O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak si povede trh práce ve 4. čtvrtletí 2014? Bude v mírném útlumu

Aktuální výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce ukazují, že očekávání tuzemských zaměstnavatelů pro příští čtvrtletí vykazují známky nejistoty. Leckde se ještě hodně šetří. A ve světě? Z celosvětového pohledu jsou plány zaměstnanosti většinou pozitivní. Zaměstnavatelé ve 36 ve 42 zemí a teritorií očekávají, že budou v časovém horizontu od října do prosince nabírat nové pracovní síly.

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2014 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tato zpráva ovšem uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro 4Q 2014 nejisté náborové aktivity. Zatímco 3 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 5% předpovídá snížení počtu pracovních sil a 89 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny, z čehož vyplývá Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2014 v hodnotě -2 %.

„Ekonomická situace pro Českou republiku ve 2. a 3. čtvrtletí byla vcelku pozitivní. S tím, jak se lepší hospodářské podmínky, trh práce těží z oživení domácí poptávky. Některé velké podniky, především v automobilovém průmyslu, jsou nadále optimistické. Se složitou situací na trhu, ale nadále bojují především malé podniky, které v součtu zaměstnávají nejvíce lidí.

Stále se šetří. Jak to je v různých odvětvích?

Mezi velkými zaměstnavateli pozorujeme celou řadu těch, kteří reorganizují svou společnost s cílem zvýšit efektivitu svých současných zaměstnanců,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející tři měsíce pokles počtu pracovních míst. Nejslabší náborové klima se očekává v odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, kde Čistý index trhu práce vykazuje hodnotu -14 procentních bodů. Útlum na pracovním trhu se rovněž předpokládá v odvětvích Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům, Zpracovatelský průmysl, Ubytování a stravování a Velkoobchod a maloobchod s Indexem -2 %. Zaměstnavatelé ve čtyřech odvětvích ohlásili pozitivní náborové plány. Nejoptimističtější Index s hodnotou + 13 % hlásí Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, a přírůstek pracovních míst očekávají i zaměstnavatelé v odvětví Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura, kteří hlásí Index +4 %, a Těžba nerostných surovin.

A co regiony? A ve světě?

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech hlásí opatrné náborové strategie pro nadcházející čtvrtletí. Nejslabší Čistý index trhu práce v hodnotě -3 % se uvádí pro Čechy, zatímco v Praze Index dosahuje -1 %. Zaměstnavatelé na Moravě hlásí stagnaci náborové aktivity s Indexem 0 %. Ve srovnání se třetím čtvrtletím 2014 v Praze a v Čechách náborové plány mírně oslabily, a to o dva a tři procentní body. Zaměstnavatelé na Moravě hlásí pokles Indexu o 10 procentních bodů.

V zahraničí zaměstnavatelé očekávají, že dokončí rok s větší důvěrou, než tomu bylo v roce 2013, protože Indexy rok od roku posilují v 29 zemích a teritoriích a klesají jen ve 12. Největší důvěra ve zvyšování zaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí panuje v Indii, na Tchaj-wanu a na Novém Zélandu, zatímco nejslabší a pouze negativní prognózy jsou uváděny ve Španělsku, Itálii, Irsku, České republice a ve Finsku.

Zájem o částečné úvazky

Personalisté ze společnosti Grafton Recruitment registrují stále vyšší popularitu práce z domova. Ta je nyní díky změnám v pracovních pozicích a nástupu nových technologií považována za stále běžnější způsob zaměstnání a soudí, že se bude nadále rozvíjet. V současné době patří mezi profese, které nejčastěji využívají home office, informatici, především programátoři, ale tradičně jsou to i obchodní zástupci a další. V některých případech je home office poskytován jako zaměstnanecká výhoda. Přístup tuzemského a zahraničního managementu k poskytování možnosti pracovat z domova se v případě firem v České republice již příliš neliší, v předchozích letech byl výrazněji podporován zahraničními společnostmi.

Zato rostoucí poptávka po částečných pracovních úvazcích prý zatím nenachází u zaměstnavatelů v České republice adekvátní odezvu. Česká republika patří mezi země s nejnižším podílem pracujících na částečný úvazek v rámci celé EU. Zahraniční zkušenosti přitom říkají, že nabídky práce na částečný úvazek přispívají ke snižování nezaměstnanosti především u těch skupin, které jsou jí nejvíce ohroženi.


(16. 9. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1409)