Pronajímatelé bytů si průměrně každých 18 měsíců musejí hledat nového nájemníka, což znamená desítky hodin práce. Běžné záležitosti spojené s pronajímáním nemovitosti k bydlení dle dat společnosti UlovDomov.cz mohou každý rok zabrat minimálně 62 hodin. Pojďme se podívat, co vše musejí pronajímatelé obstarat a kolik času jim jednotlivé činnosti zaberou.
Ačkoliv se příjem z pronájmu bytu označuje jako pasivní příjem, určitě to neznamená, že majitelé pronajímaných nemovitostí nemusejí hnout prstem. Opak někdy bývá pravdou. Upozorňuje na to společnost UlovDomov.cz. Jak podle jejích zástupců časová náročnost vypadá?
Poměrně hodně úsilí a času musejí pronajímatelé vynaložit obzvláště ve chvíli, kdy se jejich nájemník stěhuje do nového a oni tak musejí hledat nového. „Z dat, která jsme posbírali, za dobu svého fungování na trhu, jsme spočítali, že pronajímání bytu si každý rok z času majitele ukrojí několik desítek hodin. V roce, kdy si musí shánět nového nájemníka, je to průměrně kolem 62 hodin,“ uvádí Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů a aktuálně se stará o více než 2 300 bytů napříč Českou republikou. “Pokud si majitel váží svého volného času například na 500 Kč/h, tak ho ročně stojí starost o každý pronajatý byt minimálně 31 000 Kč. K tomu si navíc musí připočíst reálné náklady na opravy, smlouvy atd.,” dodává Michal Hrbatý. A jak dlouho vlastně nájemník v jednom nájmu setrvá? Podle dat společnosti je to průměrně 1,5 roku.
Majitelé nemovitostí by tak dopředu měli počítat s tím, že v průměru každých 18 měsíců budou muset projít celým procesem hledání nového nájemníka. Kolik času v takovém případě musejí svému „pasivnímu příjmu“ ročně obětovat?
Ze všeho nejdříve čeká na pronajímatele samotné převzetí bytu a vypořádání s bývalým nájemníkem, což může trvat klidně i 5 hodin. Další 2 hodiny pravděpodobně spolkne úklid bytu. Na ten si je sice možné najmout úklidovou službu, ale to znamená určité finanční náklady. Zdaleka nejnáročnější z hlediska času je pak hledání nového nájemníka. Práce spojená s inzercí bytu, zajištění či vytvoření fotografií a popisu nemovitosti, dále prohlídky, samotný výběr nájemníka a prověření jeho rizikovosti a nakonec předání bytu – na toto všechno počítejme minimálně s 20 hodinami čistého času.
Dalším krokem bývá vytvoření smlouvy. Novou smlouvu je vhodné řešit přímo s právníkem. „Vyhnete se tak riziku chyb a budete mít jistotu, že smlouva bude obsahovat všechny náležitosti a nebudou v ní požadavky, které jsou nezákonné a mohly by vést až k soudnímu sporu. Tento krok je těžké odhadnout časově, finančně však vyjde nejméně na tisíc korun,“ upozorňuje Michal Hrbatý.
Jakmile je nový nájemník nastěhován, čekají pronajímatele každoroční práce spojené s pronajímáním. Průměrně 3 hodiny ročně zabere kontrola plateb a případné zasílání upomínek a další komunikace ohledně plateb. V případě chronických neplatičů se však připravte na mnohem větší časovou zátěž.
Dále se během roku musí pronajímatele popasovat s vyúčtováním služeb. V případě střídání nájemníků bude tato práce o něco těžší a může si vyžádat několik desítek hodin sezení nad papíry. Počítat je nutné také s mimořádnými vyúčtováními, revizemi evidenčního listu, komunikací se SVJ či rozpočítáním služeb v domě. Na vše toto padne minimálně 10 hodin, ale podle situace rozhodně i více.
Každý zodpovědný majitel by měl minimálně dvakrát až třikrát za rok byt zkontrolovat. Pozor na to, že taková kontrola musí být vždy domluvena s nájemcem, jinak se jedná o porušení domovní svobody, což může být trestně stíháno. Na kontrolu bytu počítejte s maximálně 6 hodinami ročně.
Alespoň 12 hodin by si měl majitel bytu každý rok vyčlenit na drobné opravy, o něž se musí postarat – zatékající záchod, nefunkční zásuvka či žaluzie jsou více než běžné. Ze zákona totiž hradí majitel všechno nad limit 100 Kč/m2 ročně v celkových nákladech na drobné opravy. Majitel je rovněž povinen zařídit a hradit veškeré opravy znemožňující běžné bydlení či takové, které mohou způsobit další poškození bytu. Pokud je majitel včas neodstraní, může nájemce vadu odstranit sám a požadovat úhradu či slevu na nájemném.
Důležitou událostí je pak revize plynu, která trvá přibližně 2 hodiny a opět jde na vrub pronajímateli. Další 2 hodiny pak spolknou záležitosti jako komunikace se sousedy, například ohledně celkové opravy domu či společných prostor.
O uvedené činnosti se ovšem může postarat i třetí strana, některá z firem, která se na takové služby specializuje.