Jak zvládnout vývoj aplikací pro více různých zařízení a ještě ušetřit
Podniky nasazují do provozu mnoho aplikací pro různá zařízení, především pro mobilní telefony a tablety vybavené operačními systémy Android a iOS. Ve většině případů se v podnicích zpracovávají podobné mobilní projekty. Projekty typicky spadají do oblastí aplikací pro práci či komunikaci se zákazníky, mobilních portálů, podnikových aplikačních obchodů, aplikací pro firemní partnery a dalších. Při zpracování těchto projektů celkové náklady často převýší původní odhad. Důvodem je podcenění složitosti vývoje a integrace aplikací, nutnost projít řadou návrhových a vývojových iterací a nutnost dodatečně zabudovat vyšší ovládací a bezpečnostní prvky.
Prakticky všechny podniky tedy čelí stejným problémům. Řekněme si jen krátce, o jaké problémy jde a jak se s nimi vypořádat a stanovit zásady pro rychlé a nenákladné synchronizované nasazování aplikací do provozu na různých zařízeních.
Podniky obvykle zmiňují následujících pět klíčových faktorů, které ovlivňují výběr technologie pro vývoj mobilních aplikací a jejich uvádění do provozu. Jsou to stejné faktory, které podnikům v největší míře přivozují zklamání a pocity marnosti.
Těchto pět faktorů či problémů je možno shrnout takto:
- NÁKLADY na vývoj a nasazování do provozu a cena za zpožďování projektů
- RYCHLOST vývoje aplikací, nasazování do provozu a jejich celkový výkon
- BEZPEČNOST aplikací a hostitelského zařízení
- INTEGRACE aplikací a zařízení s podnikovou infrastrukturou
- POUŽITELNOST a DESIGN aplikací
Podniky zaměstnávají řadu dodavatelů a technologií s cílem dodávat projekty pro více zařízení v jednom cílovém termínu. To však mívá za následek zvyšování nákladů na řízení projektů, na synchronizaci vzhledu a funkčnosti aplikací, na šíření či nákladů na podporu aplikací na zařízení s více než jednou technologií.
Existuje mnoho činitelů, které nutí organizace uvažovat o tvorbě aplikací pro zákazníky a zaměstnance provozovaných na mobilních zařízeních. Zpravidla jde o tyto motivace:
- Udržování konkurenčních výhod u zákazníků, kteří v rostoucí míře používají mobilní zařízení pro každodenní činnosti
- Vybavení zaměstnanců nástroji pro vzdálený přístup k podnikovým datům a systémům; kvalitnější služby zákazníkům při práci v terénu a snižování nákladů zlepšováním provozní odezvy.
- Mobilní přístroje umožňují rychlou komunikační odezvu, zvyšují povědomost o značce, udržují aktuálnost služeb a produktových informací a zlepšují spokojenost zákazníků.
K tomu všemu poskytují dobře navržené aplikace intuitivní a snadný způsob kontaktu, jenž zvyšuje loajalitu a snižuje náklady na komunikaci se zákazníky.
Úskalí a výzvy
Většina organizací plánujících nasazení aplikací na více zařízení musí čelit následujícím obchodním a provozním výzvám:
- Jak vyvíjet aplikace, které se dají rychle nasadit do provozu na více různých přístrojů, aniž by bylo třeba využívat a řídit více vývojářských týmů a zvládat rozličné technologie
- Jak synchronizovat nasazování aplikací do provozu na různých zařízeních s různými technologiemi a formáty. Třeba iPhone 4, iPhone 5, tablet Galaxy, Nexus, Xperia a iPad.
- Na které zařízení se aplikace nasadí jako na první v řadě?
- Jak zajistit, aby aplikace na všech přístrojích vypadala a fungovala stejně?
- Jak zvládat opravy chyb a podporu aplikací na různých zařízeních?
- Jak vytvářet bezpečné aplikace a zabezpečit data na zařízení tak, aby se nedala dekódovat a zneužít. Mobilní zařízení jsou samozřejmě více náchylná ke ztrátě na veřejných místech a velice citlivá, důvěrná a konkurenční data mohou být zpřístupněna nevhodným lidem.
- Jak vyvářet pro různá zařízení aplikace, které se pyšní přitažlivým uživatelským rozhraním a uživatelé jim snadno porozumí i bez návodu.
- Jak využít všech možností nabízených cílovým provozním prostředím i samotným přístrojem, například velikost a rozlišení obrazovek, operační systém, zabudovaná kamera, GPU, CPU, měřič zrychlení, GPS, grafické možnosti displeje, atd.
- Jak vyvářet aplikace fungující online i offline a přitom zachovat maximum jejich funkcí a produktivity poskytované aplikací. To je velice obtížné, pokud jde o aplikaci webovou.
