O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak najít práci v zahraničí? Jak tam najít zaměstnance? Přes EURES!

V posledních letech roste počet občanů, kteří cestují za prací do zahraničí. Evropský portál EURES nabízí v prosinci 2013 přes 2,2 milionů pracovních míst po celé Evropě, přičemž evropští zaměstnavatelé nejvíce volných pracovních míst nabízejí v oblasti hotelnictví a gastronomie, zdravotnictví, vzdělávání, IT a poptávka je i po dalších technických profesích. Informace o volných pracovních místech v konkrétních zemích jsou k dispozici na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility www.eures.cz.

Nejčastěji lidé aktuálně míří do Velké Británie a Německa.  „Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří dobře ovládají minimálně jeden cizí jazyk. Dalším plusem je pak předchozí praxe,“ upozorňuje manažer EURES pro ČR Miroslav Chytil.

Možností, jak získat práci v zahraničí je několik – buď si ji člověk najde sám a odpoví třeba na inzerát, nebo se spolehne na agenturu či využije služeb sítě EURES (zde), která je zájemcům k dispozici v celé EU. V jejím rámci funguje 900 poradců, 16 z nich v České republice. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy týkajícími se nejen práce v zahraničí, ale také životních podmínek.

Pracovní místa, která zaměstnavatelé přes EURES nabízejí, jsou prověřená a minimalizuje se tak možnost podvodu. „Každý rok pořádáme řadu různých seminářů určených pro zaměstnavatele a další partnery z oblasti trhu práce. Podáváme nejen důležité informace týkající se sítě EURES, ale hlavně navazujeme vzájemnou spolupráci. Díky tomu se nám daří umístit uchazeče o zaměstnání na evropském trhu práce,“ popisuje Miroslav Chytil.

Informace o práci v zahraničí v ČR

Mezi další velice důležité aktivity patří pořádání a účast na mezinárodních veletrzích práce. Každý rok jich probíhá v ČR hned několik. Nabízejí zájemcům o práci v zahraničí tolik potřebné poradenství, osobní konzultace nebo přednášky, na kterých se dozví, jak funguje pracovní trh v konkrétní evropské zemi. Co musí udělat proto, aby tam mohli pracovat. 

Mezinárodní veletrhy práce získávají postupně na popularitě. Nabízejí výbornou příležitost k neformálnímu setkání zájemců o práci v zahraničí a samotných zaměstnavatelů. Uchazeči mají hned na místě možnost otestovat si svou znalost cizího jazyka a ověřit si, zda se jejich představy o práci v cizině shodují s požadavky tamních zaměstnavatelů,“ vyzdvihuje přínos těchto akcí generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. Mezi ty nejvýznamnější patří JobsExpo, Profesia days v Praze a EDUCA v Liberci.

Pokud chce člověk vyrazit za prací do zahraničí, může využít i tzv. regionální burzy práce. Ty probíhají v rámci příhraniční spolupráce po celé republice. Těchto akcí se účastní přímo zaměstnavatelé, kteří hledají nové pracovníky ve specifických oborech. Z

a zmínku stojí i nábory na sezónní práce v zahraničí, které síť EURES organizuje ve spolupráci se zahraničními zaměstnavateli. Tak například v březnu takto nabízeli práci provozovatelé italských kempingových hotelů. Z 20 zúčastněných uchazečů si nakonec vybrali 9 zájemců na pozici recepční, animátor a číšník. V květnu pak proběhlo výběrové řízení, kterého se zúčastnili zaměstnavatelé z Nizozemska. Nabízeli volná pracovní místa technikům a ve zdravotnictví. Na akci dorazilo na sedm stovek uchazečů. Novou práci jich nakonec získalo 15.

Kde operuje EURES

Evropské služby zaměstnanosti EURES operují na území členských států EU/EHP a Švýcarska. Jedná se o tzv. informační a poradenský systém, který podporuje přeshraniční pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a stimuluje tak právo každého na volný pohyb pracovních sil.

Česká Republika se do systému EURES zapojila v roce 2004 současně se vstupem do Evropské unie. V ČR je EURES plně integrován do veřejných služeb zaměstnanosti, 1. dubna 2011 byla tato agenda přesunuta z Ministerstva práce a sociálních věcí na nově vzniklou instituci Úřad práce ČR.

Služby EURES cílí zejména na uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele a na další partnerské organizace na trhu práce v Evropě.


(11. 12. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(391)