O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Nové Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Jak balit balíky levněji a ekologičtěji

Na balení balíků lze ušetřit a ještě se chovat ekologicky. Často se stává, že jsou zasílané balíky vyplněny až přehnaným množstvím materiálu, a jsou tak zbytečnou zátěží pro rozpočet i pro životní prostředí. Ač se může zdát, že balení zásilek není žádná věda, hlavně ve velkém množství je potřeba o něm přemýšlet.

V případech, kdy se jedná o křehké zboží, je nezbytné produkt v krabici ochránit před otlučením a poničením. Nejčastějším využívaným materiálem bývá bublinková fólie nebo polystyren, které jsou sice velmi praktickým pomocníkem, ale opět vytváří obrovské množství plastového odpadu, jehož následná likvidace je náročná. Místo bublinkové fólie a jiných plastových vycpávek se tak doporučuje používat třeba vlnitou lepenku nebo staré noviny. Důležité je hlavně volit správnou velikost krabice, aby nedocházelo k až bizarním situacím, kdy je v balíku výplně více než samotného zboží.

Místo plastu papír

Používání papíru namísto plastu je základem pro ekologické balení zásilek. Je pravda, že igelitové pytle zboží narozdíl od papíru ochrání například před vlhkostí, je to ale nutné vždy a u všeho? Mnohdy místo sáčku postačí i velká papírová obálka. „Tématem je také lepicí páska, které bývá využíváno v přehnaném množství. Místo té klasické plastové, můžete využívat ekologičtější papírovou a vyhnout se nadměrné produkci plastového odpadu,“ říká Přemysl Lukeš z nového portálu zasilka.derkurier.cz, kde se zaměřují na rychlé a levné doručování zásilek do a z Německa. A jaké jsou jeho další tipy?

Recyklujte, pokud můžete

K balení můžete například využít staré krabice od jiných produktů, které by se jinak vyhodily a balík vycpat potřebným množstvím novin. Řešením je určitě nevyhazovat krabice od předešlých zásilek a zkrátka použít vše, co jde, víckrát než jednou. Obecně jsou ekologická pravidla lépe uplatnitelná na menší produkty, které jsou méně náchylné k rozbití či poničení. Hůře se uplatňují například na větší elektrospotřebiče, ale i zde jsou možnosti, jak brát ohledy na životní prostředí. Mnoho firem už proto investuje do vývoje šetrných obalových materiálů.

Obal je potřeba uzpůsobit váze zboží

Ekologie je jedna věc, na druhou stranu je stále potřeba myslet na to, aby byl balík zabalen správně a účelně. Důležité je zohlednit zejména váhu zboží a balení tomu uzpůsobit, aby nedošlo k protržení obalu a dalším zbytečným komplikacím. Udává se, že balení by mělo unést alespoň pětinásobek své vlastní váhy. Toto pravidlo se nevyplatí podceňovat hlavně u dražších zásilek. Například je dobré myslet i na to, že zásilka musí být zabalena takovým způsobem, aby do ní nemohl bez zanechání stop nikdo nepovoleně vniknout.


(24. 3. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6397)