O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak zaměstnavatelé chybují: Porušují předpisy v oblasti vyplácení mzdy

Na úseku bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci se u zaměstnavatelů stále vyskytují nedostatky ve stavu k správnému vyhledání zdrojů a příčin rizik na jednotlivých pracovištích a provozu technických zařízení. Firmy také porušují pracovněprávní předpisy v oblasti odměňování. Zjistil to při kontrolách Státní úřad inspekce práce (SÚIP).

„Kontroloři zjistili, že nejčastěji dochází k porušování pracovněprávních předpisů v oblasti odměňování a vzniku, změny a skončení pracovního poměru. Též se často nevede řádná evidence pracovní doby a obchází právo na rovné zacházení,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Při provedení 6 871 kontrol zjistili inspektoři 10 021 porušení pracovněprávních předpisů.

„Zaměstnavatelé nevypláceli mzdu ve lhůtě splatnosti, nebo její část nevypláceli vůbec. Přetrvává vyplácení mezd tím způsobem, že část je vyplacena oficiálně a část tzv. na ruku. Toto je ale velmi obtížně prokazatelné,“ popsal generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn.

Přiznání jsou častá

Podle Inspekce je zarážející i počet podnětů, ve kterých lidé ve snaze domoci se svých nároků přiznávají, že pracovali bez písemně uzavřených pracovních smluv. K poměrně častým závadám patří neposkytování příplatků za přesčas, za práci v sobotu a v neděli, za noční práci. Oblastní inspektoráty práce uložily v této souvislosti celkem 890 pokut ve výši 30,2 milionu korun.

Inspektoři práce se při letošních kontrolách více zaměří na zaměstnavatele s vozovým parkem či na kontrolu systému bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a pracovních podmínek v malých a středních podnicích. „Z hlediska prevence předcházení vzniku pracovních úrazů je důležité, aby kontrola u nově vzniklých podniků proběhla po zahájení jejich činnosti co nejdříve,“ uvedl Hahn.


(20. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1113)