O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jaká mobilní zařízení byste měli kupovat do firmy

Výběr mobilního zařízení – dnes nejčastěji chytrého telefonu nebo tabletu – není mnohdy jednoduchý ani pro jednotlivce, natož když jej kupujete do firmy. Jak moc se mohou lišit požadavky soukromých a firemních uživatelů? Jaká zařízení jsou pro firmy výhodná a proč? I na to se zaměříme v tomto textu.

Jaká zařízení jsou pro firmy výhodná a proč? Foto: Apple
Jaká zařízení jsou pro firmy výhodná a proč? Foto: Apple
Podívejme se nejprve, co především se v poslední době v oblasti mobilních zařízení mění. Tak tedy: Roste jejich výkon. Zvětšují se displeje. Klesá cena zařízení. Zajímavé jsou ovšem i další náznaky změn – třeba rostoucí zájem o tablety s možností telefonování přes mobilní síť, nebo o takzvané wearables – tedy třeba chytré hodinky. Jaký význam mají tyto proměny pro firemní uživatele?

Velikost a rozlišení displeje

Je užitečné si uvědomit, že velikost displejů mobilních zařízení s sebou přináší i širší možnosti využití. Lze na nich totiž zobrazit – a poměrně pohodlně ovládat – i aplikace, jejichž používání na malém displeji telefonu bylo až dosud, mírně řečeno, nepohodlné.

Ačkoli tedy mnozí z nás trpíme určitou nedůvěrou k větším telefonům, při nákupu je vhodné odložit předsudky stranou. Určitě stojí za to alespoň si otestovat, nakolik pro vás bude ve firmě pohodlné – a užitečné – nosit s sebou právě přístroje s větším displejem. Možná, že nakonec zjistíte, že většina zaměstnanců oželí trochu vyšší hmotnost a rozměry, když z mobilního telefonu snáze vyřídí větší množství úkolů.

Významnou roli hraje i rozlišení displeje: Stejně velký displej s vyšším rozlišením nabízí zobrazení více detailů, resp. větčího množství obsahu. Oceníte ho zpravidla nejen tehdy, pokud máte dobrý zrak.

Zajímavé je podívat se v tomto ohledu směrem do Asie, kde uživatelé již dříve jako první udali trend přechodu směrem k větším displejům chytrých telefonů. Nyní zde panuje móda takzvaných phabletů, tedy telefonů o velikosti blížící se menším tabletům. Velké popularitě se tu začínají těšit tablety s podporou hlasové komunikace přes mobilní sítě – v letošním 2. čtvrtletí jim zde patřila už čtvrtina trhu!

Znamená to, že jednoho dne s sebou budeme nosit spíše takové tablety a telefonovat přes ně budeme prostřednictvím náhlavních souprav nebo chytrých hodinek, které se s tabletem spojí? Jistě, je těžké odhadovat budoucnost, ale pokud by to pro vás či vaše zaměstnance mohlo být z jakéhokoli důvodu zajímavé, hodí se mít tuto možnost na paměti.

Operační systém

Je celkem všeobecně známo, že trhu chytrých mobilních telefonů kralují ty s operačním systémem Android, následovány iOS (Apple). Na výsluní se ovšem dere i Microsoft se svými mobilními Windows.

Při nákupu mobilních zařízení do firmy je vhodné mít na mysli jejich správu. Pokud nechcete nechat firemní data svému osudu, je třeba dbát na vhodné zabezpečení zařízení, která k nim přistupují, tedy i mobilních telefonů a tabletů. Toho lze nejlépe dosáhnout prostřednictvím nějakého systému pro správu mobilních zařízení, takzvaného MDM.

Hodně starostí byste si ušetřili, pokud byste ve firmě používali jen jeden typ – nebo alespoň velmi omezený počet podobných typů - mobilních zařízení. Pokud budete mít přístroje s různými operačními systémy – a s jejich různými verzemi, může se jich správa nepříjemně komplikovat.

Obecně se uvádí, že vzhledem k roztříštěnosti systému Android znamená tento systém pro mnohé správce časté bolení hlavy, nicméně přece jen jde o nejpopulárnější mobilní operační systém a většina uživatelů je na něj zvyklá, což je nepochybně velkým plus. Rozhodně lze ale doporučit, je-li to jen trochu možné, omezit při nákupech počet variant zařízení.

Konkrétní požadavky

Asi není třeba zdůrazňovat, že před nákupem je třeba si uvědomit, jaké konkrétní úkoly má být možné na mobilních zařízeních zaměstnanců plnit – a podle toho nakupovat. Ne všechna zařízení mohou být dostatečně výkonná, ne všechna mohou disponovat potřebnými vstupy (například dostatečně kvalitním fotoaparátem či GPS), ne pro všechny mohou být k dispozici potřebné aplikace, ne všechna nabízejí takové zabezpečení, jaké na firemním zařízení vyžadujete.

Nezapomeňte také promyslet své nároky na rychlost datové komunikace. Aktuálním trendem je přesun k rychlému datovému připojení prostřednictvím takzvaného LTE, ale zdaleka ne všechny přístroje na trhu je podporují.

A za zmínku stojí ještě jeden trend: Společnost Microsoft nabízí operační systém Windows 8 (a lze to čekat i u nových Windows 10) pro nové malé nebo levné přístroje bezplatně. Může se tak snadno stát, že vzroste popularita tabletů s těmito systémy, výrazněji se rozšíří a typickým zařízením, které u sebe budeme nosit, bude tablet s plnohodnotnými Windows. Ano, s těmi, na kterých lze spustit aplikace z našich stolních počítačů či notebooků.

Dočká-li se úspěchu i technologie WiDi (Wireless Display), nebo některé podobné konkurenční, bude navíc velmi snadné přijít s mobilním zařízením k jakémukoli zobrazovači a zobrazit si jeho obsah ve velikosti, která je vhodná pro příslušnou příležitost – ať už jde o prezentaci na poradě ve vlastní firmě, u klienta, na pracovišti, nebo v domácí kanceláři.

Na závěr

Ačkoli se mobilní zařízení ve firmách obnovují relativně často, stojí za to se vždy před jejich nákupem zamyslet nad tím, zda není možno nakoupit lépe. Takové zařízení, na kterém bude možno realizovat více činností, a to bezpečně a při rozumné možnosti jejich správy. Pokud totiž svět mobilních technologií dennodenně, můžete zjistit, že při pečlivém výběru můžete získat daleko více, než jste čekali.


(6. 10. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Chytré telefony a tablety: Využijte nové příležitosti pro byznys

Jaké jsou dnes hlavní trendy v oblasti mobilních telefonů a tabletů - a čím jsou důležité pro firmy? Jak může...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1441)