O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Inventura není jen cedulka na dveřích obchodu

Co je to inventura a proč se vlastně dělá? Účetní to samozřejmě vědí. Také ostatní lidé s ní mají svou zkušenost: Leckomu se totiž již někdy stalo, že šel do obchodu a na dveřích viselo oznámení „inventura“. V tomto článku se na otázky kolem inventury trochu podíváme, protože znát její smysl a průběh by měli nejen účetní, ale třeba i management firem.

Inventura neboli inventarizace majetku je účetní proces, který má cíl zjistit, jak si firma/obchod (účetní jednotka) stojí. Jednoduše řečeno, jak je firma nebo společnost „bohatá“. Do inventury totiž nepatří jen zisky a ztráty z přímého prodeje, laicky řečeno „z kasy“, ale je to součet veškerého majetku, který musí firma evidovat. Většina z nás se s tímto sčítáním možná jistě osobně seznámila i ve své kanceláři, po které chodili oni pánové z firmy a kontrolovali inventarizační štítky na stolech, židlích a monitorech.

Člověk by si i řekl, na co tohle, vždyť to křeslo opravdu nikdo neodnese. Může se také objevit obava, že je na tom firma špatně a začíná se rozprodávat. Inventura se však nedělá jen v momentu, kdy se chce firma prodat, jak by si někdo mohl myslet, ale inventarizace majetku se musí dělat pravidelně a je povinná. Zákon o účetnictví (563/1992 Sb) říká: „účetní jednotky inventarizací zjišťují skutečný stav veškerého majetku a závazků a ověřují, zda zjištěný skutečný stav odpovídá stavu majetku a závazků v účetnictví.“ Jednoduše řečeno, inventarizací se musí podložit všechny údaje v účetní rozvaze.


Věřte tak, že zavřený obchod, nebo pobíhající panové po kanceláři jsou tím minimem, které je pro účetní potřeba připravit. Inventarizace, jak se s ní nejčastěji setkáváme, tak neprobíhá jen na konci roku, ale provádí se v okamžiku, kdy se sestavuje účetní závěrka. Jsou různá časová období, kdy tedy k inventuře dochází (viz obrázek vpravo).

To že účetní s ní mají plno práce, napovídá i fakt, že do inventury spadá opravdu všechno tj. příjmy, výdaje, přemístění, vyřazení nebo i likvidace majetku. Dokumenty, které na základě inventury vzniknou, se pak musí uchovávat po dobu pěti let. Nejen z tohoto důvodu Komora certifikovaných účetních stále volá po co největší digitalizaci a to nejen těchto dokumentů. Když si vezmete, kolik šanonů je potřeba pro jednu menší společnost a k tomu přidáte všechny skříně ve své kanceláři, křesla na recepci apod. není se tak čemu divit.

Jak probíhá samotná inventarizace

Jaromír Hrazdira, předseda Komory certifikovaných účetních proces inventarizace shrnuje: „Samotná inventura začíná zjištěním skutečného stavu majetku, následuje vyhotovení inventurních soupisů a porovnání skutečného stavu se stavem v účetnictví. Následně se zjišťují inventarizační rozdíly, dochází k jejich vypořádání. Dále se aktuální majetek a závazky posoudí a ocení a na konec dojde k vyhotovení inventarizačního zápisu, se kterým se pak pracuje při další inventuře. Co všechno musí obsahovat inventurní soupis, najdeme v paragrafu 30/7 Zákona o účetnictví.“

Inventura tak není jen o kupeckých počtech, které dáte dohromady za jeden den, ale je to účetní práce na několik dní, buďte tak trpěliví, když váš obchod je právě z důvodu inventury zavřený.

Tento text pro čtenáře OnBusiness připravila Komora certifikovaných účetních (KCÚ).


(11. 3. 2022 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Tipy profesionálních účetních: Jak si poradit v účetnictví

Účetnictví je nedílnou součástí podnikání a pro mnohé podnikatele ne zrovna příjemnou. Je třeba pečlivě shraňovat doklady, vědět, co a...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6411)