O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak získat náskok před konkurencí? Cloudem!

Neustálé změny, potřeba rychle reagovat a být flexibilní. Tak by se daly charakterizovat současné požadavky pro moderní IT oddělení vaší firmy. Jak to ale udělat, aniž bychom tímto prostředím příliš zatížili své zdroje ať už finanční, nebo lidské? Jak zajistit to, abychom se nemuseli bát, že v nějakém případě nebude naše zařízení dostačující? Jak zajistit to, abychom nemuseli většinu svého času sedět v kanceláři na židli a mohli pracovat odkudkoliv potřebujeme? Ano, někdy může pomoci VPN připojení do firemní sítě, ale ne vždy bude toto řešení komfortní.

Množství firem si klade podobné otázky. Jejich firemním síť se stává stále nákladnější nejen kvůli různým nezbytným opravám či úpravám. Jakýkoliv růst firmy je provázen změnou infrastruktury. Serverům končí záruka, případně již nejsou dostatečně výkonné. Přibývají zaměstnanci a s tím i požadavky na IT oddělení a zvyšující se personální náklady. I přesto, že je podnik skvěle výdělečný, zdravě roste a zákazníci jsou spokojení, může se právě tento růst stát paradoxně složitou situací, se kterou si manažeři neumí poradit. Zde stojí před rozhodnutím buď a nebo. Jednou variantou je situace, kdy si řekne, že firma narazila na hranice svého růstu a rezignuje na další rozvoj. Druhou, pro většinu společností lepší variantou je, že začne hledat cesty, jak své starosti outsourcovat.

Udělat z firemní infrastruktury záležitost někoho jiného se může zdát jako velmi problematický úkol. Avšak někdy možná právě „přesun firmy do cloudu“ znamená nejen velké úspory na firemní IT, ale zejména snadnější přizůsobení se stále rychleji se měnícím požadavkům zákazníka a hlavně bezproblémový růst a vývoj. Například v případě nového zaměstnance totiž díky cloudu nepotřebují nic jiného, než pracovní stanici s připojením na internet. Pracovat pak může odkudkoliv, kdykoliv. Cloud tedy efektivně snižuje i náklady na nové pracovní místo.

Co je cloud?

Cloud je vlastně virtuální prostředí. To znamená, že na počítači-serveru někoho jiného běží aplikace, která spravuje všechny mé služby. K aplikaci se mohu připojit na základě existujícího účtu, skrze který mohu spravovat všechno ostatní. Je to tedy obdoba počítače s operačním systémem, na jakém běžně pracuji ve své kanceláři. Jen s tím rozdílem, že v případě cloudu se připojuji na dálku. To, že je cloudová služba vlastně vritualizovaným procesem, kdy na jednom serveru může běžet víc takových virtualizací, je paradoxně výhodou. Jednotlivé virtualizace jsou od sebe kompletně oddělené, takže není možné z jedné přecházet do druhé, jejich diskový prostor je jasně vymezen a navíc – každý může být zakódován. Vzhledem k tomu, že virtualizace probíhá na vzdáleném pracovišti, nehrozí, že by v případě nějakého neštěstí u mě ve firmě, jako třeba v případě požáru, nebo krádeže, došlo ke ztrátě dat. A kdyby došlo k neštěstí u mého poskytovatele cloudové služby, mohu si být jist, že data obnoví z pravidelné zálohy.

Navíc je zde otázka důvěry – pokud budu všechno ukládat na server ve své firmě, má každý, kdo se může připojit na server, možnost s těmito daty nakládat. V případě cloudu jednak mohu jednotlivé pravomoce přesně nastavit, jednak fyzicky do kontaktu s daty nepřijde nikdo, ani pracovníci poskytovatele cloudové služby. Přijdou do styku s jeho servery, to ano, ale má data neuvidí, protože fungují v rámci virtuálního stroje na vymezeném diskovém poli. Server sám tato disková pole není schopen přečíst. A navíc mám k dispozici virtualizovaný výpočetní výkon tak, jak jej v danou chvíli potřebuji.

K čemu cloud?

Cloud mi tak umožňuje za vyšších bezpečnostních podmínek přistupovat ke svým datům odkudkoliv, kdykoliv. A navíc mi dovoluje tato data sdílet s tím, koho uznám za vhodného. Zjednodušuje se mi tak práce například s dokumenty a aplikacemi. Svoji práci mohu sdílet z domova, dovolené, nebo třeba od zákazníka.

V cloudu mohu mít prakticky celou kancelář – a to včetně účetnictví. Vlastně když na to přijde, díky cloudu bych nemusel vůbec mít kancelář. Kdybych měl celou firemní byrokracii uloženou v cloudu, mohl bych pracovat z kavárny. No, samozřejmě trochu přeháním, nicméně možnosti cloudu jsou v tomto směru opravdu velmi široké. Prakticky vzato cloud otevírá otázku, zda papír již není poněkud zastaralý.

Rychlejší než konkurence

Vzhledem k tomu, že firemní aplikace a data, jako jsou například dokumenty, potřebuji spravovat efektivně, což znamená zejména s co nejnižšími náklady, dostávám se k tomu nejdůležitějšímu argumentu, proč je pro mě cloud vhodnější, než firemní server.

Rychlost.

Podobně, jako mi mobilní telefon umožňuje být dostupný i mimo kancelář, tak cloud mi umožňuje podle potřeby třeba i okamžitě reagovat na požadavky zákazníka.

Budoucnost cloudu

Cloud je dnes všude. Používáte Google? Cloud. Jste na Facebooku? Cloud. Máte internet banking? Cloud. Používáte webové přihlášení u svého telefonního operátora? Cloud.

Cloud je nezadržitelný a jak se virtualizuje soukromá sféra, lze očekávat, že dojde k virtualizaci i veřejné a státní sféry. Za všechny možné příklady můžeme zmínit virtualizaci péče o pacienta. Představte si, kdyby lékař měl svou ordinaci v cloudu. Když pak přijede za pacientem, nemusí po skončení obchůzek strávit hodiny přepisováním poznámek do zdravotní karty. Může to rovnou udělat na místě! Nebo si představte sestřičky v nemocnicích. Namísto běhání od pacienta k pacientovi a neustálému přepisování nadiktovaných informací by jen chodila s tabletem, udělala poznámky přímo do cloudového záznamu pacienta. Odpadly by jí hodiny papírování. A co s nimi? Mohla by je věnovat péči o pacienty, zlepšení situace na oddělení, zkrátka čemukoliv potřebnému.

Jste připraveni?

U nás v ČR je cloud ještě v plenkách. Podle evropského statistického úřadu Eurostat pouze 19 % evropských firem využívá cloudové služby, ačkoli přístup k internetovému připojení má 97 % z nich. V ČR cloud využívá okolo 15 % firem a to zejména pro e-mail a jako úložiště dat. Uvažujete-li o tom, jak snížit své náklady na IT, jak zrychlit svou reakční dobu a jak zefektivnit chod firmy, máte nejlepší příležitost začít využívat cloud. Vaše konkurence ho pravděpodobně ještě nemá. Získáte tak náskok.

Jiří Jinger, produktový manažer SoftwareHosting.cz

(Partnerský příspěvek)


(10. 6. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Informace na dosah: O technologie se nemusíte starat

Jen málokteré téma je v oblasti takzvaných informačních technologií tak populární, jako cloud computing. Může to znít složitě, ale dá...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1906)