O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak v Česku také fungují dotace

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil poskytování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad na rozvoj a obnovu regionálních zdravotnických zařízení a výsledky jsou alarmující. Kontroloři podle zprávy NKÚ odhalili nedostatky hlavně v oblasti financování, hodnocení a posuzování jednotlivých projektů.

Kromě Regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad zkontroloval NKÚ i sedm konkrétních projektů. Šlo o akce Nemocnice České Budějovice, Nemocnice Tábor, společnosti Privamed Plzeň a Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

Regionální rada podle NKÚ špatně nastavila indikátory, které měly mimo jiné sloužit k hodnocení projektů a stanovení jejich optimálních rozpočtů. Hodnoty těchto indikátorů neodpovídaly reálným cenám, takže neměly žádnou vypovídací schopnost.

Například při nákupu vybavení jednotky intenzivní péče v Nemocnici Tábor by optimální cena byla podle indikátorů regionální rady téměř 260 milionů korun. Skutečná cena ale podle NKÚ činila necelých 21 milionů korun. Podle takto nastavených indikátorů nemohla regionální rada vyhodnocovat, jestli investice v regionálních zdravotnických zařízeních byly skutečně efektivní.

Nereálně nastavené indikátory podle zprávy NKÚ například umožnily, že kontrolovaná zdravotnická zařízení mohla nakupovat obdobné přístroje za různé ceny. A příklady, které NKÚ uvádí? Zde jsou: Společnost Privamed Plzeň tak například pořídila lůžkový monitor vitálních funkcí za téměř 175 tisíc korun, zatímco Nemocnice Tábor koupila obdobný přístroj za více než 541 tisíc korun. Podobně tomu bylo také u anesteziologického přístroje, za který Privamed Plzeň zaplatil 757 tisíc korun, Nemocnice Tábor pak o více než 400 tisíc korun více. V případě výstavby zdravotnických zařízení u jednotlivých příjemců byla cena za metr krychlový obestavěného prostoru až o 53 % vyšší, než jakou stanovuje vyhláška.

Z dotací z operačního programu mohli jejich příjemci nakupovat vybavení s cenou nad 40 tisíc korun. Jenže některá kontrolovaná zdravotnická zařízení podle NKÚ za evropské peníze pořídila například nábytek, počítače a další vybavení za téměř 8,8 milionu korun, aniž by zmíněný limit splnila. Aby si tyto náklady mohli příjemci dotací nechat proplatit, slučovali v účetnictví jednotlivé věci do větších souborů, často v hodnotě několika milionů. Regionální rada jim je proplatila, i když se podle pravidel operačního programu jednalo o nezpůsobilé výdaje. NKÚ proto podal oznámení o podezření z porušení rozpočtové kázně.


(21. 1. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1623)