O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak investují čeští dolaroví milionáři

V České Republice aktuálně žije více než 18 tisíc dolarových milionářů a jejich počet stále roste. Kdo jsou tito lidé – a jak investují své bohatství? Lze se z jejich investic poučit a využít jejich zkušeností pro investice vlastní? Právě na zodpovězení těchto otázek se zaměříme v následujícím textu.

Podle studie World Wealth Report 2013, kterou letos již posedmnácté realizovaly společnosti Capgemini a RBC Wealth Management a ze které jsme převzali výše uvedený údaj o tuzemských dolarových milionářích, evropští dolaroví milionáři investují konzervativně: 27,3 % svých aktiv drží v hotovosti a 26,7 % v realitách. Čeští dolaroví milionáři pak podle průzkumu J&T Banky a agentury Perfect Crowd považují za nejzajímavější investice do firem, stavebních pozemků a zemědělské půdy.

Kdo jsou čeští dolaroví milionáři

Podle již zmíněného průzkumu J&T Banky a agentury Perfect Crowd s názvem Wealth Report 2013 jsou typičtí čeští a slovenští dolaroví milionáři středního věku – v průměru je jim 47 let v Čechách a 45 let na Slovensku. Nejmladšímu respondentovi je 24 let a nejstaršímu 89 let. Žen je ve skupině dolarových milionářů 10 %.

Dolaroví milionáři jsou nejčastěji majiteli či jednateli firem, a to v 60 % případů v ČR a v 71 % v SR, případně osobami samostatně výdělečně činnými - 10 % v ČR a 11 % v SR. 14 % respondentů, respektive 10 % na Slovensku, patří mezi zaměstnance.

Dolaroví milionáři se podle průzkumu aktivně zajímají o ekonomické dění a vývoj domácí ekonomiky, ale její výkonnost nevidí nijak zvlášť optimisticky – a, mimochodem, optimisticky nevnímají ani evropskou ekonomiku jako celek. Celých 59 % českých a 45 % slovenských dolarových milionářů očekává, že se při porovnání s rokem 2012 domácí HDP nezmění, nebo jen mírně vzroste. Současnou ekonomickou situaci v České republice i na Slovensku vnímají spíše jako hrozbu pro své investice.

Za nejzásadnější problémy označují korupci, nedostatek lídrů a politických vizí, efektivitu státní správy a fungování justice. Obecně pak dolaroví milionáři nejsou spokojení s fungováním svého státu.

Jak čeští dolaroví milionáři investují

Nejslibnější investice podle dolarových milionářů. Zdroj: Wealth Report 2013, z průzkumu J&T Banky a agentury Perfect Crowd
Nejslibnější investice podle dolarových milionářů. Zdroj: Wealth Report 2013, z průzkumu J&T Banky a agentury Perfect Crowd
Průzkum J&T Banky a agentury Perfect Crowd zjišťoval také to, jak čeští a slovenští dolaroví milionáři investují své bohatství. Co zjistil? Nejzajímavější investicí je pro ně nákup firem, stavebních pozemků a zemědělské půdy. Jde tedy hlavně o hmotné a zpravidla dlouhodobější investice, které přinášejí poměrně slušnou jistotu.

Zajímavé jsou pro dolarové milionáře také korporátní dluhopisy. Pro slovenské dolarové milionáře je také velmi důležitá měnová diverzifikace, která vyplývá z nepokojů v eurozóně a z nejistého vývoje eura. Oproti Čechům vidí také slovenští dolaroví milionáři zajímavou investiční příležitost v uměleckých dílech, která na Slovensku, zřejmě i díky mediální prezentaci, zažívají investiční boom.

A jaké investice jsou na druhém konci pomyslného žebříčku? Nejméně lákavé zhodnocení přinášejí podle českých i slovenských dolarových milionářů klasické bankovní produkty v podobě termínovaných vkladů. I přes slušné dividendové výnosy si pak v očích dolarových milionářů nestojí dobře ani akcie domácích firem. To může vyplývat mimo jiné z omezené nabídky české i slovenské burzy a také chybějícího růstového potenciálu obchodovaných firem.

A dolarovým milionářům se příliš nezamlouvají ani státní dluhopisy. Cca čtvrtina českých i slovenských dolarových milionářů je vnímá jako jednu z nejméně zajímavých investic. Podobný počet dotazovaných označil za nezajímavé i investice do zlata. Dolaroví milionáři zřejmě zlato vnímají spíše jako hmatatelného uchovatele hodnoty než jako reálnou investici.

Investice pro budoucnost

A jak se čeští a slovenští dolaroví milionáři dívají ohledně investování do budoucna? Nejzajímavějšími oblastmi hospodářství, ve kterých dolaroví milionáři očekávají v příštích třech až pěti letech nejlepší zhodnocení investic, jsou nanotechnologie a energetika. V České republice nanotechnologiím nepochybně nahrává fakt, že je země celosvětově považována za lídra praktického využití nanotechnologií a vznikla zde již řada úspěšných projektů.

K dalším investičně zajímavým oblastem pak podle dolarových milionářů patří biotechnologie, IT služby a odpadové hospodářství. Naopak nejméně atraktivními oblastmi jsou elektrotechnika, maloobchod či stavebnictví.

Kde dolaroví milionáři získávají informace

Čeští a slovenští dolaroví milionáři získávají tipy na zajímavé investice zpravidla ze svého blízkého okolí. Téměř polovina jich označila za nejdůležitější zdroj osvědčených informací o investičních možnostech pracovní kontakty a obchodní partnery. Neméně důležitým zdrojem investičních informací je pro ně bankéř, kterého ovšem přesto uvedlo 40 % českých a 35 % slovenských milionářů, případně úspěšný investor a podnikatel - 28 % ČR a 27 % SR.

Obzvláště na Slovensku jsou populárním zdrojem investičních tipů různé finanční analýzy, a to pro 47 % dotazovaných. V ČR jsou zajímavé jen pro 26 % tázaných dolarových milionářů.


(3. 10. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Jak správně investovat: Investujte jako profesionálové

Možná se i vám občas až tají dech, do čeho investují vaši spoluobčané, politická reprezentace, ale třeba i majitelé firem....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(87)