O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak platit kartou v zahraničí a na co si dát pozor

Kdykoli se chystáte vyrazit do zahraničí, ať už na dovolenou nebo na služební cestu, stojí za to dodržovat několik jednoduchých zásad pro platbu kartami. Můžete ušetřit opravdu hodně peněz a také si zbytečně nepřidělat starosti.

Nejprve se podívejte, jaký dává vaše banka kurz. Rozdíly jsou totiž docela značné, zvlášť u exotičtějších měn. Dobrým indikátorem je kurz, za který vám banka smění koruny na eura, od něj se totiž obvykle odvozují kurzy dalších měn.

V sazebnících bank najdete i takové, kde za jeden výběr z bankomatu v cizině zaplatíte přes sto korun. Někdy se připravte i na další poplatek až 0,5 % z vybírané částky! Výrazně se vám tedy vyplatí mít banku, která má veškeré zahraniční výběry zdarma bez podmínek.

Poplatek si může účtovat i provozovatel bankomatu. Při výběru jste předem na tento poplatek upozorněni a při výběru potvrzujete částku výběr navýšenou o tento poplatek. Pokud se s takovou situací setkáte, je na vašem zvážení, zda výběr hotovosti i za těchto podmínek dokončíte. Hned vedlejší bankomat může být bez poplatku, pokud je tedy příležitost, zkuste jiný bankomat.

Pozor na DCC, tedy dynamic currency conversion, což znamená, že se přepočet z dané měny provede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tato konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu či terminálu – a tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým vám směnu provede vaše banka. „Pokud vám tedy místní bankomat či obchodník tuto volbu nabídne, vždy zadejte „výběr v místní měně“ a ne „výběr v korunách“,“ radí Lucie Brunclíková z Banky Creditas.

Cestovní pojištění bývá součástí služeb k vaší platební kartě, nemusíte si jej pak tedy kupovat znovu navíc. Podívejte se na kartu své banky, jaké podmínky a jak široké krytí rizik obsahuje.

Pokud je měna dané země u nás nabízena, je obvykle výhodnější směnit si peníze už tady. Kurz, který dostanete na místě, nebude nejspíš moc dobrý a ve většině mimoevropských zemí vám koruny nesmění vůbec (dolary a eura obvykle ano).

Google Pay a Apple Pay v zahraničí

Všude tam, kde najdete bezkontaktní terminály, můžete platit můžete platit rovnou svým mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Google Pay nebo Apple Pay. Kartu pak můžete klidně nechat v hotelu. „Google Pay či Apple Pay jsou skvělé a velmi bezpečné nástroje, mj. i díky tomu, že obchodník nedostává žádné informace o držiteli karty ani o kartě samotné,“ upřesňuje Brunclíková.

Ještě o něco více než doma je namístě dávat si pozor, protože na cestách představuje zneužitá či zablokovaná karta větší komplikaci. Je vhodné mít s sebou více karet nebo různé prostředky k platbě a mít poznamenané číslo na hotline své banky kvůli případné blokaci karty.


(8. 7. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4714)