O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak na sterilizaci kartonových obalů pro nápoje? Existuje nové řešení...

Společnost Tetra Pak před nedávnem představila nový plnicí stroj Tetra Pak E3 založený na technologii eBeam, která ke sterilizaci obalového materiálu využívá proud elektronů namísto peroxidu vodíku. Tato technologie snižuje provozní náklady, je šetrnější k životnímu prostředí a zvyšuje flexibilitu výroby. Ověřují ji největší světoví výrobci mléka, a to včetně slovenské společnosti Rajo.

Sterilizační technologii eBeam vyvinula společnost Tetra Pak ve spolupráci se společností COMET, která je předním světovým dodavatelem vysokonapěťových a vysokovakuových technologií. Technologie eBeam spočívá v soustředění řízeného svazku elektronů na povrch obalového materiálu při průchodu plnicím strojem, čímž se likvidují veškeré přítomné bakterie a mikroorganismy.

Představení stroje Tetra Pak E3 na brazilském veletrhu Fispal předcházel úspěšný pilotní provoz v několika významných světových mlékárnách, například u největšího slovenského výrobce mléčných produktů Rajo.

V letech 2011 až 2014 vyrobila společnost Rajo 110 milionů kusů mléka ošetřeného velmi vysokou teplotou (UHT) v obalu Tetra Brik Aseptic 1000 Slim na stroji Tetra Pak A3/Speed vybaveném novým sterilizačním systémem eBeam. Výrobní proces byl pod neustálým dohledem odborníků společnosti Tetra Pak. Výrobky z této linky testovala specializovaná laboratoř a zkušební technik byl přítomen i během výroby obalového materiálu. „Vývoj našich produktů a technologií vychází z potřeb a požadavků našich zákazníků. Proto je zveme ke každé fázi vývoje a testování. Oceňujeme, že tuto moderní technologii ověřil náš strategický partner, mlékárna Rajo,“ říká obchodní ředitel společnosti Tetra Pak Pavel Němeček.

Inovace je důležitá

“Inovace je jedním ze základních stavebních kamenů strategie společnosti Rajo. Na domácím trhu jsme na prvním místě ve všech segmentech, ve kterých působíme, ale je to nejen otázka nových produktů. Musíme neustále usilovat také o inovace v řízení výrobních nákladů. Dnes můžeme říci, že nová technologie eBeam může být řešením pro budoucí zlepšení. Tento inovativní systém nabízí jednoznačnou úsporu nákladů na peroxid vodíku. Ke sterilizaci 1 milionu obalů klasickým způsobem potřebujete 300 litrů peroxidu vodíku, takže úspora u nové metody je značná,“ říká Peter Novoroľnik, výrobní ředitel společnosti Rajo.

Charles Brand, výkonný viceprezident společnosti Tetra Pak odpovědný za produktový management a obchodní činnost, uvedl: „Jsme svědky významného pokroku. Tetra Pak E3 našim zákazníkům nabízí nejen výrazné úspory a větší ohleduplnost vůči životnímu prostředí, ale představuje také začátek nové éry ve světě kartonových obalů. Úspornost a efektivita plnicích zařízení právě učinila značný krok kupředu.“

Využití technologie eBeam odstraňuje dlouhodobé fyzikální omezení rychlosti výroby obalového kartonu – proces sterilizace peroxidem vodíku. Se systémem eBeam lze dle výrobce dosáhnout rychlosti až 40 000 jednotlivých kartonů za hodinu, což znamená 11 kusů každou sekundu. Testy na trhu ukázaly, že vyšší kapacita může výrobcům nápojů ušetřit až 20 % provozních nákladů. Modularita platformy Tetra Pak E3 umožňuje výrobcům zvýšit flexibilitu výroby. Po instalaci systému eBeam mohou realizovat zakázky na pasterizované výrobky a výrobky s prodlouženou trvanlivostí (ESL) na stejném plnicím stroji Tetra Pak E3/CompactFlex.

Stroj předvedený na veletrhu Fispal je Tetra Pak E3/Speed, který bude zaveden do prodeje od roku 2016. Dokáže vyrobit 15 000 ks rodinných balení Tetra Brik Aseptic 1000 Edge s uzávěrem LightCap 30 za hodinu.


(14. 10. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2075)