O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak si zařídit domácí kancelář

Dříve byl home office benefitem, dnes je každodenní realitou. A to jak pro zaměstnance, tak pro mnohé podnikatele. Lidé jsou s ním většinou spokojeni, stěžují si ale občas na to, že je domácí prostředí rozptyluje a hůře oddělují soukromý život od toho profesního. Tyto problémy nejlépe řeší samostatná domácí kancelář. Jak v ní být efektivní?

Pandemie koronaviru neustává a řada lidí už tak dlouhé měsíce pracuje z velké části ze svých domovů. Například podle průzkumu agentury Grafton Recruitment z loňského února alespoň částečný pravidelný home office hlásilo asi 52 procent kancelářských pracovníků, v červnu jich bylo již 70 procent. A je pravděpodobné, že využívání režimu práce z domova příliš nepoklesne ani po pandemii. Mnoho firem totiž zjistilo, že home office efektivitu a výkonnost pracovníků nijak negativně neovlivňuje.

A zaměstnanci? Ti většinou práci z domova také hodnotí pozitivně – třeba podle červnového průzkumu společnosti Survio vyhovuje home office skoro 65 procentům dotázaných. Nejčastěji si pochvalují to, že nemusejí nikam dojíždět či že mohou pauzy využít k domácím pracím. A více než polovině lidí vyhovuje pohodlí domova. Na druhou stranu ale hodně lidí přiznává, že je domácí prostředí rozptyluje a že se jim hůře odděluje profesní život od toho osobního. S těmito potížemi však dokáže pomoci domácí kancelář.

Na jídelním stole nebo v posteli nepracujte

Odborníci se shodují, že pro efektivní home office je ve většině případů lepší, pokud si na práci vyčleníte speciální prostor. „Vzít si občas práci na notebooku do postele nebo na gauč do obýváku nevadí, ale pravidlem by to být nemělo. Stejné platí například pro papírování na jídelním stole. Nejde jen o to, že nás při práci může rozptylovat třeba nádobí neuklizené po snídani nebo rozečtená knížka na nočním stolku, ale také o to, že si tak narušujeme domácí pohodu. Náš domov by měl být primárně místem odpočinku a rodinným prostorem. Práce patří do jiného světa, a proto potřebuje pro sebe určené místo,“ vysvětluje Petra Skácelová, produktová manažerka e-shopu Astoreo.cz.

Máte-li ve svém bytě či domě nevyužívanou místnost, nabízí se jako ideální řešení zřídit si plnohodnotnou domácí pracovnu. Do ní si pořiďte nejen kancelářský stůl a kvalitní ergonomickou židli, ale nezapomeňte také na úložné prostory. Své pracoviště byste totiž měli udržovat organizované a uklizené. Pozornost věnujte i dostatečnému osvětlení. Pokud denně pracujete s notebookem, vyplatí se vám pořídit si k němu i klasický monitor. Buď jej připojíte k notebooku a užijete si větší displej, nebo jej můžete zapojit jako druhý monitor pro lepší multitasking.

Dobrým pomocníkem do domácí kanceláře jsou kvalitní sluchátka, ideálně bezdrátová, aby vás neomezovala v pohybu. Budete přes ně nejen moci komunikovat při online poradách nebo přijímat hovory bez nutnosti brát do ruky mobil, ale ty s dobrou redukcí okolního hluku vám navíc pomohou lépe se na práci soustředit, obzvláště, pokud si do nich pustíte takzvaný bílý šum, který dle odborníků podporuje koncentraci.

Neopomeňte pohodlí a vlastní styl

Jakkoliv je ale vhodné místo pro práci oddělit od místa pro soukromý život, neznamená to, že by vaše domácí kancelář měla být strohá a veskrze „kancelářská“. Je totiž nesmírně důležité, abyste se v ní cítili dobře. Proto si ji zařiďte tak, aby ladila s vaší osobností, aby vám dodávala energii a inspirovala vás.

„Pokud máte rádi přírodu a zeleň, vyčleňte jí místo i ve své pracovně. Rostliny ostatně podporují i soustředění a zahánějí stres. Zdi klidně ozdobte fotkami svých milovaných, motivačními citáty, obrazy nebo plakáty. Milujete kávu? Kupte si do pracovny samostatný kávovar, abyste si ji mohli vychutnat i během krátké pauzy. Potřebujete k vymýšlení originálních nápadů více pohodlí? Udělejte si v domácí kanceláři kreativní kout s měkkým kobercem, polštářky a sedacím vakem,“ dává tipy Skácelová.


(3. 2. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5767)