O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak si poradit s mobilními zařízeními ve firmě

I když zpočátku bylo běžné mobilní zařízení do firmy prostě pořídit a začít používat, dnes je stále větší důraz kladen na to, aby byla tato zařízení v organizaci také odpovídajícím způsobem centrálně spravována. To v praxi zpravidla znamená, že je zajištěna určitá definovaná úroveň zabezpečení dat, používání standardních aplikací, řešeny krizové situace, jako například ztráta zařízení a třeba také zálohování dat. Jak taková správa dnes vypadá a co nabízí?

Správu mobilních zařízení usnadňují nástroje typu MDM a EMM. Foto: LG
Správu mobilních zařízení usnadňují nástroje typu MDM a EMM. Foto: LG
Softwarové nástroje, které takovou správu množství mobilních zařízení (především chytrých telefonů a tabletů) umožňují, jsou označovány jako MDM nebo EMM. První zkratka je odvozena od správy mobilních zařízení (MDM, mobile device management), druhá od správy podnikové mobility (EMM, enterprise mobility management).

EMM přináší oproti MDM zahrnutí další funkcionality, především pak správu zabezpečení aplikací a mobilních dat obecně. Přitom lze konstatovat, že právě v těchto dříve nadstavbových, nyní již stále častěji za standard považovaných funkcích bývají mezi výrobci největší rozdíly. Správa samotných mobilních zařízení je totiž u všech běžných produktů velmi podobná pojetím i rozsahem. Typické nástroje pro správu zvládnou běžně zajistit nastavení jakéhokoli podstatného prvku konfigurace, a to zpravidla na všech hlavních mobilních platformách - telefonech/tabletech s iOS, Android i Windows Mobile.

Co můžete chtít

Ke zcela běžným funkcím řešení typu MDM/EMM patří inventarizace mobilních hardwarových zařízení, správa aplikací včetně instalace těch žádoucích a případné odinstalace těch nežádoucích, správa firemních kontaktů nebo zálohování vybraných složek zařízení. Běžně přitom jsou příslušná pravidla aplikována na všechna nově přidávaná zařízení, a to typicky podle skupin, do kterých je zařadíte - například podle pracovní pozice uživatele.

U zařízení jsou sledovány potenciálně nebezpečné situace, jako třeba stav, kdy zařízení dlouho nekomunikuje, případně u něho došlo k nežádoucímu přenastavení správy. Systémy jsou schopny sledovat, kde se zařízení právě nachází, a to mimo jiné prostřednictvím GPS nebo adresy sítě, ze které komunikuje. K dispozici jsou statistiky hovorů realizovaných na spravovaných zařízeních, seznamy vybraných akcí, informace o použitých SIM kartách, o připojení do Wi-Fi sítí apod. Pokud zaměstnanec používá stejné zařízení i pro soukromé potřeby, lze mnohdy zajistit striktní oddělení aplikací i dat – a také vypnout sledování pro dobu, kdy je zařízení používáno soukromě.

V případě takzvané nouze, např. ztrátě nebo podezření na krádež zařízení, lze spustit vyzvánění, zapnout sledování polohy, není-li do tohoto okamžiku sledována, prostřednictvím integrovaného fotoaparátu pořídit snímek situace, ve které se zařízení právě nachází, a odeslat ho správci, případně samozřejmě provést vymazání všech dat v zařízení.

Vzhledem ke stále rostoucí popularitě mobilních zařízení dochází mnohdy také k propojení nebo začlenění MDM/EMM do stávajících systémů pro správu koncových zařízení v organizaci. Správci tak mohou z jednoho místa spravovat jak například, PC, tak chytré mobilní telefony a tablety. Vzhledem k jednotné databázi uživatelů a skupin se tak tato činnost výrazně zjednodušuje.

Chtějte i něco více

Mezi funkce, které nejsou samozřejmé – nepochybně i proto, že je řada zákazníků nevyžaduje, protože pro ně nejsou potřebné – patří například podpora používání jednoho zařízení více uživateli, monitoring používání sítě nebo vzdálené plné ovládání zařízení.

Čím dál tím častější jsou pak funkce týkající se správy aplikací. Mimo jiné podpora vlastního obchodu s aplikacemi se samoobslužným stahováním aplikací, takzvaná kontejnerizace (sandboxing) mobilních aplikací pro vyšší bezpečnost, restrikce, jaká aplikace smí otevřít jaký soubor, monitorování využívání jednotlivých aplikací nebo vzdálený přístup z mobilního zařízení k desktopovým aplikacím.

Pokud jde o bezpečnostní prvky, samozřejmostí se stává integrace zabezpečeného webového prohlížeče, ochrana souborů přicházejících formou emailových příloh, detekce rootingu/jailbreakingu zařízení, šifrování na úrovni zařízení nebo složek nebo mobilní VPN. K dalším doplňkovým funkcím, které lze očekávat, patří správa dokumentů včetně šifrovaných kontejnerů pro dokumenty nebo integrace s klasickými EDM řešeními.

Každý potřebuje trochu něco jiného

Dodejme, že některá řešení pro správu mobilních zařízení/podnikové mobility jsou k dispozici jako software k instalaci ve firmě, stále více výrobců ovšem nabízí také alternativní produkty pro nasazení v cloudu a poskytované formou služby. Zákazník tak nemusí řešení MDM/EMM instalovat ani spravovat, ale rovnou jej používá ke správě svých zařízení.

Zbývá už jen připomenout, že různé organizace budou klást na řešení pro správu podnikové mobility různé nároky – podle způsobu práce s těmito zařízeními, používaných dat apod. Nelze tedy jednoznačně určit množinu funkcí, které jsou pro každého uživatele nezbytné, ale pečlivě vybírat podle vlastních preferencí.

Diskutujte o profesionálních mobilních řešeních s odborníky na diskusním fóru Bizio - Mobilní technologie.


(2. 11. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Mobilní zařízení pro byznys: Nové trendy, nové příležitosti, nové výzvy

Mobilní zařízení, především chytré telefony, ale v mnoha případech i tablety a další produkty, se již stala běžnou součástí našich...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:



Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2149)