O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Investice do drahých kamenů: Pozor na podvodníky

Investice do drahých kamenů nebo do slitků drahých kovů se může zdát bezpečná, obzvláště, pokud kupujete drahokamy nebo slitky zatavené v ochranném obalu s certifikátem. Rozhodně tomu tak ale nemusí být vždy. Jak se ostatně nedávno přesvědčil jeden zlatník na Praze 6.

Smaragd s certifikátem. Zdroj: Policie ČR
Smaragd s certifikátem. Zdroj: Policie ČR
Zmíněného zlatníka navštívil v polovině srpna 2021 muž, který mu předložil syntetický smaragd, zapečetěný v krabičce a opatřený falšovaným certifikátem EGL (European Gemological laboratory), jenž měl spolehlivě zaručit pravost kamenu. Aby byl obchod ještě lákavější, na krabičce smaragdu byla uvedena cena více než čtvrt milionu korun a tento kámen prodejce zlatníkovi nabízel jen za osmdesát tisíc korun.

Nabídce, která byla skutečně velmi lákavá, poškozený neodolal a za požadovanou finanční hotovost kámen koupil. Po uskutečněném prodeji si s prodejcem dohodl další nákupy těchto kamenů, zrealizované v průběhu dalších dvou dnů. Poškozený zlatník tak odkoupil další dva kusy za téměř 150 tisíc korun. Na poslední schůzku si prodejce přivedl druhého muže, který se vydával za majitele kamenů a podrobně vysvětloval poškozenému, jakým způsobem tyto drahé kameny nakoupil a jaký je jejich původ. Na této schůzce si domluvili odkup všech nabízených drahokamů za částku jeden milion korun, dohodli se i na termínu dodání.

Podezření na podvod

Poškozenému se ale po této schůzce zdála dvojice podezřelá a začal pochybovat o pravosti kamenů. Obrátil se proto na policii, kde událost nahlásil. Kriminalisté nechali vypracovat několik znaleckých posudků na již zakoupené kameny a zjistili, že se jedná o syntetické smaragdy, jejichž cena se pohybuje kolem tisíce korun za karát. Cena přírodních kamenů, za které je falešní prodejci vydávali, se přitom pohybuje v rozmezí sto až dve stě tisíc korun za karát.

Kriminalisté zajistili kamerové záznamy a začali po podezřelé dvojici intenzivně pátrat. Během několika dní se jí podařilo ji lokalizovat a následně proběhla realizace v místě jejich bydliště. Při té se podařilo zajistit i nabízené kameny a falšované certifikáty.

Pozor při nákupu

Z uvedeného plyne, že nechat se oklamat může být snadné. Obzvláště pokud jsou kameny nebo slitky uzavřené v zapečetěném obalu, jehož obsah můžete zkontrolovat pouze očima. Zásadní je tedy při takové investici naprostá důvěra v prodejce.


(29. 10. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Těžko říct, zda se to prostě vyplatí nebo ne. Já jsem četl text od https://www.investice.cz/jak-investovat-do-zlata/ o tom, jak investovat do zlata a přijde mi, že tam je to v pohodě. Ale na druhou st...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6191)