O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak se zbavit bolesti zad: Test zdravotní židle Adaptic

Výsledky řady studií ukazují, že dlouhé sezení je škodlivé pro lidské zdraví. Zřejmě nejznámějším projevem tohoto problému jsou bolesti zad, nicméně data naznačují, že delší sezení zvyšuje i rizika kardiovaskulárních chorob, cukrovky nebo dokonce některých druhů rakoviny. Jak těmto problémům předcházet? Jedním z řešení by mohlo být širší využívání zdravotních židlí. My jsme jednu z nich podrobili praktickému testu, a to konkrétně židli Adaptic Evora +. Zde jsou naše zjištění.

Zdravotní židle Adaptic Evora +
Zdravotní židle Adaptic Evora +
Hned v úvodu shrňme, co výrobci zdravotních židlí slibují a co my od nich očekáváme: Tato kategorie produktů se vyznačuje speciální konstrukcí, která má pomoci minimalizovat problémy spojené s dlouhým sezením. Výrobci hovoří především o zmírnění nebo o eliminaci problémů se zády, což je pochopitelné, protože možný dopad na další zdravotní problémy související se sezením by byl jen těžko testovatelný a prokazatelný.

Hovoříme-li výše o speciální konstrukci, pak v první řadě zmiňme široké možnosti nastavení židle, aby co nejlépe vyhovovala konkrétní postavě uživatele. Zásadním rozlišovacím prvkem zdravotních a běžných kvalitních kancelářských židlí je ale až funkcionalita, která podporuje zdravý pohyb na židli. Co si pod tím představit? Zdravotní židle typicky nabízejí pohyblivý sedák, na němž se sedící osoba může kývat do všech stran. Existují přitom konstrukce, kde se kýve pouze samotný sedák, zatímco zbytek židle je stabilní, ale i varianty, kdy se kýve sedák i s podpěrkami rukou, případně sedák s opěrkami rukou i se zadním opěradlem.

Jaký má popsané kývání smysl? Cílem popsané konstrukce je podpořit přirozenou pohyblivost pánve a přiměřeně aktivovat svaly hlubokého stabilizačního systému páteře, které jsou důležité pro zdravé fungování páteře. Ostatně pokud jste byli někdy na rehabilitaci se zády, o hlubokém stabilizačním systému páteře a o nutnosti jeho posilování jste nepochybně už slyšeli, možná více, než byste kdy chtěli. Dodejme, že sezení na výkyvném sedáku do určité míry připomíná sezení na míči, které bývá při bolestech zad rovněž doporučováno, v případě židle bývá ovšem daleko méně omezující.

Zdravotní židle Adaptic

Naše redakce stále sleduje, co je v oblasti zdravého sezení na českém trhu nového, a v poslední době nás zaujala zdravotní židli Adaptic. Nejen tím, že pochází z tuzemska, ale především svou ergonomií. Rozhodli jsme se ji proto otestovat, a to konkrétně model Adaptic Evora +. A protože jsme přesvědčeni, že jakékoli větší závěry není možné učinit po několika hodinách či dnech sezení, v tomto okamžiku již máme za sebou čtyři týdny testování, o které se s vámi chceme podělit.

Pružina sedáku zdravotní židle Adaptic Evora +
Pružina sedáku zdravotní židle Adaptic Evora +
Ještě než se ale dostaneme k samotnému testu, zmiňme několik dalších faktů o židlích Adaptic. V nabídce je několik modelů, konkrétně Adaptic Mio s nižším opěradlem, Adaptic Evora S jako standard pro většinu postav, Adaptic Evora +, který se od Evora S liší přidanou opěrkou hlavy, a Adaptic Comfort určený především pro silnější postavy. Všechny modely se vyznačují mechanismem pohyblivého sedáku, který je umístěn na silné pružině a je tak výkyvný do všech stran. Zádová opěrka i područní opěrky jsou statické, což je podle řady odborníků optimální konfigurace.

Testovaný model Adaptic Evora + nabízí následující možnosti nastavení: Lze nastavit výšku sedáku, výšku bederní opěrky, opěrky rukou (výšku, posun vpřed/vzad, natočení) a výšku opěrky hlavy. Lidé s vyšší postavou mohou využít ještě jednu „utajenou“ možnost, totiž předsunutí sedáku, pro které je ovšem třeba sedák odšroubovat a poté přišroubovat do druhé sady otvorů. Podle výrobce je ale tato možnost běžně určena především pro klienty, kteří si kvůli vyšší postavě rovnou objednávají i vyšší píst. Naše zkušenost ukazuje, že možnosti nastavení jsou naprosto postačující.

