O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Investiční pobídky v ČR: Vzroste byrokracie, klesne jejich výše

Významné snížení limitů podpory pro investiční pobídky ze současných až 40 procent na 25 procent přijde v souvislosti s novými pravidly Evropské unie pro poskytování veřejné podpory; týká se velkých firem, které plánují investovat v České republice. Zároveň se zásadním způsobem zvýší i administrativní náročnost celého procesu předkládání žádostí o investiční pobídky. Nová pravidla vstoupí v účinnost od července 2014.

Firmy, které chtějí využít stávajícího výhodnějšího režimu, by měly podat žádost o investiční pobídky nejpozději během února, aby bylo možné jejich žádost schválit do konce června 2014.

„Nové pokyny EU k regionální podpoře byly zveřejněny loni v červnu a jejich účinnost byla odložena až od 1. července 2014. Díky tomu je možné podávat žádosti o investiční pobídky ve stávajícím režimu, který je pro velké podniky velmi výhodný, ještě v lednu a únoru 2014,“ říká Jan Linhart, Partner odpovědný za oblast investičních pobídek ve společnosti KPMG Česká republika. Ta patří mezi významné poskytovatele poradenství zaměřeného na investiční pobídky.

Nová pravidla EU pro poskytování veřejné podpory byla definována v návaznosti na ukončení programového období Evropské unie 2007–2013. Aktuálně se připravuje také nový koncept příslušné zákonné úpravy na lokální úrovni, který nové normy reflektuje.

„Je smutné, že ve chvíli, kdy česká ekonomika potřebuje nové investice a představitelé státu se snaží příliv investic podpořit, přijde z Bruselu restrikce takového rozsahu,“ hodnotí situaci Linhart.

Větší administrativní zátěž

Z hlediska administrativní zátěže by se firmy, které budou o investiční pobídky žádat již podle nových pravidel, měly připravit především na náročnější přípravu rozsáhlé dokumentace, která navíc ve svém důsledku přímo ovlivní výši veřejné podpory, a tedy i maximální částky investičních pobídek. Například bude nutné prokázat skutečné důvody vedoucí k umístění investice do konkrétní lokality a současně uvést hypotetické srovnání, co by se stalo v případě, že by společnost podporu nezískala. Dále bude nutné předložit písemné doklady ilustrující daný model (analýzu ziskovosti projektu, srovnání místa realizace projektu s realizací v jiném regionu apod.).

 „Zpřísnění podmínek pro udílení investičních pobídek není pro českou ekonomiku dobrou zprávou. Slabou útěchou může být, že nepoškozují pouze nás, ale stejné restrikce se týkají celé Evropské unie. Firmy, které reálně zvažují investice v Evropě, by se proto měly rozhodnout velmi rychle. Jsme v kontaktu s řadou potenciálních investorů, kteří se ještě snaží na poslední chvíli o investiční pobídky požádat, a pomáháme jim zpracovat potřebnou dokumentaci,“ uzavírá Linhart.


(14. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(565)