Lidé v produktivním věku často v práci tráví zhruba čtvrtinu svého života. Asi nikdo z nás nemůže zodpovědně prohlásit, že po celou tuto dobu všichni pracují výhradně na sto procent. Co vše může pracovní výkon ovlivnit? Odborníci z konference Workspace Summit nabízejí 10 zásadních tipů.
Podávat ty nejlepší výkony může jen ten, komu se podaří sladit osobní a pracovní život. A to jde mnohem lépe díky možnosti pracovat na dálku. Naštěstí pro bezpečné sdílení dat, zadávání úkolů i organizaci meetingů již existuje řada nástrojů, které vám umožní pracovat stejně efektivně z kanceláře, z domova nebo z kavárny na Bali.
Asi si vybavíte situaci, když jste podali nadprůměrný pracovní výkon, zachránili celý projekt, ale váš nadřízený to vzal jako naprostou samozřejmost. A také si dobře pamatujete, jak vás to demotivovalo. Naopak v prostředí, kde si šéf dobře všímá všeho, co pro firmu děláte, a nebojí se vás před ostatními pochválit, nemá člověk problém vynaložit nějaké to úsilí navíc.
Ve všech mezilidských vztazích, i těch pracovních, je fungující komunikace alfou a omegou. V současné době máte na výběr z mnoha nástrojů, které vám s efektivní komunikací pomůžou. Může jít o aplikace pro zasílání zpráv, videohovory nebo diskuzní skupiny. Ať už si vyberete jakékoliv řešení, zlepšení komunikace bude mít na celkový pracovní výsledek pozitivní vliv.
Možnost vzdělávat se a profesně růst je pro mnoho lidí jedním z nejdůležitějších faktorů, proč ve svém zaměstnání zůstávají. Na druhou stranu, když cítíte, že profesně stagnujete a váš zaměstnavatel nejeví žádný zájem, abyste se dále rozvíjeli a rostli, pravděpodobně ani vy nebudete mít snahu vydat ze sebe každý den jen to nejlepší.
Nebojte se pauz. S nimi budete výkonnější, lidé se budou lépe soustředit. Oblíbený způsob organizace pracovního času je technika „Pomodoro“. Ta rozděluje práci na 25minutové časové úseky, mezi něž zařazujete krátké přestávky. Po čtyřech těchto sekvencích následuje delší pauza. Systém si můžete přizpůsobit podle sebe, důležité ale je pravidelné přestávky do práce zakomponovat.
Lidské tělo není uzpůsobené k tomu, aby v kuse sedělo osm a více hodin. Navíc sezení je pozice spíše odpočinková než aktivní. Tento problém lehce vyřešíte speciálním konvertibilním stolem, jehož výšku si během dne můžete jednoduše nastavit. Kromě pozitivního vlivu na zdraví podporuje práce vestoje také naši produktivitu.
Každý jsme jiný, a co jeden bez problémů zvládne v kanceláři plné telefonujících spolupracovníků, dokáže druhý jen v naprostém tichu. Výzkumy nicméně dokazují, že hudba na pracovišti má na pracovní výkon u rutinních a administrativních činností pozitivní vliv. Ale pozor, u kreativních to bývá naopak. Otestujte si, co nejlépe vyhovuje vám, a toho se držte.
Světlo je jedním z faktorů, které mají na produktivitu zásadní vliv. Obzvlášť v zimních měsících, kdy je dávka denního světla přirozeně nízká, pociťuje naše tělo nedostatek vitaminu D, což může vést až k rozvoji depresí a oslabení imunity. Hlídejte si, abyste měli během dne dostatek denního světla, a pokud jste nuceni pracovat v temném prostředí, zkuste nedostatek slunečního svitu kompenzovat speciálně navrženým osvětlením.
Určitě jste už zaznamenali, že pobyt ve špatně větraných místnostech výrazně snižuje naši schopnost koncentrace. Zároveň má také negativní vliv na úroveň naší energie. Dejte si proto pozor, abyste vždy měli pro práci dostatek kyslíku. Čím více mozek okysličíte, tím lépe vám bude fungovat.
Pokud pracujete ve městě a váš jediný výhled je na administrativní budovu naproti, snažte se alespoň v kanceláři obklopit rostlinami. Kontakt s přírodou na vás bude mít pozitivní vliv. Navíc rostliny pracovní místo zútulní a vy budete mnohem kreativnější než ve strohém a nudném pracovním prostředí.