A co židle slibuje? Výrobce na svém webu uvádí konkrétně tyto přínosy: odstranění bolestí v bedrech a ztuhlosti krční páteře, zpevnění hlubokého stabilizačního systému páteře i zádových a břišních svalů, správné zatěžování meziobratlových plotének, předcházení skolióze, zlepšení držení těla, zvýšení prokrvení nohou a snížení tlaku na žaludek a plíce. Pro většinu z těchto bodů uvádí také konkrétní argumenty, proč tomu tak je.

Jak se na zdravotní židli sedí

Zdravotní židle Adaptic Evora +, pohled shora
Zdravotní židle Adaptic Evora +, pohled shora
Tolik tedy teorie, teď už ale pojďme ke konkrétním zkušenostem se židlí Evora +. Výrobce doporučuje nastavit si výšku sedáku o 3-5 cm výš, než by bylo třeba pro dosažení pravého úhlu v koleni. Stehno tak při sezení máte výš než koleno, ale současně je vhodné mít obě paty na zemi. Jak jsme na vlastní kůži zjistili, touto polohou dochází k citelnému snížení tlaku v bedrech. Pro řadu uživatelů bude ovšem vhodné mít současně přiměřeně vysoký stůl, my jsme polohovatelný stůl v redakci vysunuli těsně nad hranici 80 centimetrů.

Na webu výrobce narazíte na obrázky, kdy modelka na židli sedí pohodlně opřená, ale i na takové, kde sedí kus před opěradlem. Jak je to správně? Několikatýdenní každodenní testování ukázalo, že vlastně obojí. Běžně jsme seděli opření jako na jakékoli jiné židli. I při klidné práci, jako je psaní na počítači, jsme ale zaznamenali, že má pánev tendenci se na židli jemně pohupovat. Díky pohodlnému opření ovšem máte současně pocit stability, takže pohyblivý sedák při práci nijak neruší.

Jakmile je práce „méně klidná“, tedy se například pro něco natahujete na stole nebo se na někoho otáčíte, pohyblivý sedák vám v pohybu pomáhá. A když máte pocit, že přece jen sedíte téměř staticky už příliš dlouho, stačí se trochu nadzdvihnout nebo posunout na sedáku vpřed a můžete si i v sedu snadno protáhnout záda tím, že se spolu se sedákem pohupujete vpřed a vzad nebo do stran.

A když už jsme testovali, jak se s židlí hýbat, vyzkoušeli jsme pochopitelně i další polohy. Přece jen, lidé sedí různě. Pokud byste měli obavy, že vám pohyblivý sedák zabrání ve vašem oblíbeném posedu s nohama na stole, s jednou nohou skrčenou pod stehnem druhé nebo v tureckém sedu, věřte, že i to je možné (byť by vám asi někdo vysvětlil, že to není zrovna ergonomické). Všechny tři možnosti fungují, jen v prvním případě se ukázalo, že stůl v 80 centimetrech je už trochu nepohodlně vysoko. Pokud ovšem máte tendenci občas si na židli kleknout, tak jako my, když se pro něco na stole natahujete, je oproti klasickému pevnému sedáku na místě opatrnost.

A když už tady stále mluvíme o výkyvném sedáku na pružině, nemůžeme se nezastavit u samotné pružiny. Samozřejmě nás zajímalo, jaká je její životnost. Podle výrobce jde o speciálně vyvinutou pružinu (vývoj trval déle než pět let) a její životnost je v zásadě neomezená, protože při běžné váze člověka nedochází k žádným deformacím. Životnost celé židle je odhadována na 8 až 15 let.

Pomůže zdravotní židle od bolesti zad?

Jak už jsme zmiňovali výše, židli jsme testovali v běžném redakčním provozu, a to po dobu jednoho měsíce. I když si nás ji vyzkoušelo více, samotný test prováděl jeden redaktor. A nutno dodat, že motivací k testu byla nejen snaha informovat o možných přínosech nového zajímavého produktu, ale také bolest zad. Takže se naše testování přiblížilo reálnému používání více, než bychom snad sami chtěli.

