O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jaké byty se nejvíce prodávají

Prodeje nových bytů v Praze lámou posledních několik měsíců rekordy. Během první poloviny letošního roku se prodalo téměř dvakrát tolik bytů, než tomu bylo v předchozích letech. Podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska je nejžádanější lokalitou v metropoli Praha 5. Největší zájem lidé mají o dvoupokojové byty.

Mnozí odborníci i ekonomové předvídali v souvislosti s pandemií koronaviru pokles poptávky po novém bydlení a s tím i propad cen nemovitostí. Situace na trhu je ale přesně opačná. Poptávka především v posledních měsících nabrala na tempu a trhá rekordy a růst cen nemovitostí začal opět zrychlovat. Podle poslední analýzy trhu se během druhého kvartálu roku 2021 prodalo 2.650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Dohromady se v prvních šesti měsících letošního roku v Praze prodalo 4.750 nových bytů. O rok dříve si za stejné období zájemci o nové bydlení koupili 2.400 bytů, v roce 2019 pak 2.500. Prodeje tak oproti předchozím rokům stouply téměř dvojnásobně.

„Zájem o nové byty je opravdu obrovský a nové projekty se rychle vyprodávají. Například náš poslední projekt v Letňanech je po měsíci již z poloviny vyprodaný,“ potvrzuje vysokou poptávku po bydlení výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Jedním z důvodů zvyšující se poptávky po novém bydlení jsou stále velmi levné hypotéky. Banky již za první polovinu tohoto roku půjčily zájemcům o nové bydlení 224 miliard korun, což je objem, který v letech 2016 – 2018 připadal na celý rok. Rekordní prodeje lze také vysvětlit obavami lidí o své úspory a snahou je ochránit před inflací.

„Během pandemie měli lidé méně možností utrácet, což se odrazilo v růstu úspor domácností. Ten, kdo má našetřeno, nechce nechat své úspory ubývat na spořicích účtech, kde jsou úroky pod úrovní inflace. Nemovitosti jsou ideálním prostředkem, kam prostředky uložit, protože jejich hodnota v čase dlouhodobě roste,“ vysvětluje Tomášková.

Nejvíce prodaných bytů je v Praze 5

Největší zájem o nové bydlení lidé projevili v Praze 5, kde se v první polovině roku prodalo 973 bytů, tedy asi pětina ze všech prodejů. Druhou nejžádanější lokalitou je Praha 9, kde lidé koupili 788 bytů. Třetí místo pak připadá na Prahu 4. Tam se během první poloviny roku prodalo 690 jednotek. Tyto tři lokality s velkým množstvím rozvojových ploch a brownfieldů se na špici prodejnosti drží dlouhodobě. Na letošních prodejích se podílí více než polovinou.

Naopak nejmenší prodeje nových bytů analýza zaznamenala v Praze 1 a v Praze 2, kde si během prvního letošního pololetí našlo své zájemce pouze 122 jednotek. Za nízké prodeje v těchto částech metropole může minimální nabídka nových bytů v důsledku nedostatku volných pozemků. Většina projektů se zde tak týká rekonstrukce původní zástavby.

Roste zájem o menší dispozice

Průměrná velikost prodaného bytu v Praze je nyní 65 m², což je o více než pět metrů méně než před 5 lety. Důvodem ovšem není to, že by se stavěly menší byty, ale změna ve struktuře poptávky. Více než dříve se totiž kupují menší dispozice (1+kk a 2+kk) a naopak klesl podíl větších jednotek. Nejoblíbenější jsou mezi kupujícími stále dvoupokojové byty, u kterých aktuálně narostl prodejní podíl na 43 procent. Vzrostl také zájem o garsonky, které se na prodejích podílí téměř 23 procenty, zatímco před pěti roky to bylo méně než 20 procent. Dispozice 3+kk tvoří aktuálně 23 procent prodejů, byty 4+kk a větší pak zbývajících 11 procent.

Nová nabídka

Vysoká úroveň poptávky má za následek rychlý úbytek bytů z ceníků prakticky ihned po uvedení projektů na trh. I díky tomu nabídka za rok prořídla o více než 40 procent na nejnižší úroveň v novodobé historii.

Největší rezidenční stavitel Central Group se proto chystá nabídku na podzim oživit. „Během letošního jara jsme již do nabídky zařadili okolo pěti set nových bytů ve čtyřech lokalitách a minimálně stejný objem chystáme uvést do prodeje i na podzim. Celkem tedy letos rozšíříme pražskou nabídku o víc než tisíc bytů,“ nastiňuje Tomášková.


(26. 8. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6067)