O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak se situace na Ukrajině promítne v české ekonomice?

Může mít současná situace na Ukrajině výrazné přímé dopady na českou ekonomiku? Takovou otázku si položila poradenská společnost Bisnode - a hledala na ni odpověď. Kolik českých firem má ukrajinské vlastníky? Kolik českých firem exportuje na Ukrajinu? A kolik jich tam má dceřiné společnosti?

Analytik Bisnode Michal Řičař k současnému stavu říká: „Probíhající nepokoje na Ukrajině ovlivňují celou Evropskou unii, minimálně tím, že se negativně vyvíjí cena vstupů v podobě ropy a zemního plynu. Byť se na první pohled z oficiálních statistik nezdá, že by ČR a Ukrajina byly spolu významně ekonomicky propojeny – export i import je minimální, z mikro pohledu vnímáme, že v ČR je téměř 11 tisíc právnických osob s ukrajinskými majiteli. Také největší počet pracujících cizinců v ČR je ukrajinského původu."

Z databází poradenské společnosti Bisnode mimo jiné vyplývá:

  • 10 801 českých firem má ukrajinské vlastníky, jednoznačně převažují fyzické osoby.
  • Majetkový podíl v českých společnostech má zhruba 53 000 ukrajinských subjektů.
  • Ukrajinští majitelé českých firem upsali v tuzemských společnostech základní kapitál v celkové výši 2,43 miliardy korun.
  • V Česku podniká 38 105 ukrajinských živnostníků.
  • Stovky českých firem mají dceřiné společnosti na Ukrajině (např. ČEZ, Hamé, ALTA Invest, Phoenix-Zeppelin, RD Rýmařov, ČKD ELEKTROTECHNIKA).
  • Počet českých firem, které exportují na Ukrajinu se pohybuje v řádech jednotek tisíc.
  • Rating Ukrajiny je podle Dun & Bradstreet, která je strategickým partnerem Bisnode v Evropě, na úrovni DB6b, tedy velmi vysokého rizika návratnosti investice.

"Významná vnitrostátní nestabilita na Ukrajině jistě negativně ovlivní i ratingy firem s ukrajinskými vlastníky, neboť tyto firmy podléhají zvýšenému riziku, stresu. Zdražování vstupů povede celkově ke snížení výkonnosti ekonomiky, a to jak české, tak evropské," vysvětluje Řičař a dodává: "Můžeme tedy celkově očekávat, že se nás ukrajinská krize dotkne ve dvou rovinách – v podnikatelském prostředí, díky velkému počtu firem s ukrajinskými vlastníky; a v makroekonomickém prostředí, které se na určitý čas utlumí tak, jak se postupně zvýší cena ropy a plynu v reakci na probíhající nepokoje. Z časového hlediska je velký otazník nad délkou a tedy rozsahem dopadů. Lze usuzovat, že ukrajinská reforma bude na delší dobu, ovšem dopady do evropské ekonomiky by neměly být dlouhodobější, jedná se tedy o krátkodobý šok, který postupem času odezní s tím, jak se situace postupně stabilizuje."


(7. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(795)