Rok 2015 začal na evropských burzách záplavou nových emisí. Celkem 81 primárních emisí (IPO) vyneslo dohromady 16,4 miliardy eur. Což je hodnota nevídaná od dot com éry, kdy se tehdy v prvním kvartálu 2000 upsaly emise v hodnotě 27 miliard eur. Výsledky primárních emisí na evropských burzách přinesla stejně jako každé čtvrtletí studie IPO Watch vydávaná poradenskou společností PwC.
Hodnota IPO v prvním čtvrtletí 2015 vzrostla meziročně o 44 %. Více než polovinou objemu nových emisí se podílely Madrid, Euronext a Švýcarská burza cenných papírů. Obdobně jako v prvním pololetí roku 2014 převýšila aktivita v Evropě výnosy emisí v USA kvůli americkému zpomalení. Toto oživení na evropském trhu IPO následuje po klidné druhé polovině loňského roku, kdy primární emise vynesly jen 15,8 miliardy eur.
„Po slabším druhém pololetí 2014 vidíme oživení na trzích IPO po celé Evropě. Napomáhá tomu dobrá výkonnost kapitálových trhů, klesající volatilita a portfolio manažeři, kteří hledají, kde umístit volné prostředky. Investoři se zaměřují na zavedené firmy s prověřenou schopností přinášet zajímavé zisky. I pro české investory by měl být letošní rok zajímavý a přinést jim nové lokální investiční příležitosti. Mezi ně patří prodej menšinového podílu v největším slovenském telekomunikačním operátoru Slovak Telekom, pro který se rozhodlo Slovensko,“ říká Michal Stránský, ředitel ve společnosti PwC Audit.
První kvartál letošního roku přinesl podle zprávy PwC řadu velkých a vysoce profilových transakcí, jako byla privatizace španělského leteckého operátora Aena (3,9 miliardy eur), největší transakce od primární emise Glencore v květnu 2011. Výnosy v kontinentální Evropě se za uplynulý kvartál více než zdvojnásobily na 11,7 miliardy eur. Zdejší burzy hostily 4 z 5 největších IPO v tomto čtvrtletí. Útlum naopak hlásí tradičně aktivní Londýn, kde emise vynesly jen 4,6 miliardy eur – loni za stejné období to bylo 5,9 miliardy, když trh těžil z obnoveného optimismu příznivějších ocenění. Pro srovnání, britský kapitálový trh se letos podílel na výnosech evropských emisí 28 %, loni v prvním kvartále to bylo 52 %.
Čtyři největší transakce prvního kvartálu se podílely na celkových výnosech z 53 %. Čtyři z deseti největších IPO provedly společnosti, které svou primární emisi oficiálně odložily v roce 2014 na letošní rok.
„Zatímco pád cen ropy má devastující účinky na akcie těžařů, pozitivně naopak dopadá na cenné papíry těch firem, pro které představují energie významný vstup, jako jsou například průmyslové podniky, logistika či aerolinie. Úspěšně tak vstoupil začátkem letošního roku v Londýně na burzu Wizz Air, který těžil, jak z pozitivních dopadů reakce na ukrajinskou krizi, tak právě propadu cen paliva,” říká Stránský.
Významným tahounem evropských IPO podle PwC nadále zůstávají výstupy z investic soukromého kapitálu (PE), které se na celkových výnosech primárních emisí v prvním kvartálu 2015 podílely 63 %. Sedm z 10 největších evropských IPO, za nimiž stál PE, vyneslo 6,9 miliardy eur.
„Bylo to vynikající čtvrtletí z pohledu výnosů, a to zejména v kontinentální Evropě. Očekáváme, že tato aktivita bude pokračovat i ve druhém kvartále. Jedním z hlavních příběhů pro zbytek letošního roku budou odprodeje vyčleněných aktiv velkých korporací motivované dobrými výkony akciových trhů a povinné odprodeje aktiv z dob krize. Posledních několik měsíců ukázalo, že investoři na jedné straně tvrdě testují ocenění aktiv, na druhé straně emitenti mohou realizovat výnosy i alternativními způsoby,“ dodává Stránský.