dávat ruce pryč. Není totiž zaručeno, že se takové projekty v budoucnu budou vůbec stavět a kupující tak riskují nejen zklamání, ale především ztrátu času a peněz. Jak potvrzují i data ČSÚ, ceny nemovitostí postupně rostou a úroky hypoték na svých minimech také nevydrží věčně," upozorňuje materiál Central Group.

Právě společnost Central Group nedávno přišla s takzvanou podzimní ofenzivou, v rámci níž hodlá uvést na trh řadu nových bytových projektů. Takových, kde podle ní mají klienti záruku, že se skutečně hned postaví.

Novinky v Britské čtvrti

Také projekt společnosti Finep nazvaný Britská čtvrť se v následujících měsících rozroste o další dvě etapy. Celkem nabídnou 140 bytů v osobním i družstevním vlastnictví v žádané lokalitě Západního města.

„Britská čtvrť patří mezi nejoblíbenější a nejvýše ceněné projekty u našich klientů, o které je dlouhodobě zájem. Jsme proto rádi, že můžeme našim klientům nabídnout k prodeji dalších 140 bytů ve vysokém standardu a v různých dispozičních řešeních,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti Finep. Oba nově vznikající domy přitom podle developera mimo jiné nabídnou velmi zajímavou architekturu, která bude navazovat na stávající domy, nadstandardní záruku 3 roky, ale také například bezbariérové přístupy a vyšší standardy v oblasti pohodlí a bezpečnosti residentů.

Dispozice nových bytů jsou od 1+kk o rozloze 32 m2 až po 4+kk o rozloze do 107 m2. Samozřejmostí u projektů je parkování v podzemních garážích či na venkovních parkovacích místech.

„Britská čtvrť se stala přirozenou součástí Západního města a doplňuje tak nabídku rezidenčního bydlení v lokalitě, která nabízí kromě bydlení také pracovní příležitosti v nedalekých kancelářských budovách, sociální a komerční služby, stejně jako dostatek prostoru pro aktivní život – parky, relaxační zóny a sportoviště.“ doplňuje Tomáš Pardubický.

Byty, které se dobře prodávají

Nejprodávanější na pražském trhu jsou prý byty v projektu Ekocity Hostivař od Ekospolu. První dvě etapy se 434 byty jsou po necelých pěti měsících vyprodány na rezervační smlouvy z 85 procent. Ekospol proto od 1. září – tedy téměř o rok dříve, než původně plánoval - pustil do prodeje dalších 124 bytů. "Na pražském trhu je přitom v současnosti více než tisíc dlouhodobě neprodejných ležáků, a to i v projektech od některých velkých developerů," upozorňují materiály Ekospolu.

Ekospol ve třetí etapě nabízí celkem 124 bytů za výhodné ceny s velkým výběrem dispozic od 1+kk po 4+kk a s prostornými předzahrádkami, balkony či atraktivními střešními terasami. Ceny bytů 1+kk začínají na 1,5 milionu korun, 2+kk na 1,7 milionu a 3+kk na 2,4 milionu korun. „Ekocity Hostivař, v němž celkem nabídneme 802 bytů, je projekt, který hýbe celým trhem. Byty v prvních dvou etapách se prodávaly raketovou rychlostí, totéž očekáváme i u naší doplněné nabídky,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol. Nutno ovšem dodat, že projekt Ekocity Hostivař je právě příkladem projektu, který zatím není ve výstavbě.

Přesto projekt Ekocity Hostivař podle Ekospolu nezabodoval jen rychlostí prodejů, ale zahýbal i cenovými statistikami. Podle nedávné statistiky společnosti Trigema v letošním druhém čtvrtletí cena nových bytů v Praze v porovnání s prvním čtvrtletím dokonce poklesla o 1,1 procenta. Za tímto poklesem cen na celém trhu prý stál právě jeden jediný projekt – a to Ekocity Hostivař.

Developerské projekty v Praze

Aktuálně je v praze v nabídce řada bytů v developerských projektech. Některé jsou již postavené, jiné ve výstavbě, další jen na papíře - s tím, že sice existuje orientační odhad, kdy se začnou stavět, ale praxe může být odlišná. Mnohé z nich totiž nemají ještě ani stavební povolení, ba, ani územní rozhodnutí. Zde je přehled těch nejvýznamnějších - s odkazy na diskusní fórum Bizio, kde o těchto projektech a názorech na ně - či o zkušenostech s nimi - lze diskutovat.

 

Širší Praha 5

Trigema - Smart byty Butovice

Trigema - Chytré bydlení Řepy

Vivus - Luka

Finep - Západní Město - Britská čtvrť

Ekospol - Slunečné terasy

Central Group - Metropole Zličín

Crestyl - Barrandov Hills

Ekospol - Výhledy Barrandov

 

Širší Praha 9 a Praha 10

Trigema - Chytré bydlení Měcholupy

Crestyl - 4Blok v Praze 10

Vivus - Uhříněves

Central Group - Nové Letňany

Central Group - Park Zahradní Město

Central Group - U Panského dvora Pitkovice

Central Group - Javorová čtvrť Horní Měcholupy

Central Group - Letňanské zahrady

Finep - Prosek Park

Finep - Harfa Park

Finep - Malý háj

Ekospol - Nové Měcholupy

Ekospol - Ekocity Uhříněves

Ekospol - Viladomy Dubeč

Ekospol - Panorama Kyje

Ekospol - Ekocity Hostivař

 

Širší centrum

Trigema - Chytré bydlení Libeň

Crestyl - Podolské schody

Crestyl - Dock

Central Group - Vltavská vyhlídka Holešovice

Central Group - Rezidence Břevnovské centrum

Central Group - Residence Garden Towers Žižkov

Ekospol - Michelské zahrady

 

Širší Praha 4

Vivus - Kamýk

Vivus - Pankrác

Central Group - Nad Modřanskou roklí Kamýk

Finep - Nad Přehradou

 


(17. 9. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Já jsem třeba dlouho chtěl nějaký byt s velkou terasou. Sehnat takový byt v Praze ale není zrovna jednoduché. Asi před dvěma lety se mi to ale konečně podařilo. Mít terasu je super. Přes léto na ní tr...
Škoda
Škoda, že odkazy nevedou přímo na ty developerské projekty. Takhle si člověk musí trochu přes ruku vypomáhat strýčkem Googlem....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2081)