O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jazykové znalosti zaměstnanců jsou pro praxi mnohdy nedostatečné

Znalost alespoň jednoho cizího jazyka je dle statistik personální agentury Grafton Recruitment vyžadována u 4 z 10 pracovních nabídek. I přesto, že se u nás výuka jazyků zlepšuje, v jejich znalostech na profesionální úrovni patří Češi spolu s Francouzi, Poláky, Rumuny a Italy mezi nejhorší v Evropské unii. Horší než Češi jsou podle údajů Eurostatu pouze Italové.

Nejžádanějším jazykem v zaměstnání je dlouhodobě angličtina, za uplynulý rok ji zmiňovalo 55 % pracovních nabídek obsahujících podmínku znalosti cizího jazyka. Celkově je angličtina 5x žádanější než všechny ostatní cizí jazyky dohromady a 10x žádanější než němčina, která je druhým nejčastěji poptávaným jazykem. Na třetí příčce je francouzština, kterou zaměstnavatelé požadují 45x méně než angličtinu, a na čtvrté pak italština, která je ve srovnání s angličtinou poptávaná dokonce 90x méně. Pětici top jazyků uzavírá holandština.

„Jazyky nejčastěji poptávají zaměstnavatelé z podnikových a zákaznických služeb, IT, obchodu a výroby. Nejde přitom jen o kancelářské pozice, ale v řadě případů i o modré límečky. Zatímco zájem roste v případě němčiny, francouzštiny a italštiny, zaznamenáváme klesající počet volných pozic vyžadujících znalost ruštiny a polštiny, která meziročně klesla z 6. na 10. příčku nejžádanějších jazyků,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Na jednu pozici s ruštinou je například 910 pozic s angličtinou a zajímavé je, že je k dispozici více pracovních míst s nutnou znalostí ukrajinštiny než ruštiny.

Pro 46 % pracovních nabídek, které si jako podmínku kladou znalost cizího jazyka, je vyžadována jeho nejvyšší úroveň, tedy C1 či C2. Na této úrovni však zvládá některý z cizích jazyků jen 36 % uchazečů o práci. Střední úrovní jazyka (B1/B2) se může pochlubit 54 % uchazečů. Jednoznačně nejrozšířenější je mezi uchazeči o zaměstnání anglický jazyk. Ovládá ho celkem 66 % kandidátů. S obrovským odstupem následuje jazyk německý, jehož znalost prokázalo 12,5 % uchazečů. Francouzština je se 7 % na třetím místě.

„Pro rostoucí množství pracovních nabídek zaměstnavatelé požadují vedle angličtiny i znalost dalšího cizího jazyka, a to ve většině případů alespoň na středně pokročilé úrovni, která odpovídá úrovni B2. Celkem dvojjazyčné pozice představovaly 30 % všech nabízených pozic za uplynulý rok,“ říká Jitka Součková s tím, že dvojjazyčné pozice jsou obvyklé zejména v oboru podnikových služeb. Dle oborové asociace ABSL se v tomto oboru hovoří dokonce 30 jazyky. Vedle nejrozšířenější angličtiny a němčiny a dalších evropských jazyků jde například i o hebrejštinu, čínštinu, hindštinu, japonštinu či korejštinu.


(19. 4. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5871)