O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Investice roku: Hrubý výnos téměř 6, 17, ale i 50 %

Výsledky čtvrtého ročníku analýzy Fincentrum & Forbes Investice roku představily společnosti Fincentrum, PwC Česká republika a magazín Forbes. Vítězem odborného hodnocení a zároveň nositelem titulu Investice roku 2013 se stal podílový fond J&T MONEY CZK otevřený podílový fond. Každoroční analýza investičního trhu v ČR hodnotí tuzemské podílové fondy a ani tento ročník pochopitelně nebyl výjimkou. Jaké jsou tedy podle pořadatelů nejlepší a nejvýnosnější fondy?


„V rámci letošní Investice roku jsme hodnotili 728 podílových fondů, které jsou dostupné na trhu běžným drobným investorům. Analýza srovnává jednoduchou metodou jednotlivé fondy na trhu mezi sebou i napříč různými kategoriemi a ukazuje spotřebitelům cesty jak uvažovat při zhodnocení volných finančních prostředků,“ uvádí k cílům investice Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

„Loňský úspěch vítězných fondů je dobrou vizitkou jejich strategie i konkrétních rozhodnutí jejich manažerů. Investor by však nikdy neměl zapomínat na otázku, zda dokážou svůj výkon zopakovat letos a v následujících letech. Neměl by podcenit odbornou analýzu trhu, zohledňující zejména dobu investice či riziko dočasné ztráty a ochotu investora ji nést,“ dodává Petr Kříž, vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Česká republika – odborného partnera ocenění.

Analýza Fincentrum & Forbes Investice roku 2013 podle pořadatelů představuje jednu z variant, jak rozšířit povědomí spotřebitelů o možnostech zhodnocení volných peněž, které často z nevědomosti ponechávají na běžných účtech, kde jejich reálná hodnota parodoxně klesá. Sofistikovaná metoda přitom umožňuje na základě Sharpeho poměru srovnat všech 728 podílových fondů, které splňují jasně daná nominační kritéria.

Investice roku

Výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2013 vychází podle pořadatelů z celkového ročního výnosu fondu po odečtení poplatků. Z takto vypočteného výnosu je odečtena hodnota sazby 12měsíční PRIBID platná ke konci roku 2012. Výsledkem je „nadvýnos“, který říká, jakou přidanou hodnotu přinesl fond v porovnání s bezrizikovou investicí na finančním trhu.

Pro drobné investory je velmi důležitá možnost jednoduše a přehledně srovnat fondy v jednotlivých kategoriích. Aby bylo možné srovnat například akciové a dluhopisové fondy, je potřeba vydělit před stanovením konečného pořadí nadvýnos průměrnou volatilitou konkrétního fondu. Výsledkem je míra čistého nadvýnosu v přepočtu na jednotku celkového rizika – takzvané Sharpe ratio.

Nejvýnosnější podílové fondy

V letošním hodnocení si vedl nejlépe J&T MONEY CZK otevřený podílový fond, který je zaměřen na investiční myšlenky skupiny J&T. Fond je vhodný pro investory požadující výnos nad úrovní zhodnocení bankovních vkladů, kteří jsou ochotni své prostředky investovat v horizontu minimálně jednoho roku a kteří jsou ochotni akceptovat související riziko koncentrace v investicích, na které je zaměřena skupina J&T.

Kromě Otevřeného podílového fondu J&T MONEY CZK dosáhli podle hodnotitelů zajímavých hodnot akciový fondFranklin Templeton Investment Funds - Franklin European Small - Mid Cap Growth Fund, který je zřejmě vhodný spíše pro zkušenější dynamicky zaměřené investory. V jeho portfoliu jsou především akcie evropských podniků s malou a střední kapitalizací. Pro konzervativní investory, kteří preferují nižší riziko, mohou být zajímavé Conseq Invest Konzervativní dluhopisový fond a KBC Multi Interest CSOB CZK Medium.

A parametry vítězných fondů? J&T MONEY CZK otevřený podílový fond, J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, nabídl hrubý výnos 5,73 %, nadvýnos 4,41 % a nadvýnos/riziko 4,56. Progresivní dluhopisový fond 2013, ESPA BOND EUROPE - HIGH YIELD, pak ve stejném pořadí 17,31 %, 15,66 % a 2,29. Akciový fond 2013, Franklin Templeton Investment Funds - Franklin European Small - Mid Cap Growth Fund, 48,49 %, 42,30 % a 3,87.

Divokou kartou Forbes se stal Amundi Funds Index Equity North America – AE. Cílem Divoké karty prý není dát investiční doporučení, ale nabídnout další alternativu investování. Tento fond je již podle jména zaměřen na akciové trhy severní Ameriky, z čehož 90 % portfolia tvoří akcie firem z USA – což je nejrozvinutější akciový trh na světě, jehož akcie by podle pořadatelů neměly chybět v portfoliu žádného investora.


(6. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(701)