O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak si prověřit nájemce bytu, když je každý šestý rizikový

I vzhledem k nízkým úrokům z hypoték i z vkladů v bankách si stále více lidí v současné době kupuje nemovitosti za účelem jejich následného pronajímání. Vidí v nich efektivní způsob investování svých disponibilních finančních prostředků, které jim v budoucnu zajistí stálý příjem. Je tu ale i riziko, že nájemce nebude platit nájem nebo že byt poškodí. Jak velké to riziko je? Co je nejčastějším problémem? Jak si prověřit nájemníka bytu?

Na riziko spojené s nesolidními nájemci upozorňuje společnost UlovDomov.cz, která za poslední půlrok zaznamenala dle svých údajů nárůst prověřených rizikových osob. Nejčastěji se jednalo o osoby v exekuci či s trvalým pobytem na obecním úřadě.

Každý šestý prověřený nájemce má zkušenosti s exekucí

Jedním z nejčastějších problémů, kterému pronajímatelé v případně nesolidního nájemce čelí, je dle zástupců uvedené společnosti neplacení nájmu. Zkušenosti s neplatiči má téměř polovina pronajímatelů. Důvodem je zejména nepříznivá finanční situace nájemce, který se ve většině případů potýká s dluhy a na úhradu nájmu mu tak nezbývají potřebné finanční prostředky. Podle interních statistik společnosti UlovDomov.cz má zkušenosti s exekucí šestina prověřených osob (15,4 %). Během posledního půlroku přitom jejich počet mírně stoupnul.

Opačný trend převládá u osob v platební neschopnosti. Zatím co před šesti měsíci bylo insolventních více než 7 % prověřených osob, nyní jich je o 2 % méně (5,2 %).

Každý šestý prověřený nájemce má trvalé bydliště na obecním úřadě

Určité riziko představují také potenciální nájemci s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Mnohdy se jedná o sociálně slabé osoby, které mají problémy s placením nájmu a svým chováním mohou poškozovat pronajatý byt. Během posledních šesti měsíců byla takto registrována až šestina prověřených osob (15,5 %). V některých případech byl potenciální nájemce dokonce hledán Policií ČR (1,6 %).

Jak si prověřit nájemníka bytu

Jedním z řešení, jak se problémovým nájemcům vyhnout, je si potenciální nájemce předem prověřit. Při prověřování lze použít jak internet, tak řadu veřejně dostupných rejstříků, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, Policie ČR či zdravotní pojišťovny.

„Počet pronajímatelů, kteří jsou si možných rizik vědomi a chtějí jim aktivně předcházet, roste. Jen za poslední půlrok jsme zaznamenali dvounásobný nárůst zájemců o tuto službu. Na Západě se přitom jedná o naprosto běžný krok při výběru budoucího nájemce,“ uvádí Tomáš Brychta ze společnosti UlovDomov.cz.


(13. 7. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2601)