Bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a bývalého šéfa IT odboru MPSV Milana Hojera v minulém týdnu soud odsoudil na šest, resp. pět let odnětí svobody. Podle obžaloby muži nabídli firmě OKSystem zakázku v hodnotě nejméně sto milionů korun výměnou za to, že firma stáhne svou stížnost na ministerstvo u antimonopolního úřadu v souvislosti se zakázkou na výplatu sociálních dávek na úřadech práce. Rozsudek není pravomocný.
Informace o minulém i aktuálním vývoji v kauze zveřejnil mimo jiné Nadační fond pro boj proti korupci (NFPK), který se od března 2011 snaží odhalovat skrytou korupční činnost ve veřejné správě.
Jak se problematická zakázka vyvíjela v čase? Antimonopolní úřad zakázku na informační systémy na výplatu sociálních dávek, kterou MPSV udělilo bez výběrového řízení společnosti Fujitsu Technology Solutions, pravomocně zrušil na konci roku 2013. NFPK veřejnost opakovaně o zakázce, která daňové poplatníky podle jeho analýz zbytečně připravila nejméně o miliardu korun, informoval již od počátku roku 2012.
Návrh na zrušení této zakázky iniciovala společnost Student Agency člena správní rady Fondu Radima Jančury, později se k návrhu připojil i původní dodavatel informačních systémů na úřadech práce společnost OKSystem. A právě jejímu řediteli pánové Šiška a Hojer podle všeho nabídli jinou zakázku v objemu nejméně sto milionů korun za to, když stáhne svůj návrh na zrušení IT zakázky u antimonopolního úřadu.
NFPK podal již v únoru 2012 na Jaromíra Drábka, Vladimíra Šišku a další neznámé pachatele trestní oznámení z podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měli dotyční dopustit tím, že v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách uzavřeli několik prováděcích smluv na nové informační systémy na výplatu sociálních dávek.
"Věříme, že uvedené odsouzení nezůstane jediným trestem pro Vladimíra Šišku. Jsme přesvědčeni o tom, že orgánům činným v trestním řízení se podaří dotáhnout do konce i další obvinění, kterým Vladimír Šiška a další osoby již čelí. Bezprecedentní porušování zákonů v době, kdy MPSV vedl Jaromír Drábek a Vladimír Šiška, nelze podle našeho mínění ponechat bez trestu," uvádějí zástupci NFPK.
NFPK se systematicky věnuje i dalším kauzám. Například cca před rokem podal trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Předmětem bylo podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.
Součástí trestního oznámení bylo podle fondu mj. doložení důvodného podezření, že HK ČR proplácela faktury za služby, které ve skutečnosti byly realizovány v jiném rozsahu, než bylo dohodnuto nebo nebyly realizovány vůbec. Ty se týkaly i pořádání různých seminářů jak v České republice, tak i v zahraničí. Podrobné informace k těmto, s největší pravděpodobností, pochybně pořádaným či neuskutečněným seminářům předal fond příslušným orgánům.
Soud před několika dny začal. Samotný Petr Kužel se podle zjištění NFPK hájí tím, že si na nic nepamatuje, a že jen podepisoval dokumenty, které mu připravili jeho podřízení.
Známou je i kauza Opencard. Občanské iniciativy nedávno zahájily kampaň Opencard: hra o právní stát, jejímž cílem je dosáhnout jejího spravedlivého vyšetření, odsouzení jejích skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce. Veřejnou výzvu poslancům a ministrům podpořila řada významných umělců i akademiků.
Iniciativy přitom yjadřují své znepokojení nad dosavadním průběhem vyšetřování kauzy Opencard: "Zatímco její hlavní strůjci nebyli ani obviněni, na lavici obžalovaných dosedl úředník Jiří Chytil, který od počátku spolupracoval s policií na rozkrytí nitek kolem kauzy," uvádějí materiály iniciativ. „Jiří Chytil je hrdinou, který začal spolupracovat s protikorupční policií, aby tak zabránil rozkrádání veřejných prostředků. Policie porušila příslib utajeného svědectví a místo skutečných hybatelů kauzy odsoudila právě úředníka Chytila. Je nezbytné, aby orgány činné v trestním řízení dopadly skutečné viníky tohoto gigantického tunelu a nedopustily promlčení trestných činů, které byly zcela nepochybně spáchány,“ říká ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.
Iniciátoři kampaně považují případ Opencard za ukázkový příklad selhávání právního státu u nás: “Kauza Opencard je smutným symbolem bezradnosti policie a justice vůči zločineckým strukturám, které se rozbujely na pražském magistrátu a po léta zde vysávaly veřejné rozpočty. Zdá se, že jen naše slepá spravedlnost nevidí to, co jinak vidí všichni kolem. V tomto případě se ovšem podobá spíše slepé bábě, která chytá kdekoho, včetně korunních svědků, jen ne hlavní strůjce a viníky," komentuje filosof Václav Němec, předseda platformy Vraťte nám stát!.
Zmíněné iniciativy proto požadují nápravu pochybení, k nimž došlo při vyšetřování tohoto případu, a potrestání skutečných viníků. Do promlčení případu přitom zbývají jen dva roky. Zároveň požadují vznik zákona na ochranu oznamovatelů korupce.
Média takřka s železnou pravidelností přinášejí nové a nové kauzy, které na veřejnost vyplavují detaily o fungování veřejné správy v ČR....