O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Je to tu: eNeschopenka pro pacienty, lékaře i zaměstnavatele

Zaměstnavatelé budou moci využít několik způsobů, jak pracovat s informacemi o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců. ČSSZ podle svých zástupců vyšla vstříc různým požadavkům, které zástupci zaměstnavatelů postupně k technickému řešení eNeschopenky uplatňovali. Ani lékaři se podle ČSSZ nemají čeho obávat. Podívejme se na detaily.

Všechny dotčené subjekty měly od ČSSZ obdržet informační dopisy s přehledem všech zásadních změn od 1. ledna roku 2020 včetně podrobného návodu, za jakých podmínek budou moci se systémem eNeschopenky pracovat. Kromě dopisů získávají lékaři i zaměstnavatelé podle ČSSZ informace přímo od zástupců okresních správ sociálního zabezpečení. Nedílnou součástí zavádění eNeschopenky byla a je intenzivní komunikace s dodavateli lékařských a mzdových software, jejichž připravenost je rovněž pro fungování systému zásadní.

ČSSZ podle svých zástupců připravila eNeschopenku jak pro lékaře, tak pro zaměstnavatele pro více možných způsobů práce s ní, zcela dle preferencí jednotlivých aktérů. Lékaři i zaměstnavatelé budou moci využít nativní bezplatné elektronické služby a aplikace ČSSZ: tyto služby umožní eNeschopenku nejen vystavit, ale také obdržet informace o jejím průběhu formou aktivních notifikací. Pro případy, kdy lékaři i zaměstnavatelé preferují řešení zakomponované do jejich stávajících softwarů, poskytla ČSSZ podrobnou technickou specifikaci, aby tato různá řešení mohli lékaři a zaměstnavatelé u dodavatele svého lékařského či mzdového/personálního softwaru včas objednat. Konkrétní způsob implementace konkrétních modulů do konkrétních systémů, jejich vizuální podoba, zaškolení uživatelů apod. pak již je podle preference objednatele součástí služeb dodavatelů softwaru na základě konkrétního smluvního vztahu.

Dodavatelé lékařského i zaměstnavatelského softwaru mohou podle ČSSZ kompletní řešení eNeschopenky testovat od 1. 10. 2019. Podobně jako u lékařského softwaru, i v případě mzdových/personálních softwarů je testovací prostředí určeno primárně pro vývojáře a dodavatele softwaru tak, aby svým klientům mohli instalovat již otestované technické řešení a ČSSZ s více než 50 dodavateli lékařských softwarů a téměř 40 dodavateli mzdových/personálních softwarů průběžně komunikuje k tomu speciálně vytvořenými komunikačními kanály a zodpovídá jejich dotazy na denní bázi. Veškeré informace k eNeschopence ČSSZ průběžně zveřejňuje na speciálních stránkách: www.cssz.cz/eneschopenka.

eNeschopenka pro lékaře

Poskytovatelé zdravotních služeb budou eNeschopenky od ledna 2020 dle ČSSZ vystavovat buď z vlastního lékařského či nemocničního softwaru, nebo používáním bezplatné webové aplikace eNeschopenka na ePortálu ČSSZ.

Chtějí-li s eNeschopenkou pracovat ve svém softwaru, je nutná jeho úprava od stávajícího smluvního dodavatele. Plnou součinnost dodavatelům lékařských softwarů ČSSZ poskytuje již od března tohoto roku, kdy proběhl první workshop k technickému řešení eNeschopenky a od 1. 10. 2019 lze v testovacím prostředí eNeschopenku kompletně vyzkoušet. Testování celého řešení eNeschopenky probíhalo primárně na úrovni ČSSZ a dodavatelů uvedených informačních systémů. Finální verze modulů eNeschopenky, které svým klientům dodavatelé instalují cca od listopadu, jsou dle ČSSZ plně připraveny na spuštění služeb od 1. 1. 2020, nemohou jen do 31. 12. 2019 načítat data klientů. Toto omezení vyplývá z legislativy, která ČSSZ neumožňuje lékařům zpřístupnit osobní údaje pojištěnců před 1. 1. 2020.

Lékaři si přesto dle ČSSZ mohli plnou funkčnost eNeschopenky před 1. 1. 2020 vyzkoušet. Mohou se domluvit se svým dodavatelem softwaru na ukázce v testovacím prostředí dodavatele, případně jiné formě sdílení informací – např. seminářem, instruktážními videi apod. Má-li konkrétní lékař či nemocnice zájem vyzkoušet funkce eNeschopenky přímo na svém konkrétním pracovišti (v IT systému nemocnice či v ordinaci praktického lékaře) mohou požádat o zajištění svého dodavatele softwaru, který může poskytnout konkrétní nemocnici, poliklinice či lékaři testovací systémový certifikát (nejlépe svůj vlastní, příp. ve spolupráci se SÚKL) a testovací IČPE (od ČSSZ). ČSSZ bude na požadavky dodavatelů o součinnost při testování co nejrychleji reagovat.

Pokud bude lékař vystavovat eNeschopenky v bezplatné portálové aplikaci ČSSZ, potřebuje si pouze opatřit elektronickou identitu (přihlašovací údaje k datové schránce nebo jakýkoliv prostředek Národní identitní autority, tj. elektronickou občanku nebo kombinaci jména-hesla-SMS).

eNeschopenka pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé budou moci využít několik způsobů, jak pracovat s informacemi o dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců, ČSSZ přitom podle svých zásupců vyšla vstříc různým požadavkům, které zástupci zaměstnavatelů postupně k technickému řešení eNeschopenky uplatňovali.

Již nyní má zaměstnavatel možnost sám prostřednictvím ePortálu ČSSZ nahlížet na zaměstnance, kteří jsou v pracovní neschopnosti, a to pomocí služby Informace o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.

"Předpokládáme, že velkými zaměstnavateli bude nejspíše preferován automatizovaný příjem notifikací přes současný elektronický kanál APEP/VREP, který zaměstnavatelé již několik let používají k zasílání ePodání na ČSSZ. Stejnou cestou tedy obdrží i informace od ČSSZ tak, aby je jejich mzdový/personální systém mohl automatizovaně zpracovat," uvádí ČSSZ.

Další cestou budou nové služby ePortálu ČSSZ, na němž bude možné informaci zobrazit, včetně možnosti elektronicky jednorázově požádat o zasílání notifikací do datové schránky (včetně osobních údajů) či na e-mailovou adresu (bez osobních údajů). Do datové schránky přitom zaměstnavatel obdrží informaci ve formátu *.pdf a *.xml, přičemž ČSSZ dle svých zástupců již dne 31. 7. 2019 uveřejnila strukturu *.xml souborů, aby i v tomto případě mohli dodavatelé softwaru zajistit jejich automatizované zpracování. V tomto případě se jedná o standardní rozšíření služeb ePortálu ČSSZ, které jsou připraveny a budou k 1. 1. 2020 spuštěny – jejich testování probíhá interně v rámci ČSSZ. Podání žádosti o notifikace bude zaměstnavatelům umožněno v předstihu, a to od prosince 2019.

Zveřejnění datových vět pro tvůrce ekonomických softwarů proběhlo dle ČSSZ 31. 7. 2019, zpřístupnění testovacího rozhraní nových notifikačních služeb pro vývojáře mzdových softwarů pak dne 2. 9. 2019.


(31. 12. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5012)