V současnosti je stále běžnější, že firmy a další organizace pro zajištění IT služeb využívají kombinace různých modelů. Jejich součástí je jak takzvané klasické IT - servery a software přímo ve firmě, tak IT služby poskytované třetími stranami. Důležité ale je, aby výsledný mix IT služeb držel pohromadě.
Mnohdy se tak mluví o takzvaném hybridním IT. Jako hybridní IT se označuje užívání několika IT modelů k zabezpečení jednoho objemu práce nebo jedné aplikace. Jde tedy také - ale nejen - o využívání hybridních cloudů (spojujících různé typy cloudu) nebo o kombinování klasické a cloudové infrastruktury.
„V situaci, kdy se data a procesy přesouvají napříč řadou cloudových i necloudlových prostředí, je třeba nalézt nový přístup k jejich správě. Správci v oblasti IT jsou pod obrovským tlakem, aby nacházeli nové cesty k efektivnímu řízení a zabezpečení rozdílných IT prostředí. Automatizace je důležitá, protože napomáhá snižování provozních nákladů i nepohodlí způsobeného rostoucí složitostí obchodních procesů a administrátorských úkolů. Už prostě není na místě, ani nákladově efektivní, aby se tyto úkoly prováděly manuálně,“ upozornil nedávno Jason Goodall, generální ředitel Dimension Data Group.
Uvedená společnost zkoumala, jak jsou na tom firmy se zaváděním hybridního IT. Z průzkumu s názvem Faktory úspěchu při správě hybridního IT (Success Factors for Managing Hybrid IT report) plyne, že řízení a správa hybridního IT prostředí je jedním ze tří hlavních problémů v jeho zavádění (41 % respondentů; celkem bylo dotazováno 1 500 IT manažerů z celého světa). Dalším běžně zmiňovaným problémem byla migrace dat.
Mimochodem: 38 % dotazovaných manažerů uvedlo, že k urychlení migrace aplikací, tedy přesunu na nové systémy, užívají automatizaci, ale 48 % uvedlo, že migrace v jejich společnosti je manuální a vyžaduje velké pracovní nasazení, případně že využívají vnitropodnikové zdroje. Je zjevné, že dnešní migrace aplikací a dat zůstává pro většinu organizací příliš složitá a nákladná.
Z uvedeného průzkumu také plyne, že podniky běžně vynakládají významnou část svých IT rozpočtů na externí dodavatele služeb poskytujících správu nebo profesionální služby – a to za účelem snížení nákladů, uvolnění IT zaměstnanců pro jiné projekty, zlepšení bezpečnosti a pro využití specializovaných technických odborníků u dodavatelů. Výzkum zjistil, že 41 % organizací spolupracuje s mnoha dodavateli a spravuje si je vlastními silami, přičemž dalších 37 % pracuje pouze s jedním dodavatelem nabízejícím širokou škálu produktů a služeb, které i sám vytváří a spravuje.
Samostatnou kapitolou v rámci správy hybridní infrastruktury je správa hybridních cloudů, tedy několika různých cloudů, jež jsou vzájemně propojeny. Výrobci se již několik let předhánějí v uvádění nástrojů, které ji podporují - nebo to alespoň slibují.
Komplexní portfolio řešení pro správu hybridního cloudu nabízí mimo jiné společnosti IBM, Microsoft nebo Red Hat. V jejich rámci je k dispozici podpora všech základních činností od podrobného monitoringu přes orchestraci a zprostředkování služeb po fakturaci, a to na automatické bázi.
Letos v květnu se s nejžhavějšími novinkami v této oblasti pochlubila společnost Red Hat, a to v rámci nejnovější verze platformy Red Hat CloudForms. Její vznik a rozvoj je podle zástupců výrobce motivován faktem, že se současná podniková IT prostředí transformují do podoby dynamických virtuálních infrastruktur, což má za následek významně obtížnější řízení zdrojů a plánování kapacit.
Red Hat CloudForms je pokročilou open source platformou pro správu fyzických, virtuálních i cloudových prostředí, a to včetně linuxových kontejnerů. Prostřednictvím samoobslužného portálu zpřístupňuje CloudForms IT manažerům a administrátorům podrobné informace, možnosti řízení i automatizaci, díky čemuž mohou optimalizovat zdroje, porozumět jejich využívání i plánovat budoucí kapacity nutné pro virtuální infrastruktury. Uvedená platforma přitom umožňuje definovat a prosazovat pokročilé bezpečnostní politiky pro nová i stávající prostředí.
Nejnovější verze Red Hat CloudForms 4.5 v sobě integruje technologii Ansible, která umožňuje nativní použití automatizačních scénářů Ansible. Ansible je výkonný a snadno použitelný framework pro automatizaci IT procesů, který nevyžaduje speciální agenty. Nejnovější verze Red Hat CloudForms je podle výrobce první platformou využívající pro správu prostředí s více cloudy právě technologii Ansible.
Co Ansible v Red Hat CloudForms 4.5 nabízí? Především snadný, jednoduše použitelný a výkonný automatizační jazyk. Ale to není vše. Pro použití veřejných cloudů jsou k dispozici předpřipravené automatizační rutiny pro komplexní implementace (platforma CloudForms 4.5 podle výrobce umožňuje snadné využití více než stovky modulů, které jsou navržené přímo pro služby AWS). Automatizace se přitom stává základem efektivní správy cloudů.
Právě nyní dochází k prudkému rozvoji přístupů a technologií hybridního IT. Výjimkou pochopitelně nejsou ani nástroje pro jeho správu. Bude tedy velmi zajímavé tuto oblast i nadále pozorně sledovat.
I pokud se o počítačové technologie právě hluboce nezajímáte, určitě jste si všimli, jak moc se v posledních letech proměňují....