O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Jde to: Jak na EET bez internetu - i bez tiskárny

Ti nejmenší obchodníci, pro které začne být elektronická evidence tržeb (EET) povinná od 1. března 2017, mohou zápasit s těžkostmi, jako je pořízení správného zařízení pro EET, připojení k internetu, zajištění tiskárny. Nyní se jim ale nabízí levné a jednoduché řešení, ke kterému ani internet ani tiskárnu nepotřebují. Oč jde?

Společnost Red Eggs nabízí službu SMS EET, což je podle jejích zástupců řešení speciálně navržené pro malé obchodníky a řemeslníky. SMS EET umožňuje evidovat tržby využitím tradičních nástrojů – stačí mobilní telefon a papírový pokladní doklad s tužkou.

Služba funguje v typickém případě tak, že obchodník pošle do systému Red Eggs SMS zprávu s částkou. Red Eggs zprostředkuje spojení se systémy Ministerstva financí a zákazník obdrží obratem zpět SMS s příslušným kódem, který pak obchodník přepíše na účtenku (ať už vystavenou ručně nebo ze stávajícího pokladního systému). Společnost Red Eggs navíc spolu se službou SMS EET nabízí živnostníkům i bezplatné vyřízení žádosti o digitální certifikát.

„Služba SMS EET umožňuje splnit veškeré požadavky zákonné normy, aniž by obchodník musel absolvovat složitou registraci a instalaci certifikátu, pořizovat jiná zařízení, než která už má, a zásadně měnit proces obsluhy klienta,“ uvádí Jan Lamser, jeden z investorů společnosti Red Eggs. „Obchodníky zaujme i to, že SMS EET lze použít také jako záložní EET systém a že nyní zaplatí pouze 1 Kč za evidovanou účtenku.“

Jak EET bez internetu funguje

Samotnou evidenci tržeb vede živnostník následujícím způsobem:

1. Podnikatel zpřístupní službě SMS EET svůj digitální certifikát, který si musí povinně obstarat. Jako zřejmě jediná služba na českém trhu nabízí společnost Red Eggs úplné zastoupení ve věci vyřízení certifikátu na Finančním úřadě i portálu Daňové správy, a to prostřednictvím plné moci.

2. Živnostník si připraví na provoz jakýkoliv mobilní telefon (i tlačítkový) a standardní příjmové doklady. Nepotřebuje investovat do žádné moderní pokladny ani tiskárny.

3. Při příjmu hotovosti od zákazníka nejdříve odešle SMS zprávu s částkou a začne vypisovat příjmový doklad. Během několika vteřin přijde obchodníkovi zpět SMS zpráva s krátkým sedmimístným kódem, který přepíše na doklad. Zkrácený kód je jedinečný pro každou transakci a nahrazuje 2 dlouhé kódy, vyžadované finanční správou pro každou transakci. Všechny požadavky se ukládají do fronty, transakce se neztratí ani „nezahodí“ ani v případě výpadku serveru Ministerstva financí.

4. Do účetnictví živnostník založí vydané papírové doklady. Účtenky se mu také ukládají na internetu – v přehledné podobě, která umožňuje různé pohledy, např. součty transakcí. Zkrácený kód odkazuje na webovou stránku www.eetuctenka.cz, která eviduje všechny účtenky, včetně plných kódů vyžadovaných finanční správou. Zavedení krátkého sedmimístného kódu (sFIK) všem obchodníkům značně usnadňuje nakládání s evidencí. Nahrazuje dlouhé (až čtyřicetimístné) kódy, které se musí uvádět na účtenkách (tzv. FIK a BKP). Zkracování funguje obdobně jako zkracování webových adres, známé hlavně ze sociálních sítí.


(27. 1. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2991)