A závěry? Jak už bylo zmíněno výše, židle se Adaptic Evora + se nám plně osvědčila pokud jde o pohodlí sezení. Od používání zdravotních židlí podle našich zkušeností leckoho odrazuje obava, že je sezení na pohyblivém sedáku nepohodlné či rušivé, zde se ovšem tato obava nepotvrdila. Na testované židli je možno sedět celou pracovní dobu a pracovat běžným způsobem bez toho, aby se na sed člověk soustředil, snažil se nějak udržovat rovnováhu nebo si na něj jinak „dával pozor“. To je velký rozdíl oproti mnohdy doporučovanému sezení na míči, na kterém lze, dle našich zkušeností, sedět pouze krátkodobě. Za zmínku stojí i fakt, že sedák této židle není příliš tvrdý, což přispívá k příjemnému sezení.

V prvních dnech testování jsme ocenili především možnost začít se na sedáku lehce houpat, kdykoli se ozval z dřívějška známý nepříjemný pocit v zádech. Jedním dechem je nutno dodat, že nikdo neočekával, že by židle kohokoli vyléčila z dlouhodobé bolesti zad ze dne na den, ale už samotný fakt, že se lze snadno protáhnout a přitom nepřerušit práci, jsme hodnotili velmi pozitivně. Ještě více nás ale pochopitelně zajímaly dlouhodobější zkušenosti.

Po čtyřech týdnech testování si již troufneme říci, že sezení na židli má pozitivní efekt. Zatímco u předchozí kancelářské židle se typicky bolesti zad po delším sezení výrazně zhoršovaly až do fáze, kdy bránily v běžné práci, na židli Adaptic Evora + lze snadno strávit běžný pracovní den bez těchto problémů. A sezení na této židli přičítáme i podstatné zlepšení předchozích problémů se zády.

Jsme si vědomi, že test jakékoli židle (narozdíl třeba od testování výkonu nového mobilního telefonu nebo srovnání výkonnosti investičních fondů) je už z principu subjektivní záležitostí, stejně jako hodnocení její pohodlnosti nebo jejích dopadů na pocity v zádech. Nicméně máme-li stručně vyjádřit náš názor, pak je nutno říci, že nás testovaná židle po čtyřech týdnech testování opravdu nadchla.

Doporučení na závěr

Testovaný produkt

Zdravotní židle Adaptic Evora +

Cena: 13 214 Kč bez DPH

Výrobce: Adaptic Innovation a.s. - zdravotní židle

Bolesti zad mohou být způsobeny řadou různých faktorů a jakmile vás začnou trápit, vždy je vhodné poradit se s lékařem, jaké řešení je pro vás vhodné. Pokud prapříčina problémů spočívá v dlouhém sezení a jím vzniklé svalové dysbalanci, je jistě na místě - kromě pravidelného cvičení a dalších „standardních“ opatření - začít přemýšlet o zdravotní židli. Jakmile o ní začnete uvažovat (a nemusí to být nutně až v okamžiku, kdy vás záda už citelně trápí), rozhodně na základě naší zkušenosti doporučujeme vyzkoušet židli Adaptic Evora +.

Jako první krok se určitě vyplatí posedět si na židli v některé z prodejen tak, jak jsme to udělali my ještě před tím, než jsme se pro test rozhodli. Už toto první seznámení hodně napoví o tom, jak pohodlné pro vás sezení na této židli bude. My jsme se na základě první pozitivní zkušenosti rozhodli pro delší testování. Zájemcům o koupi určitě doporučujeme využít běžné nabídky prodejců vyzkoušet si židli tři dny ve vašich prostorech za běžného provozu, abyste se ujistili, že vám židle bude při práci vyhovovat a budete se na ní cítit dobře.


(22. 2. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Adaptic jako prevence
Záda jsou sviňa a aby trápila co nejméně, je potřeba se o ně starat. Jako prevenci proti špatným bolavým zádům mám Adaptic taky:)...
Taky doporučuju
Adaptic mohu taky jen doporučit. Nejsem sice nějaká znalkyně. V práci máme jednu a je fakt bomba:). Střídáme se na ní, když někoho bolí záda, tak si ji vezme a fakt to je úplně jiné sezení. Minimálně ...
Skvělý test!
Moc mi to pomohlo. Váhala jsem, jestli mám dát peníze za Adaptic nebo radši trochu ušetřím, ale tenhle článek mě přesvědčil, že to za zdravá záda stojí. Dík....
Doporučuju! Mám ji taky
Nikdy by mě nenapadlo přemýšlet nad tím, že je židle tak strašně důležitá. Ale po strašných bolestech zad, které mě postihly v lednu, lítání po fyzioterapeutech, jsem se dobrala k tomu, že jsem si mus...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4521)