- Jak vytvářet aplikace se stále důležitějším přístupem k datům v podnikové informační infrastruktuře, například s možností práce s podnikovými daty uloženými v různých databázových systémech jako Oracle, Microsoft SQL a Sybase. K tomu nutnost přístupu k datům v cloudech, tak běžnou a potřebnou vlastnost v mobilním světě.
- A nakonec ta nejdůležitější výzva: jak dosáhnout rychlé návratnosti investic do vývoje a nasazení aplikací do provozu. A následně: jak vybrat technologie, které budou k vývoji použity. Toto je pro organizace životně důležité rozhodnutí.
Přístup společnosti Embarcadero k problematice vývoje pro různá zařízení
Softwarové nástroje Embarcadero poskytují možnosti vývoje pro více zařízení a jejich nasazování do provozu na různých přístrojích. Přitom však dovolí jedinému vývojářskému týmu vytvářet aplikace pouze v jediném zdrojovém kódu. Tento kód se následně kompiluje a skutečně nativní kód se instaluje na různá zařízení včetně telefonů a tabletů provozujících Android nebo iOS.
Tyto softwarové nástroje poskytují v rámci vizuálního vývojového prostředí možnosti rychlé tvorby prototypů pro každé vybrané zařízení. To dovolí navrhovat a vyvíjet skutečně nativní aplikace pro každé jednotlivé zařízení a různé formáty displejů. Aplikace se pak simultánně nasazují do provozu na různých zařízeních a opakuji, že základem je jediný zdrojový kód! Tato možnost dramaticky sníží dobu vývoje a náklady na vývojové projekty.
Jediný zdrojový kód a synchronizovaná instalace aplikací na různých druzích zařízení!
Vývoj aplikací ve skutečně nativním kódu poskytuje dokonalé využití funkcí zařízení a vlastností operačního systému. Produkuje dobře navržené aplikace s vynikajícím uživatelským rozhraním, aplikace poskytují velmi silné zabezpečení, mohou být integrovány s podnikovými daty a je možno je používat jak online, tak offline.
Softwarové nástroje Embarcadero přímo řeší pět základních faktorů a problémů, o kterých padla zmínka na začátku tohoto textu.
Snížení nákladů:
- Zkrácení doby vývoje, jeden zdrojový kód a synchronní nasazování do provozu
- Jeden dodavatel software a jediná technologie
- Využijete váš stávající vývojářský tým a jeho zkušenosti
- Méně ztrát oproti konkurenci s dlouhými vývojovými a instalačními cykly
- Rychlejší vývoj aplikací, revizí, oprav - vyšší konkurenceschopnost
- Výhoda hromadného nasazování aplikací do provozu
- Rychlejší návratnost vložených investic
Rychlý vývoj i nasazení aplikací:
- Rychlost vývoje – jediný zdrojový kód a nasazování do více prostředí
- Vizuální vývoj aplikací a rychlá tvorba prototypů
- Rychlejší revize kódu a údržba díky jedinému zdrojovému kódu
- Skutečně nativní kód využije všech možností poskytovaných zařízením
- Skutečně nativní kód běží rychleji a aplikace jsou svižnější
- Rychlý vývoj + rychlé nasazení + rychlé aplikace
Silné zabezpečení aplikací i dat:
- Skutečně nativní kód zaručuje bezpečné aplikace a bezpečná data
- Žádné provozní běhové prostředí snižující bezpečnost
- Plné šifrování dat, 256bitové šifrování AES v úložišti na straně mobilu i serveru
- Snadno použitelné zabezpečení v průběhu celého vývojového cyklu
- Plné zabezpečení na všech zařízení i platformách včetně datových přenosů
Integrace s podnikovými informačními systémy:
- Bleskurychlé propojení s daty pomocí FireDAC
- Jediná množina komponent pro připojení ke všem významným databázím včetně Oracle, MSSQL, Sybase, IBM, InterBase
- Snadno využitelné ukládání dat na různých platformách
- Komponenty pro práci s MBaaS/REST včetně podpory v době návrhu aplikace
Nativní aplikace a tím i spokojenost uživatelů:
- Plně vizuální vývoj nativních aplikací funkčních online i offline
- Prototypování aplikací přímo na zařízeních s různými formáty
- Plný přístup k pokročilým možnostem zařízení v nativním kódu
- Úplná konzistence aplikací na řadě rozličných zařízení
Máte-li zájem dozvědět se více o vývojářských nástrojích Embarcadero pro různá zařízení, navštivte stránky: http://appmethod.cz/, případně http://www.embt.cz/cs/produkty/16-rad-studio.
Ing. Richard Kubát, Embarcadero
(Partnerský příspěvek)
(7. 7. 2014 | redakce2)
Tento článek je součástí speciálu: