O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Jak zvýšit hodnotu bytu nebo domu

Uvažujete o rekonstrukci či dílčím vylepšení bytu nebo domu? Hodnotu domu můžete jednoduše zvýšit pořízením klíčového vybavení, které navíc přinese radost a užitnou hodnotu. A některé změny se vyplatí provést i před prodejem bytu nebo domu, protože významně zvýší jeho hodnotu a atraktivitu pro kupující.

Pokud jste v situaci, že byt nebo dům prodáváte, věřte, že se mnohdy vyplatí investovat i do drobností, jako je vymalování nebo drobné opravy odřenin či jiných nedostatků vybavení. Samozřejmostí už je pak dnes kvalitní nafocení nemovitosti tak, aby byla atraktivní.

Pokud uvažujete více dopředu - a v nemovistosti ještě chcete bydlet, byť do budoucna uvažujete o prodeji, vyplatí se často i větší investice. „Do položek, které dlouhodobě zvyšují hodnotu nemovitosti, se vyplatí investovat. A pokud chybějí vlastní zdroje, dává v tomto případě dobrý smysl i dlouhodobý úvěr,“ radí Hana Drápalová Sberbank.

Nízkoenergetické řešení a rekuperace

Náklady na provoz a zejména vytápění rodinných domů jsou dlouhodobě vysoké. Vytápění domu patří totiž k nejvyšší rozpočtové položce v těchto nákladech, a proto jsou tak lákavá nízkoenergetická řešení, která náklady výrazně sníží. Zateplení domu, kvalitní okna a profesionální řešení rekuperace šetří ročně desítky procent nákladů. „Dostatečné zateplení a poctivá okna již lidé považují za naprostou nutnost a dnes vedle toho požadují také rekuperační řešení, protože zateplení samo o sobě může přinášet spíše problémy s vlhkostí a plísní než výhodu,“ vysvětluje Jiří Najman z firmy Newag.

Zahrada, bazén, pergola

Málokterá účelná investice přinese tolik radosti jako zvelebení zahrady, pořízení bazénu nebo vybudování pohodlného zázemí pro posezení nebo grilování. Nabídka hobymarketů i specializovaných firem je tak široká, že se může každý realizovat ve svém stylu, dle svého vkusu i finančních možností. Doporučuje se také pro tuto investici vytvořit dobrý plán shrnující cílový stav, ke kterému se chcete dostat, jednotlivé kroky, které k němu povedou a jejich finanční náročnost.

Centrální vysavač

Mezi další vybavení, které prokazatelně zvyšuje hodnotu nemovitosti, patří péče o čistý a bezpečný domov. To lze sledovat i na chování developerů, kteří se právě těmito prvky snaží odlišit výjimečné projekty od těch běžných.

„Vliv centrálního vysavače, jeho přímého odvádění nečistot mimo obytné místnosti, na čistotu domova se v posledních letech stal dostatečně známým. Panoval ale mýtus o jeho nedostupné ceně, ale i v tomto se však situace mění a v rostoucím počtu novostaveb i rekonstruovaných domů již tento recept na čistý domov najdete,“ říká Jiří Najman, Newag. V době, kdy stále více dětí i dospělých je alergických na pyly, roztoče či jiné alergeny, které se mohou skrývat v domácím prachu, je investice do čistoty domova okolo čtyř desítek tisíc korun jistě vhodně vynaložená.

Zabezpečení bytu a domu

Dalším klíčovým prvkem, na kterém se vyplatí nešetřit, je dostatečné zabezpečení domu a bytu. Každý rok je totiž vykradeno přes 62 tisíc domů či bytů, z čehož drtivá většina je vykradena proto, že postrádá potřebné zabezpečení. Základem zabezpečení jsou bezpečnostní dveře. „Ty by měly být certifikované minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next. Doplňkovým prvkem, kde vám relativně nízká investice přinese velký efekt, je zabezpečení oken a balkónových dveří v přízemí bezpečnostními foliemi.

„Těmito několika chytrými investicemi, které se celkově budou pohybovat v řádech jednotek procent celkové investiční částky, tak můžete zhodnotit svou nemovitost. A to už jistě stojí za zvážení,“ uzavírá Drápalová.


(13. 6. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2541)