O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Jak bezpečně nakupovat ze zahraničí - a jak tam bezpečně prodávat

Na jednotném trhu EU pravidelně nakupuje na internetu víc než 250 milionů lidí. Ve změti předvánočních nabídek různého zboží – od seriózních po podvodné – je dobré znát klíčová doporučení pro bezpečné online nákupy nejen doma, ale i jinde v Evropě či ve světě. Web v češtině dnes už nutně neznamená českého obchodníka a prověřit si základní parametry nákupu trvá chvilku, upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum, působící při České obchodní inspekci.

„Důležité je umět si rychle prodejce prověřit, pokud s ním spotřebitel dosud neměl žádnou zkušenost. K tomu lze využít praktický návod na webu www.evropskyspotrebitel.cz/podvod, kde jsou mimo jiné i odkazy na obchodní rejstříky zemí EU a upozornění na podezřelé požadavky na způsob platby,“ říká Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra ČR. Díky návodu lze také zjistit, kdy, kde a kým byla doména internetového obchodu založena. Bylo to nedávno na ostrově v Tichomoří? Pak to pro vánoční nákupy nemusí být správná volba.

Podle Tomáše Večla nezabere moc času ujistit se, že podnikatel na webu uvádí své jméno a úplné kontaktní údaje o sobě, včetně poštovní adresy, tak jak ukládají předpisy, aby spotřebitel věděl, s kým jedná. Podnikatel má také povinnost uvést informaci o lhůtě na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, která je u nákupů v celé Evropské unii 14 dní. Toto pravidlo má výjimky, nevztahuje se na již rozbalené videohry či cédéčka, nebo na rezervaci cestovních a ubytovacích služeb.

„Spotřebitel také musí aspoň v základu vědět, s čím souhlasí, když uzavře kupní smlouvu. Proto by si vždy měl přečíst podmínky platné pro jeho objednávku. Pokud je prodejce seriózní a chová se transparentně, nemělo by ověření zabrat víc než pár minut. A ty stojí za to věnovat, než člověk odešle třeba pár tisíc korun,“ uvádí Večl.

Řada zahraničních prodejců se zaměřuje na český trh tím, že svůj e-shop mají i v české verzi. „Pokud jde o prodejce z jiné země Evropské unie, pak se spotřebitelé zpravidla mohou spolehnout na stejná práva, na která jsou zvyklí při nákupu u českého obchodníka, tedy na dvouletou záruku a podobně. Obracejí se na nás ale i lidé, kteří si mysleli, že nakupují na českém e-shopu, ale prodávající sídlí v jihovýchodní Asii, zaslal nekvalitní zboží a nechce vyřídit reklamaci,“ upozorňuje Tomáš Večl.

Evropské spotřebitelské centrum bezplatně pomáhá řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu, a to mimosoudní cestou. Více praktických informací o právech spotřebitelů při nakupování na jednotném trhu jsou dostupné na webu ESC ČR www.evropskyspotrebitel.cz.

Pokud prodáváte do zahraničí, je samozřejmě třeba počítat s podmínkami, které na zahraniční obchodníky kladou země, kam prodáváte. A s tím, že pokud podmínky nesplníte, i v zahraničí se do věci může vložit nějaká organizace informující a chránící spotřebitele.


(27. 11. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2187)