O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak šetřit efektivně: Nežerou vaše servery moc elektřiny?

Informační technologie ve firmách jsou velkým žroutem elektrické energie. Podle průzkumu společnosti Intel uskutečněného na Cisco Connect 2014 si ale přehled o nákladech za energii spojených s provozem serverů vede jen necelá čtvrtina českých firem. Nadprůměrné je i prý stáří serverů, které ve více než polovině firem přesahuje 4 roky. Potřeba zpracovávat rostoucí objemy dat se tak českým firmám významně prodraží v účtech za elektřinu, které jsou v průměru o polovinu vyšší než u nových serverů.

Zástupci Intelu upozorňují, že návratnost investice do nových serverů se v průměru pohybuje na úrovni devíti měsíců a nejsou zdaleka ojedinělé případy, kdy klesne jen na dva měsíce; přesto více než polovina českých firem spravuje svá data na serverech starších než 4 roky. Z průzkumu společnosti Intel, ve kterém odpovídali IT odborníci z 289 českých firem v rámci konference Cisco Connect, vyplynulo, že firmy nemají přehled o spotřebě svých serverů a nejsou schopny vyčíslit, jak rychle by se jim obměna stávajících systémů vyplatila.

„Přehled o nákladech spojených s provozem serverů si vede pouhých 24 % firem. Zbývající více než tři čtvrtiny energetickou spotřebu nesledují, i když v těchto firmách převládá přesvědčení, že nové servery jsou energeticky úspornější. Odpovědělo tak 40 % firemních respondentů, ve 36 % procentech firem přehled o energetické úspoře nemají vůbec,“ uvedl Petr Ulvr, manažer pro firemní sektor společnosti Intel, která situaci v oblasti spotřeby firemních serverů sleduje dlouhodobě.

Staré servery, nové servery

Průzkum společnosti Intel dále odhalil, že v 51 % v dotazovaných firmách průměrné stáří serverů překračuje 4 roky, z toho více než v pětině firem spravují jejich data servery starší než pět let, což má vliv na jejich výkon a vyšší spotřebu. Tam, kde bylo před šesti roky potřeba osm serverů, dnes nám stejný výpočetní výkon poskytne jediný server, což se dramaticky podepisuje na nákladech a návratnosti investic. Nahradíme-li třeba osm serverů s procesory rodiny Intel Xeon 7400 Series, které v roce 2008 v době svého uvedení představovaly špičku, za jeden nový s procesorem Intel Xeon E7 v2, vrátí se nám podle Intelu investice do koupě serverů za dva měsíce.

Výrobci počítačových technologií doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Pevně nastavený cyklus v intervalu tři roky a méně má jen 8 % firem. Ve srovnání s výsledky před dvěma roky, kdy to byla pouhá 2 %, je to jen nevýznamný posun k lepšímu. „Po třech letech jsou vzhledem k rychlosti vývoje procesorových technologií ze serverů energetičtí „otesánci“.

Jedině tím, že je firma pravidelně vyměňuje za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí”,“ vysvětluje Ulvr. Při porovnání spotřeby elektrické energie jednoho serveru s nejnovější generací procesorů Intel Xeon E7 s předchozí generací s procesorem Intel Xeon E5 při stejném výkonu je u nové generace spotřeba o 55 % nižší a rack server přitom zabere třikrát menší prostor.


(25. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1250)