O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Internet věcí jako obchodní příležitost

Nástup nových skupin technologií s sebou vždy přináší nové obchodní příležitosti. Existující firmy vyvíjejí nové produkty nebo upravují svou stávající nabídku tak, aby se svezly na nové vlně, vznikají start-upy, které se specializují právě jen na novou technologickou oblast. nejinak je tomu i s technologiemi internetu věcí, tedy IoT (Internet of Things).

Obr: Geralt, Pixabay
Obr: Geralt, Pixabay
Je dobré vědět, že svět počítačů a informačních technologií obecně se v posledních letech kloní k využívání takzvaných otevřených technologií. Ty zabraňují závislosti uživatelů na jednom výrobci nebo jednom dodavateli. Tento přístup je pochopitelně doporučován i při budování infrastruktury IoT.

Funguje to v praxi? Aktuální čísla z ČR nemáme k dispozici, tak se podívejme do zámoří: Nedávný průzkum v Austrálii například ukázal, že zdejší IT manažeři kladou na otevřené standardy velký důraz - 81 % organizací označuje využití běžných standardů dat a konektivity za extrémně nebo hodně důležité, přičemž 63 % jich stejnými přívlastky označuje open source software. "To není překvapující," komentuje výsledky Jamie Horrell z IDC a dodává: „IoT bude otevřeným ekosystémem horizontálně specializovaných hráčů, kteří přinesou každý své nejlepší technologie. Použití otevřených standardů je kritickým požadavkem pro zajištění jejich interoperability a bylo by opravdu odvážné při dodávkách spoléhat na proprietární standardy nebo vertikálně integrované hráče.“

Uvedený průzkum rovněž ukázal, že za největší brzdu nasazení IoT je považován strach o bezpečnost dat a zachování soukromí. Australská veřejnost má obavy, jak firmy zacházejí s jejími daty, a lze předpokládat, že podobně tomu je i v dalších vyspělých zemích světa. Podstatné tedy je tyto obavy rozptýlit a k zabezpečení IoT přistoupit zodpovědně.

Z výše uvedeného mimo jiné vyplývá, že IoT je velkou příležitostí pro dodavatele IoT řešení postavených na otevřených standardech a také pro dodavatele bezpečnostních IoT řešení. Lze očekávat, že řadu firem, které se v těchto oblastech angažují, čeká v příštích letech výrazný růst.

Poskytujete služby v IoT?

Internet věcí je pochopitelně příležitostí také pro telekomunikační operátory a další poskytovatele služeb. Analytická společnost IDC nedávno zveřejnila výsledky vůbec prvního průzkumu na toto téma a upozornila na několik klíčových zjištění.

Začněme čísly: Prvním zjištěním průzkumu je fakt, že 52,2 % trhu se službami IoT patřilo loni americkému kontinentu. Regionu EMEA patřilo 34,4 %. Asie a Tichomoří má pak 13,4% podíl na tomto trhu. Největší objem služeb se týká těch spojených s realizací IoT projektů; pro rok 2021 jim IDC předpovídá 56,7 % trhu a objem 30,8 miliard amerických dolarů. Konzultační činnost v oblasti IoT je podle IDC obecně velkou obchodní příležitostí, protože klienti potřebují pomoc s plánováním, implementací, provozem i podporou svých IoT řešení.

IoT komunikace přes celulární sítě je pak podle IDC nejrychleji rostoucí obchodní příležitostí pro telekomunikační sektor ve střední a východní Evropě. Podle stejného zdroje dosáhne v tomto regionu v roce 2021 počet celulárních IoT připojení počtu 36,72 milionů a výdaje na tato spojení budou činit 259 milionů dolarů ročně. Objem výdajů přitom meziročně poroste rychleji než v případě dalšího premianta v telekomunikačním sektoru, IPTV.

Které sektory zákazníků budou generovat největší poptávku? Podle analýzy IDC například 40 % trhu v Rusku mají na svědomí IoT SIM používané ke sledování vozidel komerční nákladní přepravy. Významným uživatelem je tu i sektor zemědělství, kde je IoT rovněž používáno především ke sledování vozidel a k optimalizaci jejich tras. Další nárůst spojení z automobilů očekává IDC s širším přijetím nouzového systému Era Glonass, který je schopen přivolat pomoc k automobilu po havárii.

I v Polsku je populární využívání IoT v nákladní dopravě, důležitým klientem je ale i veřejný sektor s programy chytrých měst. Ten se rozvíjí především díky evropským dotacím z programu Horizon. Analytici IDC chválí i Bulharsko, kde podle nich silná regulace podporuje nástup celulárního IoT.

Co čekat dál

Lze očekávat, že systémy internetu věcí čeká v blízkých letech rychlý rozvoj. Bez přehánění přitom můžeme konstatovat, že IoT je významnou příležitostí pro uživatele, dodavatele koncových bodů a další infrastruktury i pro poskytovatele služeb. Jako obvykle platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Ale pochopitelně musí počítat i s vyšším rizikem neúspěchu, protože celá oblast se prudce rozvíjí a okolo řady technologií ještě panuje určitá nejistota.


(2. 10. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Internet věcí: Můžete vědět všechno

Chytré senzory vám dnes snadno umožní sledovat jakýkoli krok výroby, prodeje nebo logistiky. Řadu inteligentních zařízení, která vám pomohou z...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:



Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3475)